aposto-logo
TR
TREN
BANKACILIK
MERKEZ BANKACILIĞI
YATIRIM BANKACILIĞI
Bugünkü Destekçimiz
TEKNOLOJİ
ÇELİK ÜRETİMİ
GÜNÜN DİĞER BAŞLIKLARI
AYRILMADAN ÖNCE

🏛️ Sert yaptırımlara soğukkanlı tepkiler

Bankalar, merkez bankaları ve yatırım bankaları haber akışlarında öne çıkıyor
7 Nisan - AKlease - Pareto
AKlease ile birlikte

AKLease ’den çevreci projelere finansman: ECOLease ECOLease ile hem işinize hem geleceğe yatırım yaparsınız Kurulduğu günden itibaren banka dışı finans sektöründe öncü ve lider konumunu sürdüren AKLease , çevreci finansman modeli ECOLease ile sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önemi yenilikçi ürün ve çözümlerle ortaya koyuyor. Nedir? Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease , yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sunuyor. Neler oldu? Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlere hitap eden ECOLease, bu yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere toplamda 2 milyar TL’yi aşan finansman sağladı. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam eden AKLease , ECOLease’in toplam kredi portföyündeki payını 2025’e kadar %60’a, 2030’a kadar ise %100’e çıkarmayı hedefliyor. AKLease ’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

CBR

19 Nisan Çarşamba sabahından herkese günaydın.

Haftanın üçüncü işlem gününde öne çıkan haber akışlarını güne başlarken sizlerle paylaşıyoruz. Başlıklar arasında sıkça bankacılık haberleri, çelik üretimine dair Dünya Çelik Birliği değerlendirmesi, ABD teknoloji hisseleri, yurt içi ve yurt dışından şirket haberleri öne çıkıyor.

Keyifli okumalar,

İdil

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

BANKACILIK

UBS, Credit Suisse geri alım programında değişiklik yaptı

İptal edilmesi planlanan hisselerin bir kısmı devralma için kullanılacak

UBS Salı günü yaptığı açıklamada, Credit Suisse'i devralmasının ardından 6 milyar dolarlık hisse geri alım programında değişiklik yaptığını duyurdu.

🔍 Detaylar: UBS, İsviçre Devralmalar Kurulu'ndan (Swiss Takeover Board) onay aldıktan sonra hisselerin bir kısmını başlangıçta planlandığı gibi iptal etmek yerine devralma için kullanacağını söyledi.

⏱️ Bir adım geriden: UBS Mart ayında Credit Suisse'i satın alarak küresel bankacılıkta piyasaların daha fazla sarsılmasını önlemek için İsviçreli yetkililer tarafından tasarlanan bir birleşmede 5,6 milyar dolara kadar zararı üstlenmeyi kabul etmişti.

 • Kurum dünkü açıklamasında, anlaşma için yeni hisse ihraç etmemeye karar verdiğini, bunun yerine daha önce ihraç edilmiş olan hisseleri kullanacağını söyledi.

🔖  Anlamı: Anlaşma kapsamında bir UBS hissesi Credit Suisse'de 22,48 hisse ile değiştirilecek ve bu da en fazla 178 milyon UBS hissesinin kullanılmasını gerektirecek.

 🔦 Perde arkası: UBS, Mart 2022'de başlatılan ve 2024'e kadar sürecek olan geri alım kapsamında şimdiye kadar hisselerinin %8,47'sine denk gelecek şekilde 298,5 milyon adet hissenin geri alındığını söyledi.

📌 Ek bilgi: Açıklamadan bir gün önce, İsviçre hükümeti Credit Suisse'in kurtarılmasıyla bağlantılı olarak Alvarez & Marsal Switzerland'a 9,7 milyon dolar değerinde bir danışmanlık görevi verdi.

 • Bankaların birleşmesi çok hızlı bir şekilde tamamlanacağından, zararları karşılayacak garantinin derhal hazırlanması gerektiği belirtildi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
MERKEZ BANKACILIĞI

Rusya Merkez Bankası, rezervlerini geri almak için çalışıyor

Altın, Çin yuanı ve döviz güvende kabul ediliyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Salı günü yaptığı açıklamada Rusya'nın uluslararası rezervlerini Batı yaptırımları tarafından hedef alınamayacak varlıklarla inşa ettiklerini belirtti.

 • Merkez bankası daha önce de nakit olarak tutulan altın, Çin yuanı ve dövizi, olası yaptırımlardan ayrı biçimde, güvende olarak kabul ettiğini söylemişti.

“Artık oldukça soğukkanlı hissediyoruz. Çünkü ülkemiz yaptırımlara tabi olmayan varlıklardan oluşan bir hava yastığına sahip.”

➕ Bununla birlikte: Nabiullina, Moskova’da bazı Rus milletvekilleri ile gerçekleştirdiği toplantıda Batılı ülkelerce dondurulan rezervlerin geri alınabilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

⏱️ Bir adım geriden: Batılı ülkeler, Rusya'nın geçtiğimiz yıl başlayan Ukrayna işgalinin ardından Rusya'nın uluslararası rezervlerinin yaklaşık 300 milyar dolarlık kısmını dondurdu.

📌 Ek olarak: Dijital rubleyle ilgili gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı, dijital rublenin pilot kullanımını başlatmaya hazır olduklarını bildirdi, "Pilot uygulamadan sonra dijital rubleyi herkese sunabileceğiz” dedi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
YATIRIM BANKACILIĞI

Goldman Sachs ve BofA ilk çeyrek bilançolarını açıkladı

Goldman'ın net kârında düşüş izlendi

ABD'li yatırım bankalarından Goldman Sachs ve Bank of America, 2023 ilk çeyreğe ilişkin bilançolarını açıkladı. 

🔍 Goldman Sachs: Kurumun net kârı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %18 azalışla 3,2 milyar dolara geriledi.

 • Yatırım bankasının hisse başına karı 2023'ün ilk çeyreğinde 8,8 dolar oldu.
 • Goldman Sachs'ın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri ise yıllık bazda %5 azalışla 12,2 milyar dolara indi. 

🔍 Bank of America: Kurumun net kârı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %15 artarak 8,2 milyar dolara çıktı.

 • BofA'nın hisse başına kârı, aynı dönemde 94 sente yükseldi. 
 • Bankanın yılın ilk çeyreğindeki geliri ise yıllık bazda %13 artarak 26,3 milyar dolara çıktı. 
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

AKLease’den çevreci projelere finansman: ECOLease

ECOLease ile hem işinize hem geleceğe yatırım yaparsınız

Kurulduğu günden itibaren banka dışı finans sektöründe öncü ve lider konumunu sürdüren AKLease, çevreci finansman modeli ECOLease ile sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önemi yenilikçi ürün ve çözümlerle ortaya koyuyor.

Nedir? Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease, yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sunuyor.

Neler oldu? Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlere hitap eden ECOLease, bu yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere toplamda 2 milyar TL’yi aşan finansman sağladı. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam eden AKLease, ECOLease’in toplam kredi portföyündeki payını 2025’e kadar %60’a, 2030’a kadar ise %100’e çıkarmayı hedefliyor.

AKLease’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ

JPMorgan: ABD teknoloji hisseleri ‘aşırı alım’ bölgesinde

“Teknoloji sektöründeki yukarı hareketin gerildiğini düşünüyoruz”

JPMorgan Chase stratejisti Marko Kolanovic, ABD teknoloji hisselerinin aşırı alım bölgesinde göründüğünü, sektörün düşen tahvil getirilerinden fayda sağlamalarının muhtemel olmadığını söyledi.

🗣️ Ne dediler? Kolanovic, şu açıklamada bulundu:

"Teknoloji sektöründe, karlı olmayan parçaların endeksin üzerinde performans gösteremeyeceklerini savunuyoruz, kaliteli, iyi nakit akışı olan parçalar için daha pozitif duruş içindeyiz" Teknoloji hisselerinde kısa pozisyon alınmasını savunmuyoruz ve hala sektörün geçen yıldan daha iyi işlem göreceğini düşünüyoruz. Ancak teknoloji sektöründeki yukarı hareketin gerildiğini düşünüyoruz." 

💉 Hatırlatma dozu: Teknoloji hisselerinin ağırlıklı olduğu Nasdaq 100, yıl başından bu yana %20 yükselirken, S&P 500'de yükseliş %8 seviyesinde kaldı.

Hikâyeyi paylaşmak için:
ÇELİK ÜRETİMİ

Çelik üretimi 1,822 milyar tona çıkacak

Küresel üretimde 2023 için %3,2 artış beklentisi

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 2023 ve 2024 yılı için küresel çelik talebine ilişkin tahminlerini açıkladı. Bu yıl süresince büyümenin çoğu bölgede hızlanarak %2,3 artması beklenirken, Çin tarafında yavaşlama bekleniyor.

📌 Ek olarak: 2024 yılı içinse %1,7 artışla 1,854 milyar tonluk bir seviye söz konusu.

 • Raporda üretimin toparlanmaya öncülük etmesinin yanı sıra, yüksek faiz oranlarının çelik talebini baskılamaya devam edeceği öngörüsü paylaşılıyor.

🔖 Türkiye: Ülkede baz etkisi ve deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yeniden inşa/güçlendirme çalışmaları dikkate alındığında inşaat sektörünün %15 büyümesin bekleniyor.

 • Çip tedarik sorunundan kaynaklanan sıkıntıların hafiflemesiyle otomotiv üretiminin %2,5 artmasının beklendiği kaydedildi.
 • Ülkede 2022 yılında %2,6 düşen çelik talebinin 2023'te %7,4 ve 2024'te %6 oranında artması öngörülüyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
GÜNÜN DİĞER BAŞLIKLARI

GlaxoSmithKline (GSK), Kanadalı ilaç şirketi Bellus Health’in 2 milyar dolar karşılığında satın alınması konusunda anlaşıldığını bildirdi.

🔍 Detaylar: Bellus Health’ın hisse başına 14,75 dolar ödenmek üzere satın alındığı kaydedildi.

E&Y, ABD'deki işgücünde 3 bin pozisyon kapatacağını açıkladı. Şirket ayrıca, denetim ve danışmanlık birimlerini iki ayrı şirket olarak ayırmaya yönelik plandan vazgeçtiğini de duyurdu.

🔖 Bilgi notu: Bu adım, şirketin rakiplerinin de benzer şekilde işten çıkarmalar yapmalarının ardından geldi. 

 • Accenture, küresel işgücünün %2,5'ine denk gelen 19 bin kişiyi işten çıkarırken, 
 • McKinsey de çalışanlarının %3'ünü oluşturan 1.400 pozisyonu kapatacağını duyurmuştu.

• Mondelēz International Türkiye markası Kent, bayram döneminde %10’u deprem bölgesinden olmak üzere 7 bin kişilik ek istihdam ve 15 bin 850 ton şeker üretimi planlıyor. 

🖋️ Ek bilgi: Marka, bayram dönemleri için üreteceği 15 bin 850 tonluk şeker üretiminin şeker bayramı dönemi için planladığı 13 bin tonluk üretimini tamamladı.

• Enka iştiraki Entrade Gmbh’in Técnicas Reunidas ve FCC ile oluşturduğu konsorsiyum Almanya’daki Stade nehir limanında inşa edilecek LNG Yeniden Gazlaştırma Terminali için EPC sözleşmesi imzaladı.

🚦 Önemli detay: Bedeli 1 milyar avro olan sözleşmede Entrade’nin payı %25 olacak.

İş Yatırım, 750 milyon lira olan kayıtlı sermaye tavanının artırılarak 3 milyar liraya çıkarılması kararı aldı.

AYRILMADAN ÖNCE

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

🎧 Podcast serilerimiz artık Pareto Podcast kanalında! Pareto Spot'un üçüncü sezonunu beklerken, sektör temsilcileri ve akademisyenler ile evrim geçiren iş modellerini, yıkıcı inovasyonları ve iş dünyasının güncel dertlerini konuştuğumuz podcast serimizin önceki bölümlerini Apple ve Spotify uygulamaları üzerinden dinleyebilirsiniz.

Mutlu haftalar.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Credit Suisse

İsviçre

Swiss Takeover Board

Alvarez & Marsal

Switzerland

altın

Rusya Merkez Bankası

Elvira Nabiullina

+28 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;