HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3
Bugünkü Destekçimiz
İSTANBUL'DA BU HAFTA
OYUN BAHÇESİ
ŞEHİR DIŞI
GALATA'DAN SEVGİLERLE

🎶 Róisín Murphy, Adalar'da Caz

Bu hafta şehrin ajandasında Róisín Murphy, 51. İstanbul Müzik Festivali, Ege Öztokat ile bir söyleşi ve daha nicesi var.
Literal Radio ile birlikte

Aradığın groove burada: Literal Radio Literal Radio “Sadece bir radyo değil, benzer zihinlerden oluşan bir topluluk” olarak yola çıkan şehrin yeni groove radyosu Literal Radio yayında. Nedir? Daha iyi müzik, daha iyi içerik ve daha iyi kürasyonlara özlem duyanların sesini duyan Literal Radio , kulaklardan kalbe groove dalgası yaymak üzere artık Karnaval.com , Karnaval IOS, Android uygulamaları ve houseofliteral.com üzerinden yayın hayatına başladı. Neler var? Ansızın Stevie Wonder’dan Another Star , KAYTRANA’dan 10% veya Bruno Mars ve Anderson.Paak iş birliklerinden doğarak ruha funky tınılar kazandıran şarkıların kulağına çalınabileceği Literal Radio ’da soul, jazz, funk, R B, modern jazz ve electronica ağırlıklı seçkiler seni karşılıyor. Her yerde olanın değil, iyi müziğin peşinden gitmek için yola koyulanlardansan Literal Radio’da sana ve incelikli müzik zevkine ayrılmış özel bir yer var. Ne zaman olduğu fark etmeksizin aradığın groove ’u her yerde hissedebileceğin; şehrin kalabalığından kaçıp müzikle birbirimize bağlanacağımız Literal Radio ’yu buradan dinleyebilirsin. #LiteralRadio #LongingForBetterMusic

Daha fazlasını öğren

Süreyya Operası | Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Merhaba. Ajandanın sayfalarında sol anahtarının kendiliğinden belireceği bir seçkiyle karşındayız. Bizi heyecanlandıran söyleşi, film gösterimi, oyun ve sergileri ihmal etmeden müziğin peşinden koşmaya devam ediyoruz. 51. İstanbul Müzik Festivali'nin ilk konserleri şehre yayılırken, Róisín Murphy ile randevumuzu sabırsızlıkla beklerken ve yazı Adalar'da Caz'la karşılarken rotamıza bir de Bursa'yı ekliyoruz. Zira Nilüfer Caz Festivali sekizinci edisyonunda tahayyül temasıyla bizleri sekiz günlük bir caz şölenine davet ediyor. Hazırsan başlıyoruz.

Müziğin peşinde,
Dilara

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1

Randevumuz var: Róisín Murphy

20 yıla yaklaşan solo kariyerinde nu caz’dan electro pop’a, art pop’dan nu-disco’ya ve dahasına uzanan Róisín Murphy ile janrlararası bir deneyim.

 • Nedir? Konser. Róisín Murphy, yeni albümünü yayımlamadan önce direksiyonu İstanbul'a kırıyor.
 • Nerede? Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
 • Ne zaman? 7 Haziran Çarşamba 21.30
 • Neden gitmeli? Dans pistinin tozunu attıran disko divasıyla randevumuz var.
 • Not almalı: Róisín Murphy'nin yeni albümü Hit Parade 8 Eylül'de Ninja Tune etiketiyle yayımlanacak. Duende’nin müzik editörü Koray Soylu ile albüme biraz daha yakından bakalım:

  1993 yılında Mark Byrdon prodüktörlüğünde kurduğu Moloko grubuyla 90'ların ikinci yarısında ve erken 2000'lerde art pop'tan trip hop'a, acid jazz'dan dance-pop'a dance genişleyen bir jans spektrumunda toplam 4 albüm yayımlayan Róisín Murphy, 20 yıldır sürdüğüdü solo kariyerinin son uzunçaları Hit Parade'i The Universe teklisiyle duyurdu.

  2023'ün başında bir DJ Koze düeti olan Can't Replicate ve CooCool şarkılarını paylaşan müzisyen, 6. stüdyo albümü olacak Hit Parade'in müjdesini vermemişti. En son 2020 yılında Róisín Machine adlı albümünü yayınlayan Róisín, görselliği ve ses manzaralarıyla bir disko nostaljisinin yenilikçi bir sunumunu yapmıştı.

  Róisín, Hit Parade'te güçlerini birleştirdiği ve albümün yapımcılığını emanet ettiği ünlü Alman house DJ'i ve yapımcısı Stefan Kozella'yla (DJ Koze) yaratıcı ortaklığına dair "Başka ülkelerde, birbirimize sürekli şarkılar ve fikirler ileterek uzaktan çalıştık. Yeni bir işbirliğine her zaman açık fikirlilik ve şevkle yaklaşmak zorundayım. Hit Parade'le bu yaklaşımımı önceki işbirliklerimden çok daha iyi bir şekilde gerçekleştirdim" dedi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2

Adalar'da Caz başlıyor

Bu yıl ilki düzenlenecek festivalde yaza cazla merhaba diyeceğiz.

 • Nedir? Festival. Prens Adaları’nda caz kokulu bir konser serisi ve söyleşilere, bir de atölyeye davetlisin.
 • Nerede? Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada
 • Ne zaman? 8 - 11 Haziran
 • Neden gitmeli? Yaza cazla merhaba demek için.
 • Not almalı: 8 Haziran Perşembe günü saat 18.25’te Kabataş İskelesi’nden hareket edecek ada vapuruna atlıyor, festivali Sarp Maden Quartet’le açıyoruz. Vapur Büyükada’ya yanaşırken 19.30’da Büyükada Atatürk Meydanı’nda başlayacak Önder Focan Aubergine (Patlıcan) Project konseri bizi karşılıyor. 20.30’da Mercan Dede İstanbul Quartet’i dinliyoruz.

  Ertesi gün yine 18.25’te hareket edecek Kabataş-Adalar Vapur İskelesi Paşabahçe Vapuru’nda Ezgi Aktan’ı dinliyor, Büyükada’ya çoktan geçmişsek Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde 17.00’de gerçekleşecek Asena Akan ile ‘Kendini Akord Et’ Gençlerle Müzik atölyesine ve 18.00’de Celal Kadri Kınoğlu Quartet konserine katılıyoruz. Günü Büyükada Atatürk Meydanı’nda 19.30’da Gürol Ağırbaş UrbanBeatz Project ve 20.30’da Kerem Görsev Trio Feat Elif Çağlar’la kapatıyoruz.

  Cumartesi Büyükada’ya erken gitmişsek Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde 17.00’de Selen Gülün ile Caz Müziğinde İz Bırakan Kadınlar söyleşisine katılıyor, 18.00’de Telvin’i dinliyoruz. 18.25’te Kabataş-Adalar vapurunu yakaladıysak Karambola ile müzikli bir yolculuğun ardından Büyükada Atatürk Meydanı’nda 19.30’da Uninvited Cazz Band’i, 20.30’da Kolektif İstanbul’u dinliyoruz. Vapurdan Heybeliada’da inenleri ise Heybeliada Pazar Yeri’nde saatler 19.30’u gösterirken Birsen Tezer karşılıyor. Kınalıada’da olanlar 18.30’da Ozan Musluoğlu Quartet Feat Erdem Özkan, 19.30’da Melis Sökmen ile İskele Meydanı’nı cazın büyüsüyle dolduruyor.

  Festivalin son günü 11 Haziran’da Büyükada’da olanlar Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde Sibel Köse, Baki Duyarlar ve Cem Aksel ile Farklı Enstrümanlarda Caz Müziğine Yaklaşım söyleşisine davetli. 17.00’de başlayacak söyleşiden 1 saat sonra Sibel Köse Quartet sahne alıyor. O sırada Kabataş’ta vapur bekleyen müzikseverleri vapurda Burcu Karadağ “Ney In Ethno Jazz” karşılıyor. Büyükada Atatürk Meydanı’nda akşam 19.30’da Anıl Şallıel 166 Days, 20.30’da Evren Can Gündüz ve Uzaylılar konserleri bizi bekliyor. Saatler 18.30’u gösterirken Heybeliada Pazar Yeri’nde Olcay Saral “Momentum”, Burgazada Eski İskele Meydanı’nda Ari Barokas, Kınalıada İskele Meydanı’nda Çiğdem Erken & Deniz Çakır & Tuğrul Tülek sahne alıyor. 19.30’da ise Heybeliada Pazar Yeri’nde Jehan Barbur, Burgazada Eski İskele Meydanı’nda Bülent Ortaçgil, Kınalıada İskele Meydanı’nda Sattas cazseverleri selamlıyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3

İki Tiyatro'nun ilk oyunu: Canavar

Yıllardır karşılaşmamış üç kuzenin yüzleşme gecesine şahit oluyoruz.

 • Nedir? Oyun. Beyazperde ve dijital platformlarda yer alan İnsanlar İkiye Ayrılır7 YüzKarışık Kaset gibi işleriyle tanıdığımız Tunç Şahin’in tiyatro için kaleme aldığı ve rejisini üstlendiği Canavar; izleyici karşısında. Yıllardır karşılaşmamış üç kuzenin yüzleşme gecesine şahit olacağımız oyunun kadrosunda Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin ve Hakan Emre Ünal yer alıyor.
 • Nerede? Zorlu PSM %100 Studio ve Fişekhane
 • Ne zaman? 7 Haziran Çarşamba ve 9 Haziran Cuma, 20.30
 • Neden gitmeli? Ortak bir travmaya farklı tepkiler vermiş üç kuzenden Kemal’i Hakan Emre Ünal, Aslı’yı Tülin Özen, Derya’yı ise Gülçin Kültür Şahin canlandırıyor. Aslı ve Derya, küçük bir Anadolu şehrine imza günü için gelmiş bir roman yazarı olan kuzenleri Kemal Sönmez’in habersiz ziyaretine hazırlıksız yakalanıyor. Bunun üzerine iki kız kardeş Kemal’in önerisiyle tarifini unuttukları ve yıllardır yemedikleri bir aile yemeği yapmayı kafaya koyuyorlar. Onlar yapması hatırladıklarından kolay, yemesi tahmin ettiklerinden zor olan “kapama”yı hazırlarken kuzenleri Kemal’in ziyaretinin altındaki gerçek sebep ortaya çıkıveriyor. Sonrasını sen de bizim kadar merak ediyorsan tek perde ve 80 dakikalık Canavar’da görüşmek üzere.
 • Not almalı: 7 Haziran Zorlu PSM %100 Studio ve 9 Haziran Fişekhane gösterimleri arasında bir seçim yaptıysan biletler için elini çabuk tut deriz.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Aradığın groove burada: Literal Radio

Literal Radio

“Sadece bir radyo değil, benzer zihinlerden oluşan bir topluluk” olarak yola çıkan şehrin yeni groove radyosu Literal Radio yayında.

Nedir? Daha iyi müzik, daha iyi içerik ve daha iyi kürasyonlara özlem duyanların sesini duyan Literal Radio, kulaklardan kalbe groove dalgası yaymak üzere artık Karnaval.com, Karnaval IOS, Android uygulamaları ve houseofliteral.com üzerinden yayın hayatına başladı.

Neler var? Ansızın Stevie Wonder’dan Another Star, KAYTRANA’dan 10% veya Bruno Mars ve Anderson.Paak iş birliklerinden doğarak ruha funky tınılar kazandıran şarkıların kulağına çalınabileceği Literal Radio’da soul, jazz, funk, R&B, modern jazz ve electronica ağırlıklı seçkiler seni karşılıyor. Her yerde olanın değil, iyi müziğin peşinden gitmek için yola koyulanlardansan Literal Radio’da sana ve incelikli müzik zevkine ayrılmış özel bir yer var. 

Ne zaman olduğu fark etmeksizin aradığın groove’u her yerde hissedebileceğin; şehrin kalabalığından kaçıp müzikle birbirimize bağlanacağımız Literal Radio’yu buradan dinleyebilirsin. #LiteralRadio #LongingForBetterMusic

İSTANBUL'DA BU HAFTA

Ecem Uzun ve Kenan Ece | Kaynak: Versus Tiyatro

Ecem Uzun ve Kenan Ece | Kaynak: Versus Tiyatro

1. Politik doğruculuk, güç, ayrıcalık ve iletişimsizlik: Sınırlar 

 • Nedir? Oyun. Dünya sahnelerinde Oleanna adıyla karşılaştığımız sevilen oyun, Türkiye uyarlamasında Kenan Ece ve Ecem Uzun’un başrolleriyle şimdi seyirci karşısında. 
 • Nerede? Oyun Atölyesi
 • Ne zaman? 10 Haziran Cumartesi 20.30
 • Neden gitmeli? Otorite, hiyerarşi, statü, kadın-erkek ilişkileri gibi sorgulamaya açık pek çok kavramı sahneye taşıyacak oyun; keskin bir tavırla izlemene müsaade etmeyecek, kafanı karıştıracak ve hangi tarafı tutarsan tut yanlış tarafta olduğunu işaret edecek. 
 • Not almalı: Biletlere giden yol buradan geçiyor.

Taş Kabuk Sessiz, Ateş Alpar, 2021

Taş Kabuk Sessiz, Ateş Alpar, 2021

2. Bugün açılıyor: Taş Kabuk Sessiz

 • Nedir? Kişisel sergi. Ateş Alpar’ın ilk kişisel sergisi, Ekmel Ertan küratörlüğünde hayata geçiyor. Hasankeyf’in sular altında kalışını ve bölgedeki eko-yıkıcılığı gözler önüne seren Taş Kabuk Sessiz; ekolojik, toplumsal ve kültürel yıkıma fotoğrafların yanı sıra yerleştirmeler ve videolarla ele alıyor.
 • Nerede? Merdiven Art Space
 • Ne zaman? 6 - 30 Haziran
 • Neden gitmeli? Her açıdan tahribata eko-sanat perspektifinden bakmak için.
 • Not almalı: Yolunu Merdiven Art Space’e düşürecekler için adres: Fındıklı, Murat Han, Meclis-i Mebusan Caddesi 31/1, Beyoğlu/İstanbul

Ege Öztokat | Fotoğraf: Ali İhsan Elmas

Ege Öztokat | Fotoğraf: Ali İhsan Elmas

3. Ege Öztokat’la söyleşi

 • Nedir? Söyleşi. Ege Öztokat, Abdullah Ezik moderatörlüğünde gerçekleşecek bu söyleşide okurlarıyla buluşuyor.
 • Nerede? Penguen Kitabevi Suadiye
 • Ne zaman? 11 Haziran Pazar, 14.00 - 15.00
 • Neden gitmeli? Okumaktan ve dinlemekten her zaman keyif aldığımız Ege Öztokat’la söyleştikten sonra kitaplarımızı imzalatmak için sıraya girdik bile.
 • Not almalı: Ege Öztokat’ın kaleme aldığı, Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan Yelpazem de mi Sıkıyönetime Giriyor? Türkiye’nin ilk kadın hava trafik kontrolörlerinden Tuna Nasser’ın hayatını konu alıyor. Okuru modernleşen bir kadınlık deneyimine, değerlere, toplumsal rollere dair bir sorgulamaya iten anlatının arka planında 6 - 7 Eylül Olayları ve Yassıada duruşmaları gibi Türkiye’nin, yer yer Ortadoğu’nun bir dönemine damgasını vuran olaylar akıyor. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun yakın tarihine kapı aralayan Yelpazem de mi Sıkıyönetime Giriyor?’u buradan keşfedebilirsin.

Maddenin Halleri (yön. Deniz Tortum, 2020) | Kaynak: MUBI

Maddenin Halleri (yön. Deniz Tortum, 2020) | Kaynak: MUBI

4. Maddenin Halleri

 • Nedir? Film gösterimi. Deniz Tortum, hayat yolculuğunun başladığı ve babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bu kez bir yönetmen olarak dönüyor.
 • Nerede? Akbank Sanat
 • Ne zaman? 10 Haziran Cumartesi 18.30 ve 13 Haziran Salı 14.45
 • Neden gitmeli? Hastanede gündelik hayata mizahi bakışlar atan filmin hemen öncesinde veya sonrasında Prizma Expanded: Algının Poetikası sergisini gezmeyi unutma.
 • Not almalı: Etkinliğe katılım ücretsiz. Giriş davetiyeni film gösteriminden 1 saat önce danışmadan temin edebilirsin. Bir de hatırlatma yapalım: Deniz Tortum, Keşif Sineması’nın konuğu olmuştu. Emre Eminoğlu’nun yazısını buradan okuyabilir, bölümü şuradan dinleyebilirsin.

Les Vents Français & Éric Le Sage | Kaynak: İKSV

Les Vents Français & Éric Le Sage | Kaynak: İKSV

5. 51. İstanbul Müzik Festivali'nde bu hafta

 • Nedir? Müzik festivali. Yarım asrı deviren İstanbul Müzik Festivali, 18 farklı mekânda ve 25 konserde 60’ın üzerinde ismi ağırlıyor.
 • Nerede? Çeşitli mekânlarda
 • Ne zaman? 1 - 17 Haziran
 • Neden gitmeli? Festival, 2 haftalık dopdolu bir programa sahip.
 • Not almalı: Festivalin bu haftasında Yıldızlarla Bir Anma Akşamı: Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası, Les Vents Français & Éric Le Sage “Fransız Rüzgârları”, Fazıl Say & Serenad Bağcan, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası & Matthias Goerne, Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu ve Brooklyn Rider & Avi Avital konserleri bizi beklerken minik dostlarımız da Bebeklere Beatles'ta müzikle büyüleniyor. Program ve biletler için seni şöyle alalım.

Earth Fight - Ground & Pound Punch, Gözde Mimiko Türkkan, 2022

Earth Fight - Ground & Pound Punch, Gözde Mimiko Türkkan, 2022

6. Doğanın akışında: Niyet Dalgaları

 • Nedir? Kişisel sergi. Gözde Mimiko Türkkan’ın Innergy/Watery Incantations (2020) eserini bir milat alan son dönem işlerini ve akış ile etkileşime geçmenin farklı yollarını inceliyoruz.
 • Nerede? Pilot Galeri
 • Ne zaman? 10 Haziran’a kadar
 • Neden gitmeli? İnsan ve insan olmayanın etkileşimlerinin iç içe geçtiği yerleri, ilişki düğümlerini ve niyet etme eyleminin yapısı ile sonuçlarını sorguluyoruz.
 • Not almalı: Pilot Galeri’yi salıdan cumartesiye 11.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.
OYUN BAHÇESİ

Üç Boyutlu Çini Motifleri | Fotoğraf: Pera Müzesi

Tasarımlarımıza boyut kazandırıyoruz: Üç Boyutlu Çini Motifleri

 • Nedir? Atölye. Kahve Molası ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerini gezip çini ve seramiklerin tekrarlayan, simetrik ve süslü motifleriyle, kurşun ağırlık ve kil tabletlerin üzerindeki sembolleri keşfediyoruz.
 • Nerede? Pera Müzesi
 • Ne zaman? 10 Haziran Pazar 10.30
 • Neden gitmeli? Seramik hamuru, desen oklavaları, şönil ve boncuklarla birbirinden harika tasarımlar yapma zamanı.
 • Not almalı: Biletler için seni şöyle alalım.
ŞEHİR DIŞI

Tahayyül temasıyla: 8. Nilüfer Caz Festivali başlıyor

 • Nedir? Festival. 2016’dan beri birçok yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayan Nilüfer Caz Festivali, sekizinci edisyonunda Bursa’nın muhtelif açık hava mekânlarına yazı getiriyor.
 • Nerede? Balat Atatürk Ormanı, Akçalar Göl Kıyısı ve Meteor | Balat Kültürevi (Bursa)
 • Ne zaman? 8-15 Haziran
 • Neden gitmeli? Festivalin ilk haftasında Itamar Borochov, Fatih Erkoç, Mert Pekduraner, Yemen Blues, Nova Norda, Kerem Görsev Trio & Elif Çağlar ve GoGo Penguin sahne alacak. 12 Haziran Pazartesi 14.00’te Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’nde Elif Çağlar ile Caz Vokal Atölyesi gerçekleşecek.
 • Not almalı: Program ve biletlere buradan ulaşabilirsin.
GALATA'DAN SEVGİLERLE

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

trip hop

dance-pop

İstanbul

Zorlu PSM

Hit Parade

Ninja Tune

Mark Byrdon

Moloko

+78 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;