aposto-logo
TR
TREN

👹 Queens of the Stone Age'in ifritleri, Sigur Rós'un orkestral ambient'ı

Queens of the Stone Age'in ehilleştirilmemiş gitar bangırtıları eşliğinde bir dekadans ve canlanış öyküsü, Sigur Rós'un modern klasik ses manzaralarıyla çevrili ambient dinginliği, Killer Mike'ın 11 yıl sonra gelen ilk solo albümü MICHAEL.

Nick Drake. | Fotoğraf: Julian Lloyd

Merhaba. Türkiye'nin medyasında, özellikle müzik gibi niş bir alanında çalışmak kolay değil. Zamanınız dar, talep edilen çok. Üretiyor olmak ise güzel. Bu satırları yazabildiğim için mutluyum.

John Lurie "Potato!" diye bağırıyor. | Kaynak: HBO

🥔 Geçen cumartesi akşamı zihnen bitkin bir hâlde balkonumun koltuğuna oturdum. John Lurie'nin HBO Max'de yayımlanan hilkat garibesi dizisi Painting with John'un 3. sezonunun ikinci bölümünü açtım: Potato! 

Lurie'nin sürreal hikâye anlatıcılığına eşlik eden ve bölüm boyunca devam eden; avangard, funky, âdeta Fela Kuti'nin afrobeat'ini spoken word vokallerle buluşturan bir şarkıyla karşılaştım. Ve emin oldum, daha önce böyle bir dizi bölümü izlemedim. Erik Mockus'un animasyonları, John Lurie'nin fantastik müzikal dehası ve kalabalık bir ekibin "Potato!" çığlıkları eşliğinde ayaklarımı yerden kestim; şaşkınlık içinde kahkahalara boğuldum. Merak ettiysen, bölümün kısa bir kesiti hemen şurada. Uzun versiyonu da... Nerede biliyorsun bence. (Evet evet, HBO MAX!)

Analım:

🎂 İyi ki doğdun, Kendrick Lamar!

🪦 İyi ki yaşadın, Nick Drake!


Neler var bu sayıda?
♨️ Sıcak servis: The Smile, Aphex Twin ve dahası
🎧 Haftanın öne çıkan albümleri: Queens of the Stone Age'ten Sigur Rós'a 

Huzura, huzura, huzura,
Koray

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;