aposto-logo
TR
TREN
neden?
nasıl?
son

özel bülten: çocuk merkezli afet yönetimi

neden çocuk merkezli afet yönetiminden bahsediyoruz ve çocuk merkezli afet yönetimini nasıl sağlayabiliriz?
özel bülten: çocuk merkezli afet yönetimi

Günlerdir devam eden orman yangınları sebebiyle hayatını kaybeden, yangından etkilenen tüm canlılar, zarar gören ormanlar ve yerleşim alanları için büyük üzüntü duyuyoruz. 

eğitim hâli olarak "neden çocuk merkezli afet yönetiminden bahsediyoruz ve çocuk merkezli afet yönetimini nasıl sağlayabiliriz?" sorularını odağa aldığımız bu özel bülteni sizlerle paylaşmak istedik. 

Zeynep & Muhammed

neden?

Neden çocuk merkezli afet yönetiminden bahsediyoruz?

Afetler, acil durumlar ve iklim krizi eğitimden bağımsız düşünülebilecek kavramlar değil.

Neden çocuk merkezli afet yönetiminden bahsediyoruz?

Görsel betimleme: Görselde ağaçlara tırmanarak oyun oynayan çocuklar yer alıyor.


Afetler, acil durumlar ve iklim krizi eğitimden bağımsız düşünülebilecek kavramlar değil; sosyolojik, ekonomik, politik ve psikolojik bağlamlarda eğitime ve eğitimin tüm paydaşlarına doğrudan veya dolaylı olarak temas ediyor. Afetlerden, iklim krizinden, sağlıklarıyla, eğitimleriyle, korunmalarıyla, haklarıyla ve yaşamlarıyla en çok etkilenen aktörlerden biri de çocuklar

“Dünya Çocukları İçin Bir Gelecek?” başlıklı rapor, tüm dünyada her bir çocuk ve ergenin sağlığının ve geleceğinin tehdit altında olduğunu; dünyamızdaki karar vericilerin bugünkü çocuklara ve gençlere olan sorumluluklarını yerine getirmediklerini, çocuk  ve gençlerin sağlığını, haklarını ve yaşadıkları gezegeni koruyamadıklarını gösteriyor

Raporlarda ve hayatta her gün karşılaştığımız gerçekler, çocuk sağlığına, gelişimine ve haklarına uygun bir gelecek hazırlamaya başlamak için uyarı niteliği taşıyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
nasıl?

Çocuk merkezli afet yönetimini nasıl sağlayabiliriz?

Çözüm önerileri ve kaynaklar.

Çocuk merkezli afet yönetimini sağlamak, fiziksel ve psikolojik güvenli alanlar oluşturmak, doğal afet ve iklim krizi farkındalığı yaratmak, doğru ve yanlış bilgiyi ayırt etmek ve çocuk odaklı habercilik çeşitli kurumların hazırladığı kaynaklar ve çözüm önerileri ile mümkün.

Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği (ÇOKMED), Covid-19 salgını ve doğal afetler sırasında çocukların yaşadığı hak ihlallerini izlediği “Salgın ve Doğal Afetler Sırasında Çocukların Korunması” raporunu 2021 yılında Etkiniz desteğiyle yayınlamıştı. Bu rapor, “Salgın ve Doğal Afetlerin Ortaya Çıkardığı Risk Faktörleri, Salgın ve Doğal Afetlerin Çocukları Koruyucu Çevre Üzerindeki Etkileri, Salgın ve Doğal Afetlerin Çocuk Koruma Hizmetlerinde Yarattığı Sonuçlar, Salgın ve Doğal Afetlerin Çocuklar Açısından Sonuçları” ve çözüm önerilerini içinde barındırıyor. 

Maya Vakfı’nın “Afet ve Acil Durumlar Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?” başlıklı yazısı, tetikleyici görüntülere maruz kalan çocukların yaşına uygun bir düzeyde, olay ile ilgili kısa, somut ve bilimsel bilgi vermeye özen göstermenin, güvende olduklarını söylemenin, duygulara alan açmanın, empati ve dayanışma içinde olmanın altını çiziyor. 

Nirengi Derneğipsikolojik danışmanlık ekibinin hazırladığı Afet ve Acil Durumlara - Orman Yangınlarına - Karşı Ruh Sağlığını Koruma Notları, “Yangınlardan Doğrudan Etkilenen Çocuklar için Önerilen Ebeveyn, Bakım Veren, Tutum ve Davranışları  ve “Yangınlardan Dolaylı Etkilenen Çocuklar için Önerilen Ebeveyn, Bakım Veren, Tutum ve Davranışları” uyarlamasıyla iyi olma hâline ve baş etme yöntemlerine yönelik bir kaynak sunuyor. 

Bir İz Derneği’nin hazırladığı öneriler de afetler sırasında bakım verenlerin ve çocukların çevresinde olan herkesin dikkat etmesi gerekenleri bizlere hatırlatıyor.

Bianet’in hazırlamış olduğu “Çocuk Odaklı Habercilik İçin Rehber” çocuklarla ilgili haber yaparken başvurulacak etik ilkeleri habercilere sunuyor. 

İhtiyaç Haritası ve Afet Platformu, destek vermek isteyen herkes için güncel ve doğru ihtiyaç listeleri, buluşturuculuğu ve veri takibi için önemli bir platform oluşturuyorlar. 

Yangından etkilenen çocuk ve ergenlere yönelik Travma Polikliniği açan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuru yapmak isteyen aileler 0242 249 67 90 numaralı telefonu arayabilir.

Hikâyeyi paylaşmak için:
son

İklim krizi ve afetlere karşı güçlü politikalar üretilebildiğimiz, her türlü hakkı temele aldığımız, şeffaf ve sürdürülebilir bir zeminin sağlanması temennisiyle,

20 Ağustos'ta görüşmek üzere

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

çocuk

unicef

empati

Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği

Covid-19

Etkiniz

Maya Vakfı

maya

+1 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;