aposto-logo
TR
TREN
Kamuoyu araştırmaları
Millet İttifakı
Cumhur İttifakı
Emek ve Özgürlük İttifakı
Spektrum podcast
Diğer adaylar
Teyit
Aposto'dan okumalar

Seçim 2023: "Bugün dünden fakirsen sebebi Erdoğan"

Seçime dair son gelişmeler, anketler, demeç ve iddia teyitleri
Seçim 2023: "Bugün dünden fakirsen sebebi Erdoğan"

Spektrum'dan herkese merhaba,

Seçime sadece 9 gün kaldı!

Bu sayıda partilerin ve adayların güncel oy oranına dair son anketi paylaştık. Bu haftanın seçime ilişkin gelişmelerini özetledik. Teyit'in demeç ve iddia teyit'lerine yer verdik. 

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle,

Bartu Özden

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Kamuoyu araştırmaları

• Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 27-30 Nisan tarihleri arasında yaptığı ankette, partilerin oy oranları aşağıdaki gibi tespit edildi. 

partiler

 • Kararsızlar dağıtıldıktan sonra: Oranı %9,8 olan kararsız seçmenler dağıtılınca partilerin oy oranları aşağıdaki gibi oldu: 

kararsızlr

 • Birinci tur: Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turu için adayların oy oranları aşağıdaki gibi bulundu: 

birinci ur

 • Kararsızlar dağıtıldıktan sonra: Oranı %4,5 olan kararsız seçmenler dağıtıldıktan sonra adayların birinci tur oy oranları aşağıdaki gibi oldu:

adaylar

 • İkinci tur: Seçimin ikinci turu için adayların oy oranı aşağıdaki gibi bulundu: 

ikinci ur

 • Kararsızlar dağıtıldıktan sonra: Oy kullanmayacağını söyleyen %3,1 ve kararsız %4 oransal olarak dağıtıldığında ise adayların oy oranları aşağıdaki gibi tespit edildi: 

ikinci tur

Millet İttifakı

• Millet İttifakı'nın İzmir mitingi, 30 Nisan Pazar günü Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. Sabahın erken saatlerinde meydana gelen binlerce kişi, "Hak, hukuk, adalet", "Gün gelecek devran dönecek" sloganları attı. "Çankaya'ya giden yol Gündoğdu'dan geçer", "Ben Kemal geliyorum", "Sana söz demokrat amca seni Cumhurbaşkanı yapacağız" yazılı pankartlar açıldı.

miting

 • Tüm ittifak İzmir’de: Mitinge Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı İmamoğlu, ABB Başkanı Yavaş'ın yanı sıra İYİ Parti lideri Akşener, DEVA Partisi lideri Babacan, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu ve Demokrat Parti lideri Uysal da katıldı.
 • Bay Kemal sözü: Siyasetçiler "İlk turda bitirelim" çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu ise "Benim umudum sizlersiniz. İçine düştüğü bu durumdan Türkiye'yi çıkarmamız birlikte olacak. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte sandığa gideceğiz ve birlikte Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız Bay Kemal'in sözünü veriyorum. Ne olursa olsun bütün engelleri yıkacağım ve Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağım" diye konuştu.
 • "Emekçiler": Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı öncesinde sosyal medya hesabından "Emekçiler" başlıklı yeni bir video yayınladı. Kılıçdaroğlu videoda şu ifadeleri kullandı:

"Ben beyaz yaka, mavi yaka ayrımına inanmam. İkincisi de aynı cendere içerisinde. Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyoruz. Silindir gibi geçtiler emekçinin üzerinden. Bu ülkede sadece bir avuç zenginin keyfi yerinde. Ben yakanız ne olursa olsun orta sınıfın büyümesi gerektiğini düşünüyorum."

 • "Sığınmacıları uğurlayacağız": Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ta düzenlediği mitingde, "Gencecik çocuklar işsiz ama 3 milyon 600 bin Suriyelimiz var. Sizlerin oylarıyla, en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine uğurlayacağız." dedi.
 • "Kaynak sorunu": Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Sığınmacılar, kaçaklar” başlıklı bir video yayınladı. Videoda "Sığınmacı konusu asla ve asla ırkçı bir zemine taşınmayacak" diyerek Türkiye'nin sığınmacı sorununu bir "kaynak sorunu" olarak tanımladı.
 • Avrupa'ya mesaj: Aynı videoda "Bütün bu analizler gösteriyor ki önlem almazsak Fırat ve Dicle önümüzdeki 20 yıl içinde kuruma riskiyle karşı karşıya kalacak" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin enerjisi suyu altyapısı kendi insanlarının ihtiyaçlarına yanıt verebilecek durumda değil. Eğer Türkiye kendi altyapısını suyunu kaybederse Avrupa şunu anlamak zorundadır ki bırakın bu sığınmacıları, kaçakları barındırmayı Türkiye'nin vatandaşlarını dahi tutamayız. Avrupa Birliği rüşveti verdim kurtuldum kafasından çıkmak zorundadır" ifadelerini kullandı.
 • "Ekipler hazır": Kılıçdaroğlu, "Şampiyonlar Ligi hazır" videosunda DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile birlikte halka seslendi. "Türkiye'ye hızlı nefes aldırıp, bizi bu krizden çıkaracak sonra da kalıcı refahı sağlayacak ekipler hazır. Millet İttifakı'nın tüm paydaşlarından. Ekonomi alanında uzman isimler ki birkaç gün içinde bu şampiyonlar ligi kadrosunu da göreceksiniz" dedi. Babacan ise adalet olmadan ekonomide başarılı olunamayacağını belirterek ekonomi yönetmenin kadro meselesi olduğunu söyledi ve başarılı kadrolara çalıştıklarını vurguladı.

babacan

 • Yeni görevlendirmeler: Sözcü'ye konuşan Kılıçdaroğlu 15 Mayıs sabahından itibaren bürokraside düzenlemeler yapılacağını belirterek, “Rüşvetçiler, kirli işlere aracılık edenler, devletin değil sarayın memuru olanlar görevden alınacak.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı seçilirse, “iktidarın valisi” olarak nitelenen isimlerle ilk etapta, TÜİK, AFAD, TOKİ, Merkez Bankası, Kızılay, İletişim Başkanı ve TRT Genel Müdürü'nü de görevden alacağını belirtti.
 • En kısa video: Kılıçdaroğlu, birkaç saniyelik videosunda ise  "Bugün dünden daha fakirsen sebebi Erdoğan. İyi akşamlar" dedi.
 • Memurlara vaat: Kılıçdaroğlu, en düşük memur maaşının asgari ücretin iki buçuk katına, yani bugünün şartlarıyla 21 bin 265 lira seviyesine çıkarılacağını duyurdu. 100 bin öğretmen ve güvenlik personeli atama sözü de verdi. 
 • Batı ile ilişkilere öncelik: BBC’den Orla Guerin’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Gençler demokrasi istiyor. Sadece tweet attıkları için bir sabah, polisin kapılarına gelmesini istemiyor. Ben gençlere ‘beni özgürce eleştirebilirsiniz’ diyorum." dedi. Guerin, Kılıçdaroğlu’nun kendisine Türkiye’yi yeniden konumlandıracağını, Rusya ile değil Batı ile ilişkileri geliştirmeye öncelik vereceğini söylediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bizim Erdoğan ile farkımız siyah ile beyaz farkı gibi” diyen Kılıçdaroğlu “Biz özgür medya istiyoruz, yargının bağımsızlığını istiyoruz. Erdoğan ise daha otoriter olmak istiyor” diye konuştu.
 • "Cambridge Analyticacılık": Kılıçdaroğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve ekibinin "dark web dünyası ile anlaşmaya çalıştığını" ve "Cambridge Analyticacılık" oynamaya çalıştıklarını iddia etti. CHP, Kılıçdaroğlu ile terör örgütü PKK yöneticilerini bir arada gösteren videolar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Yurt dışından bazı hackerlarla sözleşme yapıldığı ve onlara Bitcoin üzerinden ödeme yapıldığı yönünde bilgiler geldi" dedi.
 • "Paralel seçim sistemi": CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, yaptığı açıklamada "Maalesef öyle bir tabloyla karşılaştık ki ve bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz, İçişleri Bakanlığında paralel bir yapı kurulduğunu tespit ettik. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir seçim takip modülü oluşturmuşlar" dedi. İçişleri Bakanlığı'na bağlı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER), YSK’dan yurt içi ve yurt dışı sandık bilgilerini istedi. CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, talebin oy çokluğu ile reddedildiğini açıkladı.
 • CHP'nin internet sitesi yurt dışına kapatıldı. Sayfada, "Yurt dışından gelebilecek siber saldırılardan korunmak için sistemlerimizi 15.05.2023 23:59'a kadar geçici olarak yurt dışına kapattık. Seçimden sonra görüşürüz" açıklaması yer aldı.
 • Ateş ailesine ziyaret: İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Bursa’daki ailesini ziyaret etti. Bursa'daki konuşmasında Akşener, “Söz veriyorum; Sinan Ateş’in katilleri, azmettiricileri elbette hesap verecekler, gerçekten hesap verecekler. Eğer o hesabı sormazsam namerdim, şerefsizim!” dedi.

aksener

 • "Bana güç verin": İYİ Parti lideri Meral Akşener, siyaset bilimci Onur Erim’in kendisine yönelik  “Teröre eli değmemesi mühim değil başka şekilde değmiştir, bilemiyorum” ifadelerine ilişkin "Ben Recep Bey'in devrinde bir kadının uğrayabileceği en ağır iftiralara, hakaretlere uğradım. Recep Bey'in iktidarında kocamı aldatmış kadın imasıyla karşılaştım. Bana güç verin. Bu saygısızlık erkeklerle, iftiracı adamlarla mücadele etmek için bana güç verin. Bir oy Kemal'e bir oy Meral'e istiyorum!" açıklamasında bulundu.
 • Öte yandan: Millet İttifakı'nın İstanbul Maltepe mitingi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitingi ile çakışmaması için 6 Mayıs Cumartesi gününe çekildi. 
 • Akşener'den mektup var: İYİ Parti lideri Meral Akşener, Aposto'ya kaleme aldığı mektupla seçmenlere seslendi. Buradan okuyabilirsiniz
Cumhur İttifakı

Cumhur İttifakı'nın adayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 hükümlünün kalan cezalarının "sakatlık hâli" ve "kocama hâli" nedeniyle kaldırılmasına karar verdi. Nihat İliman ile Sedat Çelik'in cezaları "sakatlık hali", Çetin Saner ile Mehmet Emin Alpsoy'un cezaları da "kocama hali" nedeniyle kaldırıldı.

 • Hizbullahçıya af: Mehmet Emin Alpsoy, Hizbullah davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Gerçek Gündem ve Oda TV’nin haberine göre Alpsoy, Hizbullah’ın “askerî kanat sorumlusu” olarak faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmuş ve ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı.
 • "LGBT'ci çıkmaz": Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir mitinginde Millet İttifakı'na ilişkin "Bu milletin aile kurumu sağlamdır. Bu milletten LGBT'ci çıkmaz. Bunların her biri ayrı telden çalıyor. Bizzat kendilerinin kumar masası dedikleri masa, rulet masası çıktı. Nerede duracakları belli değil. Böyle çarpık çurpuk ayaklı bir masa olur mu?" dedi.

erdoğan

 • Emeklilere vaat: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da katıldığı Memur-Sen Genel Kurulu toplantısında, "Seçimden sonra yeni Meclis'in yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanları sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız" dedi. Ayrıca aniden artan kira fiyatları ile ilgili "gerekli hazırlıkları yaptıklarını" dile getirdi. 
 • "Eksiklerimiz olabilir": Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize mitinginde "Bizim de eksiklerimiz, 21 yıldır yapmak isteyip de engellerden dolayı yapamadıklarımız olabilir" dedi. Yaş çay alımında kilo fiyatının %64 zamla 11 lira 30 kuruşa çıkarıldığını duyuran Erdoğan, "Yalana bulaşmadık, milletimize asla yapmayacağımız bir şeyi söylemedik, dürüst, harbi olduk. Bu ülke her seçim öncesinde bol keseden boş vaat dağıtan işportacı siyasetçilerden çok çekti" dedi.
 • "Niye bugüne kadar vermediniz?": Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'deki konuşmasında, "Londra’dan tefeciler bunlara 300 milyar dolar verecekmiş. Böyle bir şey olabilir mi! Şimdi Giresun’a gelmiş fındığa 4 dolar zam verecekmiş. Ula bu kadar zaman neredeydiniz? Niye bugüne kadar vermediniz?" cümlelerini kurdu. 
 • "Her türe saygımız var": Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen mitingde Kılıçdaroğlu’na hitaben, “Sana kim dedi, ‘Alevi misin, değil misin?’ Bizim Alevi’ye de saygımız var. Her türe saygımız var. Bunu söylemene ne gerek var? Sen Aleviliğini yaşa ama anlatmaya gerek yok. Bu tablo, CHP’yle hiçbir ilgimizin olmamasına rağmen bizi bile rahatsız ediyor” dedi.
 • Çocuğa dava: BirGün’ün haberine göre CİMER’e şikayet edilen 14 yaşındaki bir çocuğa “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Savcı, çocuğun “Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığına saldırıda bulunduğunu” belirterek cezalandırılmasını istedi.
 • Altun'dan yalanlama: İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kılıçdaroğlu'nun sahte videolarla ilgili iddialarını "Dün gece CHP Genel Başkanının yalan siyasetinin sınır tanımazlığına bir kez daha şahitlik ettik. CHP Genel Başkanının benimle birlikte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığındaki çalışma arkadaşlarıma iftiralar içeren paylaşımı, kendisinin siyasi çaresizliğinin, çevresindeki profesyonellerin de strateji yoksunluğunun somut bir göstergesi olmuştur. Ülke dışından hizmet aldığı ajans tarafından yazılan tezvirat dolu bir tweet'le kamu görevlilerinin hedef gösterilmesini, tehdit edilmesini asla kabul etmiyoruz. Dedikoduya, iftiraya, yalana bu derece teşne bir muhalefet anlayışını, demokrasimiz için büyük bir kayıp olarak telakki ediyoruz." ifadeleriyle reddetti.
 • Soylu'dan Biden'a: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Başkanı Joe Biden’a seslenerek "Çıkmış dün Kılıçdaroğlu'nun avaneleri, işte neymiş 14 Mayıs için 'Bir darbe' demişiz. Ben demiyorum ki. Adam oturmuş plan yapıyor. Diyor ki '15 Temmuz'da beceremedik. HDP'yi, LGBT'yi bütün her birini bir araya getireceğiz ve Tayyip Erdoğan'ı mağlup edeceğiz'. Türkiye'nin seçimi Amerika'ya mı düştü? Hey Biden, biz sadece bay bay Kemal'i sandıkta mağlup etmeyeceğiz, seni de mağlup edeceğiz." dedi.
 • "Bağımsızlığa darbe": Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, “2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye'nin tam bağımsızlığına darbe olur. Bu başarılabilir mi ayrı konu” açıklamasında bulundu.
 • Şentop'tan çıkış: TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Soylu'nun ve Uçum'un "darbe" sözlerine ilişkin, "Seçim seçimdir, darbe ve müdahaleler müdahaledir. Seçim sonuçlarına yönelik birtakım ithamlar veya tavsifler olarak değil de seçim kampanyası döneminde tarafların yapmış oldukları açıklamalar bağlamında değerlendirmek lazım." açıklamasında bulundu.
 • HÜDA PAR'A tepki: Trabzon’da HÜDA PAR standına bir grup tepki gösterdi. “Ne Mutlu Türküm diyene” sloganı atan grup ile stanttakiler arasında tartışma çıkınca polis araya girdi. Polisin tarafları sakinleştirmesinin ardından HÜDA PAR standı kaldırıldı.
 • Kadına karartma: Yeniden Refah Partisi'nin milletvekili adaylarının propagandasını yapmak için Düzce'de hazırladığı minibüsün üstünde sadece erkek adayların fotoğrafı görüldü. Kadın aday Çiğdem Kulalı Seçkin'i temsilen karanlık bir silüet yerleştirildi. 

yrp

 • Akşener'e yalanlama: Milliyet’e konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İYİ Parti lideri Akşener'in bir yargı mensubunun İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmeye yollandığı iddiasını reddetti. Bozdağ, "Tamamen yalan söylüyorlar. Yani gidecek bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak. Bundan Adalet Bakanlığı’nın, devletin, ilgililerin bilgisi olmayacak. Böyle bir görüşme yok" dedi.
 • Öte yandan: AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı Galip Ensarioğlu ise "Devlet Öcalan ile sürekli görüşüyor ancak PKK silah bırakırsa yeni bir süreç kurgulanabilir." dedi. 
Emek ve Özgürlük İttifakı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi bazı partililerin gözaltına alındığını duyurdu. Parti açıklamasında "Faşizm partimize yeni bir siyasi saldırı düzenliyor. Bu sabaha karşı bir çok ilde yapılan ev baskınlarında Eş Genel Başkanımız Şahin Tümüklü de dahil olmak üzere çok sayıda yoldaşımız gözaltına alındı. Siyasi polisin saldırısı devam ediyor" denildi. Tümüklü dahil 7 kişi daha sonra tutuklandı. 

 • HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında "15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da siyasi darbe girişimleridir." ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
 • Erkan Baş'tan mektup var: TİP lideri Erkan Baş, Aposto'ya kaleme aldığı mektupla seçmenlere seslendi. Buradan okuyabilirsiniz
Spektrum podcast

• Son Düzlük'ün 39'uncu bölümünde Bartu Özden ve Abdullah Esin, seçime günler kala yayınlanan son anketleri ve Cumhurbaşkanı adaylarının kampanyalarını tartışıyor

• Son Düzlük'ün 40'ıncı bölümünde Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ile seçime günler kala Millet İttifakı'nın atılımlarını, Cumhur İttifakı'nın söylemlerini, seçim güvenliğini ve olası medya manipülasyonlarını konuştuk

Diğer adaylar

• Türkiye İşçi Partisi lideri Erkan BaşMemleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye seslenerek, "Bu ülkenin gençleri güneşe hasret. Tarihe, güneşli günlerin gölgesi olarak geçmeyin. Kılıçdaroğlu'na destek isteyin" dedi.

 • Yanıt: İnce, Baş'ın çağrısına "Bugün bana gel destekle diyor ama 10 gün önce de Muharrem İnce’yi kaale almıyorum demişti. Ben de onu kaale almıyorum" sözleriyle yanıt verdi. İnce ayrıca "Babacan ve Davutoğlu ittifaktan çıksın o zaman destekleyeceğim. Cumhurbaşkanı yardımcılığı falan istemiyorum" ifadelerini kullandı.
 • Sinan Oğan'dan mektup var: Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Aposto'ya kaleme aldığı mektupta seçmenlere seslendi. Buradan okuyabilirsiniz
Teyit

• Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs 2023’te Antalya’daki seçim mitinginde, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “TOKİ’yi kapatacağını söylediğini” iddia etti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Bay Kemal yeni bir şey daha söylemiş. TOKİ'yi kapatacakmış. Ya neyi kapatıyorsun? Bay Bay Kemal, TOKİ'yi sana bu millet yedirtmez.” dedi.
 • Teyitlendi. Demeç çarpıtma içeriyor.
 • Teyit’ten Pınar Tarcan’ın araştırmasına göre Kılıçdaroğlu yakın zamanda yaptığı açıklamalarda TOKİ'yi kapatacağına ilişkin herhangi bir beyanda bulunmamış, göreve gelirse TOKİ Başkanı’nı değiştirmeyi planladıklarını söylemiş.
 • Kılıçdaroğlu, 29 Nisan 2023’te yayınladığı ve TOKİ’den bahsettiği videosunda şunları söylüyor: “Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı hele hele yoksulları tamamen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar.Millet İttifakı yönetiminde toplu konut idaresi (TOKİ) asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak. Bu kapsamda Türkiye’de asgari ücretle geçinen dar gelirli vatandaşı, konut sahibi yapacağız. Vatandaşın kirası, asgari ücretin %20’si olacak.
 • Kılıçdaroğlu'nun geçmişte "TOKİ'yi kapatacağız" diye bir açıklama yaptığına kanıt yok.
 • Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde TOKİ'nin şeffaf ve hesap verebilir bir yapıda olacağı ifade ediliyor.

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yine 2 Mayıs'ta Antalya’da düzenlediği mitingde, Antalya Havalimanı’nın AK Parti döneminde yapıldığını şu sözlerle iddia etti:

 • “Şu Antalya'nın muhteşem havalimanını kim yaptı? Antalya, Alanya bütün bu yolları kim yaptı. Bütün bunlarla beraber Antalya'yı turizmde patlama yapar hale kim getirdi? Her geçen gün Antalya daha da güçlendi. Altyapısıyla, üst yapısıyla güçlendi. İşte bu iş bilenin, kılıç kuşananın anlayışıdır. Çünkü bize bu yakışırdı, Antalya'ya bu yakışırdı bunu da yaptık.”
 • Teyitlendi. Demeç abartma içeriyor.
 • Teyit’ten İsmail Kılıç’ın araştırmasına göre, Antalya Havalimanı, 1960 yılında hizmete açılmış.
 • AK Parti döneminde Antalya Havalimanı’na ikinci bir dış hatlar terminali açılmış ve iç hatlar terminalinin kapasitesi büyütülmüş.

• Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin 24 Nisan'da düzenlediği Konya Buluşması’nda, “TUSAŞ ne zaman kurulmuştu biliyor musunuz? 1974 koalisyonunda. 50 yıl geçmiş, hâlâ bir uçağı havalandıramadı.” sözleriyle Türk Uçak Sanayi Anonim Ortaklığı Şirketi’nin hiç uçak havalandırmadığını iddia etti.

karamollaoğlu

 • Teyitlendi. Demeç çarpıtma içeriyor.
 • Teyit’ten Tolga Çoban’ın araştırmasına göre, TUSAŞ’ın HÜRKUŞ adlı eğitim uçağı projesinin üretimine 2006 yılında imzalanan anlaşma neticesinde başlanmış; HÜRKUŞ ilk uçuşunu 2013 yılında yapmış. Ayrıca HÜRKUŞ’un ihracatı için Nijer, Libya ve Çad ile anlaşılmış.
 • TUSAŞ’ın ürettiği HÜRJET adlı eğitim ve hafif taarruz uçağı ise 25 Nisan 2023’te ilk uçuşunu yapmış.
 • Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan TUSAŞ; HÜRJET, AKSUNGUR, Milli Muharip Uçağı ve GÖKBEY gibi yerli projelerin de üstlenicisi.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mayıs'ta "İstikbal Yüzyılı Tanıtım Programı'nda" Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında geliştirilen ve “KAAN” ismi verilen savaş uçağını tanıttı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde (TUSAŞ) düzenlenen tören sonrası Erdoğan’ın aracın kokpitine oturduğu esnada çekilen fotoğrafta kokpit kapağını tutan kırmızı demir çubuğun paspas sapı olduğu iddia edildi.

sap

 • Teyitlendi. İddia yanlış.
 • Teyit’ten Dilge Temiz’in analizine göre, fotoğrafta kokpit kapağını tutmak için kullanılan demir çubuk paspas sapı değil. Erdoğan uçağa bindiği esnada kapağı tutması için bırakılan demir, emniyet tedbirleri için kullanılıyor.
 • Havacılıkta yaygın olarak kullanılan bu hidrolik çubuğa “hold open rod” deniyor. “Hold open rod” modern jetlerde de kullanılıyor.

• Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin  “İkinci turda Erdoğan'ı destekleyeceğim” dediği iddia edildi.

ince

 • Teyitlendi. Video montajlanmış. 
 • Teyit ekibinden Emre Güngör’ün araştırmasına göre, videonun belli kısımları kesilerek montajlanmış.
 • Muharrem İnce, Türk İHA ve SİHA üreticilerini destekleyeceğini söylemiş. Burada İnce, “İHA ve SİHA’ları üretenler Erdoğan’ın damadı imiş, umrumda değil, yine de destekleyeceğim.” diyor.
 • Sosyal medyada paylaşılan videoda, “Erdoğan’ın damadı” kısmı kesilerek sanki İnce’nin Erdoğan’ı desteklediği gösterilmeye çalışılmış. Fakat İnce, mitinginde böyle bir şey söylemiyor. 

• Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta Fethullah Gülen'in yanında duran kişinin CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu iddia edildi. Kılıçdaroğlu oturur vaziyetteki Gülen’in yanında ayakta görülüyor.

gülen

 • Teyitlendi. Fotoğraf montajlanmış.
 • Teyit’ten Selma Yıldırım’ın araştırmasına göre, orijinal fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişi Yusuf Bekmezci.
Aposto'dan okumalar

• Abdullah Esin, "Siyasi darbe’ ve manipülasyon iddiaları" başlıklı yazısında iktidardan gelen seçim sonuçlarının tanınmayacağına dair açıklamaları tartıştı.  

• İlkim Emirler, "İş dünyası seçimlere nasıl bakıyor?" başlıklı yazısında katıldığı Uludağ Ekonomi Zirvesi'nden gözlemleriyle iş dünyasının seçimlere bakışını özetledi.  

• Enes Köse, "Makarna ve soğan: Yoksulluğun değiş(mey)en hakir temsilleri" başlıklı yazısında AK Parti'nin yoksullara ve yoksulluğa bakışındaki dönüşümü değerlendirdi. 

• Abdullah Esin, "Seçimler ilk turda biter mi?" başlıklı yazısında son anketleri değerlendiriyor.

• İlkim Emirler,"2023 seçimleri: Deprem bölgesinde nasıl bakılıyor?" başlıklı yazısında Gaziantep gezisinden seçime dair izlenimlerini kaleme aldı. 

• Abdullah Esin, "Toplumsal fay hatları ve tekno-milliyetçilik" başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu'nun üç ayaklı kampanyası ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekno-milliyetçiliğe ve toplumsal fay hatlarını kırmaya odaklı kampanyasını karşılaştırdı.  

• İdil Yılmaz, Ankara 2'nci bölgede ve Ankara 3'üncü bölgede öne çıkan adayları derledi.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

YAZARLAR

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanı

Millet İttifakı

İzmir

Çankaya

İYİ Parti

DEVA Partisi

Gelecek Partisi

+61 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;