aposto-logoPerşembe, 23 Mart 2023
aposto-logo
Perşembe, Mart 23, 2023
Premium'a Yüksel
📰 Gündem
💼 Sektörel
🔎 Radar
🔖 İyi İçerik
🎮 Demo

🕹️ Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri #18

Hideo Kojima ve Xbox, The Last of Us remake, Age of Empires 4 ve muhteşem Hollow Knight. Haftalık oyun gündeminiz hazır.

Wael Mahrouseh

Herkese selam!

Geçen haftayı boş geçmiştik. Dolayısıyla bu sayıda son iki haftanın öne çıkan gelişmeleri yer alıyor ama korkmayın, sizin için bir seçki yaptım ve lafı çok uzatmadım. 🤓

Oyun dünyası için bolca söylentinin çıktığı ve çeşitli iddiaların ortaya atıldığı bir dönemdeyiz. Son zamanlarda özellikle Sony'yi ilgilendiren yerli yersiz birçok habere denk gelmiş olabilirsiniz. Spekülasyona kaçmadan birkaç tanesine yer verdim.

Öte yandan oyunlardaki loot box sistemleri ve kumar tartışmalarının tekrar hareketlendiği bir döneme girdik. Son olarak Brezilya da konuya yönelik bir aksiyon aldı. Bülteni düzenli takip ediyorsanız fark etmişsinizdir ki ben bu konuya biraz takığım. Sebebine başka bir zaman değinirim.

Age of Empires 4 hiç olmadığı kadar yakın ve ben heyecanımı saklayacak değilim! Her ne kadar hayran gösterimi sonrası oyunun grafiklerine yönelik birçok eleştiri gelse de Age of Empires söz konusu olduğunda grafiklerin rahatlıkla ikinci plana atılabileceğini söyleyebilirim. Önümüzdeki sonbahar çıkması bekleniyor, hadi bakalım.

Kapak görseli: Wael Mahrouseh


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin

📰 Gündem

- Söylenti: Hideo Kojima'nın sıradaki oyunu Xbox'a özel olabilir. Venture Beat'ten Jeff Grubb'un haberine göre oyun dünyasının rock yıldızı bir sonraki oyunu için Microsoft ile görüşüyor.

Konuya yakın kaynaklar iki tarafın henüz görüşme aşamasında olduğunu ve bir sonuca varılmadığını belirtiyor. 

- Naughty Dog, The Last of US remake'i üzerinde çalışıyor. Bloomberg muhabiri Jason Schreier'ın haberine göre stüdyo, odağını The Last of Us'ın PlayStation 5 sürümüne çevirdi, ancak projeye başlamadan önce Sony içinde ve geliştiriciler arasında ciddi bir kriz yaşanmış.

The Last Of UsThe Last of Us

 

- Brezilya'da loot box sistemleri için soruşturma başlatıldı. Ülkedeki ''Çocuk ve Ergenleri Koruma Merkezleri Derneği'' yetkililerin oyunlardaki loot box sistemlerini soruşturmasını istiyor

 • Dernek, rastgele para kazanma mekanizmalarının Brezilya'da yasa dışı bir kumar türü olduğunu öne sürerek bu mekanizmaların yasaklanmasını talep ediyor.
 • Soruşturma, Activision, EA, Konami, Nintendo, Riot Games, Ubisoft, Tencent ve Valve dahil olmak üzere loot box mekanizması bulunduran birçok şirketi hedefliyor.
 • Oyunlardaki loot box (yağma kutuları) sistemlerinin kumar olup olmadığına yönelik tartışmalar bir kez daha alevlendi. Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir araştırma da bu mekanizmanın kumar ile doğrudan ilişkisi olduğunu gözler önüne sermişti.

- Electronic Arts damgalı ilk F1 oyunu duyuruldu. EA'nin Codemasters satın alımından sonra çıkacak olan ilk F1 oyununun yeniliklerinden ziyade fiyatı konuşuluyor

 • Serinin bir önceki oyunu olan F1 2020, 92 TL'den satışa çıkarılırken EA markasıyla çıkan F1 2021'in Steam'deki ön sipariş fiyatı 420TL olarak açıklandı. Oyun 16 Temmuz 2021'de piyasaya sürülecek.


- Age of Empires 4 için "Hayran İncelemesi" yayımlandı. 2021'in sonbaharında çıkması beklenen gerçek zamanlı strateji efsanesinin dördüncü oyunu çıktığı gibi Game Pass'e eklenecek. Uzun zamandır beklenen oyunun "Hayran İncelemesi"nde oynanış videosu gösterildi ve oyunun yeniliklerine yönelik detaylar paylaşıldı

 • Age of Empires'ın YouTube kanalında yayımlanan Hayran İncelemesi'ni Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.


Age_Of_EmpiresAge of Empires 4

 

- Sony, bazı PlayStation oyunlarını mobile taşıyabilir. Şirket geçtiğimiz hafta PlayStation stüdyoları adına "Mobilden Sorumlu Müdür" pozisyonu için iş ilanı açtı. İş tanımına göre bu kişi PlayStation için bir mobil ekibi oluşturmak ve bunu yönetmekten sorumlu olacak.

- BioWare, Mass Effect Legendary Edition'a yönelik detayları paylaştı. 15 Mayıs'ta çıkacak olan ve ilk 3 oyunun remastered versiyonlarını içeren paket, paylaşılan detaylara bakılırsa basit bir görsel makyajdan ibaret değil.

 • Mass Effect Legendary Edition'da yer alacağı açıklanan geliştirmelere göre orijinal Mass Effect serisi, combat mekaniklerinden M-35 Mako aracının fiziğine kadar kapsamlı bir şekilde elden geçirilmiş.


Mass_EffectMass Effect Legendary Edition

 

- Sony, PlayStation için Game Pass'e cevap olacak nitelikte bir model üzerinde çalışıyor. God of War'un yaratıcılarından olan ve stüdyoya yakınlığıyla bilinen David Jaffe, şirketin Microsoft'un son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Xbox Game Pass hizmetine bir karşılık verme hazırlığında olduğunu iddia etti.SpeedRun


 • Resident Evil 4 VR sürümü geliyor.
 • Battle royale türündeki yeni Pac-Man oyunu: Pac-Man 99
 • Nintendo Indie World sunumunda Switch'e çıkacak yeni oyunlar duyuruldu.
 • Hitman 3, bir önceki oyununa kıyasla %300 daha başarılı.
 • Microsoft, F2P oyunlardaki Xbox Live zorunluluğunu kaldırmaya hazırlanıyor.
 • DEATHLOOP 14 Eylül 2021'e ertelendi.
 • GeForce Now 10 milyon aboneyi aştı.
💼 Sektörel

- Twitch Mart ayında izlenme rekoru kırdı. Stream Elements'in verilerine göre Twitch üzerinden yapılan yayınlar Mart ayında 2,06 milyon saat izlendi. Bu değer Twitch için bir önceki yıla kıyasla yüzde 105'lik bir büyüme anlamına geliyor.


ABD'deki oyun harcamaları Mart ayında yüzde 18 arttı. NPD Group'un verilerine göre ABD'deki oyun harcamaları Mart ayıyla birlikte üst üste 13. ayında da artış gösterdi.

 • Mart ayında toplamda 5,6 milyar dolar gelir elde eden ABD oyun endüstrisi, gelirlerinin 680 milyon doları donanım, 4,6 milyar doları ise oyun, abonelik ve bulut hizmetleri gibi yazılım kaynaklı olarak kaydedildi.


- CD Projekt tüm zamanların en iyi mali çeyrek sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor. Şirket tarafından paylaşılan ilk verilere göre 2020'de satışlardan toplamda 562 milyon dolar gelir elde edildi. Bu değer geçtiğimiz yıla kıyasla 4 kat artış anlamına geliyor. Şirket, nihai sonuçları ve detayları 22 Nisan'da paylaşacak.


- Epic Games kendi platformuna özel oyunlar için milyon dolarlar yakıyor. Apple ile mahkemelerdeki savaşı süren şirketin exclusive oyunlar için harcağı miktar ortaya çıktı. Mahkeme belgelerine göre Epic Games sadece 2020 yılı için geliştiricilere minimum 444 milyon dolar ödeme teminatı vermiş.

 • Apple'ın önümüzdeki ay mahkemeye çıkaracağı bulgulara ve argümanlarına göre Epic Games mağazası kârlı bir durumda değil. En az birkaç yıl boyunca daha kârlı hale gelmeyecek.
 • Apple'ın belgelerine göre Epic Games 2019'da 181 milyon dolar zarar etti. 2020'de ise bu zararın miktarı 273 milyon dolardı. 
 • Epic Games her hafta ücretsiz oyunlar vermeye devam ediyor. Firma, geliştiricileri kendi platformuna çekmek için exclusive anlaşmalar yapmaya da devam edecek. Steam ile doğrudan rekabet halinde olan şirketin 2023'ten önce kârlı bir hale geçmesi beklenmiyor.


- Epic Games 1 milyar dolar yatırım aldığını açıkladı. Yatırımın 200 milyon dolarlık kısmı Epic ile olan ilişkilerini geliştirmek isteyen Sony'den geldi. Yeni yatırımla birlikte Epic Games 28,7 milyar dolar değerlemeye ulaştı.


- Çocuklar video oyunlarının okul müfredatına girmesini istiyor. HyperX tarafından yapılan bir araştırmaya göre 13-18 yaş arası çocukların yüzde 55'i video oyunlarının bir kariyer yolu olabileceğine inanıyor. Veliler de ise bu oran yüzde 40 seviyesinde.

🔎 Radar

📌 Board Royale. Hayatına bir Kickstarter projesi olarak başlayan masaüstü kart oyunu Board Royale, yeni genişleme paketi için bir kez daha Kickstarter'daki yerini aldı ve kısa sürede 24 bin dolarlık hedefini geçti. Bünyesinde Türk oyun camiasından tanıdık isimlerin de yer aldığı Arvis Games tarafından geliştirilen oyunun genişleme paketi bu satırların yazıldığı tarihte 145.000 dolar fon topladı.

Alıştığımız Battle Royale türünü masaüstüne taşıyan Board Royale, 3-6 kişi oynanabilen bir hayatta kalma oyunu. Bir oyunun ortalama 30-60 dakika sürmesi, kolay öğrenilebilmesi ve tekrar oynanabilirliğinin yüksek olmasıyla dikkat çeken oyuna destek olmak ya da detayları öğrenmek isteyenleri buraya alalım.

Board_Royale


📌 Yine Türk bir ekibin geliştirdiği oyun olan Angelic, Steam'deki yerini aldı. Bilim kurgu türünde sıra tabanlı strateji ve rol yapma oyunu olan Angelic ilk bakışta Mass Effect'i andırıyor. 28. yüzyılda geçecek olan oyunda hikaye ön planda tutulacak gibi görünüyor. 

Çıkış tarihi henüz belli olmayan Angelic hakkında daha fazla detaya Steam sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

🔖 İyi İçerik

👾 ''Fortnite'ın bir hikayesi var, çünkü her büyük eğlencenin bir hikayesi vardır.'' Epic Games'in Baş Kreatif Sorumlusu Donald Mustard Fortnite'ın neden bir anlatı örmeye çalıştığını ve bunun için neler yaptıklarını anlatıyor.


🦸‍♀️ Kim bu CodeMiko? MoCap kıyafeti ve ekipmanlarıyla kamera karşısına geçip istediği herhangi bir karaktere dönüşebilen CodeMiko, Creator Economics'in konuğu oldu. İnternetin en eşsiz yayıncılarından biri olan CodeMiko'nun geçmişine ve yayınları nasıl yaptığına dair güzel bir röportaj.


🎙️ Sinan Akkol'un, acar oyun muhabiri Jason Schreier ile yaptığı röportajda oyun endüstrisindeki çalışma şartları, ekosistemdeki toksiklik ve Schreier'ın çalışmaları gibi konulara değiniliyor. İki tecrübeli gazetecinin oyun sektöründe olup bitenlerle ilgili değerlendirmelerini kaçırmayın.

🎮 Demo

Hollow_Knight

Hollow Knight


Tür: Metroidvania, Platformer

Platform: PC, Xbox One / Series S & X, PS4 & PS5, Nintendo Switch

Tatlı mı tatlı el çizimleri, özenle tasarlanmış bölümler, anında etkisi altına alan atmosfer, zengin combat mekanikleri, soulslike boss'lar, karşı koyulamaz keşif dürtüsü ve muhteşem müzikler...

Az önce bu yazıyı okumayı bırakıp bir an önce Hollow Knight oynamanız için gereken hemen hemen her şeyi yazdım. Oyunla geçirdiğim sınırlı saatler tüm bu yazdıklarıma dair beni fazlasıyla doyururken damağımda bıraktığı muhteşem lezzeti tarif etmekte güçlük çekiyorum.

4 kişilik ufak bir ekip tarafından geliştirilen 2 boyutlu platform oyunu olan Hollow Knight, ilk bakışta tüm bu söylediklerimin altında kalacak bir bağımsız yapım gibi görünebilir. Ancak oynadıkça zenginleşen yapısı, kısa sürede sizi içine çeken atmosferiyle birlikte uzun, zorlu ve heyecan dolu bir maceraya çıktığınızı hemen hissediyorsunuz.

Platform mekanikleri ve combat sistemi açısından Ori serisine benzetebileceğimiz oyun, boss'ları ve zorluğu nedeniyle de sık sık Dark Souls ile birlikte anılıyor. Hatta Hollow Knight'a 2D Soulslike demek çok da yanlış olmayacaktır. Dark Souls'da olduğu gibi bir süre sonra boss'larla girilen mücadeleler ekstra heyecanlı, uzun uğraşlar sonucu oları alt etmek de ekstra bir tatmin sağlıyor.

Hollow Knight'ın size doğrudan anlattığı bir hikaye ya da o an ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir yapısı yok. Bu da farklı farklı yerlere gidip yeni bölümler keşfetmeyi ve karakterlerle tanışmayı çok daha ilginç bir hale getiriyor. 

Hollow Knight, platform oyunlarını seven biriyseniz bir an önce deneyimlemeniz gereken bir oyun. Bu türle pek aranız yoksa da muhtemelen Hollow Knight fikrinizi değiştirecektir. :)

Open Critic: 90

İlgili Başlıklar

Hideo Kojima

Naughty Dog

The Last of US remake

The Last of Us

PlayStation 5

loot box

Brezilya

Activision

+54 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;