aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
Gündem
Sektörel
Radar
Demo

🕹️ Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri #21

Switch benzeri Steam konsolu, Horizon Forbidden West, Far Cry 6 ve yeni oyunlar. Haftalık oyun gündeminiz hazır.

Ivan Laliashvili

Herkese selam!

E3 fuarının da yaklaşmasıyla birlikte yavaş yavaş yılın 'oyun duyuruları' dönemine giriyoruz. Bu aralar uzun süredir beklediğimiz oyunlara yönelik çıkış tarihi duyuruları ya da oynanış videoları göreceğiz. Şimdiden Horizon Forbidden West, Far Cry 6 ve Dying Light 2'ye dair detaylar gördük.

Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz haftanın en dikkat çekici konusu Valve'ın taşınabilir bir oyun konsolu çıkaracağına dair iddialar oldu. Bu senenin sonunda Valve'dan Steam destekli bir oyun konsolu görmek çok da şaşırtıcı olmayacak gibi görünüyor.

Bu hafta Demo bölümünde çıktığı gibi Game Pass / EA Play'e gelen Knockout City var. Online yakar top oyunu özellikle e-spor camialarında popüler olacak gibi görünüyor.


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin

Gündem

- Valve, Nintendo Switch benzeri bir konsol üzerinde çalışıyor. ArsTechnica'nın haberine göre, Switch benzeri portatif bir tasarıma sahip olacak olan cihaz PC oyunlarının Steam sürümlerini çalıştıracak.

 • Yeni konsolun adının SteamPal olabileceği düşünülüyor. SteamPal ismi ilk olarak Steam'in kodlarında yapılan bir değişiklikte fark edildi. Geçtiğimiz ay Valve CEO'su Gabe Newell da Steam ve konsol oyunlarına yönelik bir soruya yıl sonunu beklemeleri gerektiği yönünde bir cevap vermişti.

- Yeni oyunlar, yeni heyecanlar. Yavaş yavaş yeni oyun duyurularının artacağı bir döneme giriyoruz. Duyuruların yanı sıra bu dönemde irili ufaklı yeni oyunların çıktığını da görüyoruz. Geçtiğimiz hafta ön plana çıkan yeni duyurulara ve oyunlara kısaca bakalım.

 • Horizon Forbidden West'ten 14 dakikalık oynanış videosu yayımlandı. İlk oyun Horizon Zero Dawn'dan 6 ay sonrasında geçen oyunun bu yıl çıkması beklenirken çıkış tarihine dair net bir detay paylaşılmadı. 14 dakikalık oynanış videosu genel olarak beğenildi ve oyunun görselliği yine ön plana çıkan noktası oldu. Oyun hem PS4 hem de PS5 için çıkacak.

HorizonForbiddenWest

 • FarCry 6 için oynanış videosu yayımlandı. Ubisoft'un geliştirdiği meşhur oyun serisinin yeni oyununa dair en ilgi çekici noktalardan birisi şüphesiz Giancarlo Esposito. Sık sık kendini tekrar etmesiyle eleştirilen serinin yeni oyunu için çıkış tarihi 7 Ekim 2021 olarak açıklandı.
 • Dying Light 2 için oynanış fragmanı yayımlandı. Dying Light 2: Stay Human ismiyle çıkacak olan oyun, 7 Aralık 2021'de Türkçe altyazı ile birlikte gelecek. Ön siparişe açılan oyunun PC için standart sürüm fiyatı 349 TL belirlenmiş.
 • Biomutant çıkışını gerçekleştirdi. Experiment 101 tarafından geliştirilen ve THQ Nordic'in yayıncılığını üstlendiği açık dünya aksiyon oyunu Biomutant çıkmadan önce görselliğiyle beğeni toplamayı başarmıştı, ancak oyun çıktıktan sonra gelen tepkiler oldukça tartışmalı oldu.
 • Knockout City. State of Play etkinliğindeki fragmanıyla dikkatleri üzerine çeken yakar top oyunu Knockout City de geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan oyunlardan biri. Yüksek temposu ve farklı mekanikleriyle ön plana çıkan oyuna yönelik ilk tepkiler genel olarak olumlu görünüyor.

- Epic Games, Unreal Engine 5 oyun motorunu erken erişme açtı. Yıllar süren çalışmaların ardından yeni nesil oyunlar için gerçekçi 3D animasyonlara odaklanan ve oyun geliştiricilerinin yaratıcılığını destekleyecek onlarca özelliğe sahip oyun motorunun son sürümü erken erişime açıldı. Unreal Engine 5 motorunun özelliklerine ve neler yapabileceğine dair daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

- Epic Mega İndirim dönemi başladı. Her yıl bu dönemlerde gerçekleştirilen indirim kampanyasında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi her hafta 1 oyun ücretsiz olarak kullanıcılara dağıtılacak. Şimdiye kadar ücretsiz dağıtılan 2 oyun NBA 2K21 ve Among Us oldu. Ücretsiz oyunları edinenler 80 TL ve üzeri oyunlarda kullanılabilecek 60 TL değerinde indirim kuponu kazanacak. Bu kupon, kampanyanın sona ereceği 17 Haziran tarihine kadar her satın alımda hesabınıza tekrar tanımlanacak

- Uncharted 4, PC'ye geliyor. Sony'nin yatırımcılara yönelik yaptığı bir sunuma göre PlayStation 4 özel oyunu olan Uncharted 4 yakın bir zamanda PC'ye de gelecek. Horizion Zero Dawn ve Death Stranding gibi PlayStation özel oyunlarının PC'ye gelmesinden sonra şirket bu stratejisini devam ettirmeye kararlı gibi görünüyor. 

SpeedRun

 • Nintendo Switch Pro Eylül 2021'de çıkabilir.
 • Netflix oyun sektörüne girebilir.
 • Devolver Digital halka arza hazırlanıyor.
 • CDPR, Cyberpunk 2077 için yeni bir oyun yönetmedi atadı.
 • RE Village üç haftada 4 milyon adet sattı.
 • Xbox & Bethesda Showcase 13 Haziran Pazar günü yapılacak.
Sektörel

- Epic vs Apple. Bir önceki sayıda Epic Games ile Apple'ın meşhur davasında ortaya çıkan ve oyun sektörünü yakından ilgilendiren ilginç başlıklara yer vermiştik. Yaklaşık 3 hafta süren davanın sonuna geldik. Her iki taraf da kapanış konuşmalarını yaptı. Bundan sonrası artık yargıç Gonzales Rogers'da. Rogers son kararın 13 Ağustos'tan önce belli olmayacağını belirtti.

- PlayStation, konsol pazarının yarısından fazlasını kazanmayı hedefliyor. Şirket konsol oyunları piyasasındaki payını büyütme stratejisini açıkladı. 31 Mart 2021'e kadar 7,8 milyon adet PlayStation 5 satan Sony, konsol oyunları geliri piyasasının yüzde 50'sinden fazlasını almayı umuyor

IDG - PS5

Paylaşılan verilerden dikkat çekici olan bir başka nokta da PlayStation markasının elde ettiği gelirlerin yıllar içindeki dağılımı. 2013 yılında elde edilen gelirlerin yüzde 48'i konsol, yüzde 52'si yazılım ve hizmetlerden gelirken 2020 yılında bu oran yüzde 20 konsol, yüzde 80 yazılım ve hizmetlere kaymış durumda.

PS5 Gelirleri

- Sony, PlayStation oyuncularının yüzde 41'inin kendilerini kadın olarak tanımladığını açıkladı. Şirketin verilerine göre PlayStation 1 için bu oran yüzde 18 seviyesindeydi. Şirket, PS2 ve PS3 için bir veri paylaşmasa da PS4 ve PS5 oyuncularının yüzde 41'inin kadın olduğunu söylüyor. Bu önemli artış, son yıllarda çıkan popüler oyunlardaki kadın kahraman sayısının artmasına bağlanıyor.

- Kadınların %59'u taciz nedeniyle online oyunlarda cinsiyetlerini gizliyor. Reach3 Insights ve Lenovo'nun yaptığı 900 kadın oyuncu üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre kadınların %77'si oyun oynarken cinsiyet ayrımcılığı yaşıyorlar

 • Yapılan aşağılamaların %70'i oyun becerileriyle ilgili. %50'lik bir kesim ise küçümseyen bir tavırla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Oyun oynayan kadınların yüzde 44'ü istemedikleri bir şekilde ilişki teklifi aldıklarını belirtiyor. 
 • Diğer oyunculardan gördükleri muameleden memnun olmasalar da ankete katılanların yüzde 80'i AAA oyunlarda kadın karakterlerin temsilinden memnun. Bağımsız oyunlarda ise bu ordan yüzde 91 seviyesinde.

- Oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup 2021 başlıyor. Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve 350 oyun girişimcisinin katıldığı Next Game Startup yarışmasının, bu yıl Intel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle ikincisi gerçekleştiriliyor. Yarışmaya katılım için son gün 30 Temmuz 2021. Detaylara nextingame.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Radar

👔 Strateji oyunları iş dünyası için değerli olan becerileri nasıl kazandırıyor? Reid Hoffman ve Chris Yeh, video oyunlarının hayatlarını ve kariyerlerini nasıl şekillendirdiğini tartışıyor. Oyunların girişimciler için ne kadar değerli olabileceğine  ve oyunlardaki öğretilere de değiniliyor.


🤔 Gerçek hayatta yapmak istemediğimiz ve sıkıcı bulduğumuz şeyleri oyunlarda yapınca neden keyif alıyoruz? Stardew Valley, Stephanie Minor'ı bu konu üzerine düşündürmüş.


🪙 Oyunların kripto dünyasındaki rolü. Malum kripto piyasası bu aralar hiç olmadığı kadar hareketli. De-Fi, NFT ve blockchain tabanlı farklı teknolojiler derken kriptoya dayalı birçok oyun da hayatımıza girmeye başladı. Jarrod Dicker oyunların kripto piyasalarında nasıl bir rolü olduğuna değiniyor


😡 Oyun Öfkesi. Can Sungur ve Barkın Deniz'in başladığı yeni seride, oyun sektörü ve etrafındaki can sıkan birtakım mevzular ele alınıyor ve öfkeleniyorlar. İlk bölümdeki konular, Hamdi'nin horozları, öteki gerçeklik ve PS5 exclusive oyun noksanlığı.


Demo

Knockout City

Tür: Rekabetçi

Platform: PC, Xbox One / Series S & X, PS4 & PS5, Nintendo Switch

Bugüne kadar Demo bölümünde hiç online bir oyuna yer vermemiştik. Geçtiğimiz hafta çıkan Knockout City bir ilk olacak. Bu tür oyunların Demo bölümüne pek uğramamasının sebebi benim online rekabetçi oyunlarla aramın biraz açık olması. Yine de çıktığı gibi EA Play'e gelince ''neymiş bu online yakar top oyunu?'' diye açıp bir baktım.

Evet, başka hiçbir kılıfa gerek yok, Knockout City baya online yakar top oyunu. Takımınızı kurup farklı şehirlerde birbirinize top fırlatarak karşı takımının oyuncularını elemeye ve oyunu kazanmaya çalışıyorsunuz. Tabii ki mahalle aralarında oynanan klasik yakar top oyununa göre çok daha farklı ve zengin mekaniklere sahip. Farklı özelliklere sahip toplar, topları fırlatış çeşitleri ve hareket kabileyetleri oyunu oldukça dinamik bir hale getiriyor.

Knockout City ile geçirdiğim ilk 2 saat fena değildi açıkçası. Akıcı bir oynanışsa sahip ve herhangi bir bug ya da bağlantı sorunuyla karşılaşmadım. Oldukça yüksek tempolu ve rekabetçi bir oyun. Bu açıdan oyunun geleceği Rocket League'e benzeyebilir. Muhtemelen oynamaya devam etmem ama bir arkadaş grubu topladığınızda Knockout City çok daha eğlenceli bir hale gelecektir.

Open Critic: 81

İlgili Başlıklar

Valve

Nintendo

ArsTechnica

Steam

SteamPal

Gabe Newell

yakar top

Horizon Forbidden West

+48 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;