aposto-logo
TR
TREN
Kayıt demeden önce
Kayıtlara geçenler
Üretime dair ne öğrendim/kendime notum
STOP TUŞUNA BASTIKTAN SONRA
Severek Takip Ediyoruz

Sezon finali, Aposto'ya veda, yeni adres💌

Aposto'da son sayı, sezona bir bakış 👀

Üretim Kaydı

Herkese merhaba,

Yazların başlangıcı okul yıllarımdan beri genelde vedanın yanında dururdu benim için, şimdi de öyle. Öğrenci olmasam da yaz ve veda yine yan yana.👀

📌 Hatırlatalım, Üretim Kaydı artık yeni adresinde yola devam edecek. Bu, buradaki son sayımız.

Üye ol

Bu sayıda, "Kayıt Demeden Önce" kanalında sezon boyunca biriken anıları kayda geçiriyor, devamında ise kayıtlara geçenlere, öğrendiklerime bir de satır aralarından bakıyorum.👀 Gamze Hakverdi'nin Vulnus'undaki şu cümlesi kulaklarımda; "Başkalarının hikâyelerine saygıyla yaklaşmak gerekir."

Ece

Kayıt demeden önce

Merve Ünsal, 2013 Kale Kültür,Tasarım ve Sanat Merkezi
📷: Esra Ece Kuleci

Ağustos 2020 yılında başlayan podcast yolculuğu burada Mart ayı itibariyle bir bülten, sonrasında dergi formuna dönüşmüştü. Bu sene beklemediğim bir ziyarette karşıma podcastin ilk kapağının ilhamı olan Merve Ünsal imzalı bu iş tekrar karşıma çıktı. Şaşkınlığımı hatırlıyorum, sanki uzun yıllar sonra bir tanıdıkla karşılaşmış gibiydim, onu ilk görmemden bu yana tam altı sene geçmişti.

Buraya veda öncesi bu sezon kaydettiğimiz on bölümün kayıt demeden öncesine bakalım istiyorum.👀 İlk bölümümüm kaydı öncesi Vuslat'la Fedaral'de oturmuş kitabımı imzalatmıştım. Efe (Tunçer) ile sağanak bir yağmurda ıslana ıslana stüdyoya varmıştık. Taner'le yoğun geçen bir günün ardından iki yorgun olarak bir soluklanıp kayda oturmuştuk. Kübra ile kayıt öncesi birer bira içip seslerimizi açmıştık.🍻 Efe'yle (Demiral) gerçekten yıllardır planladığımız bölüm için sonunda buluşabilmemin mutluluğunu yaşamıştım. Hakan Emre ve Nezaket bu sezon en heyecanlandığım bölümlerlendi, ikisine de o kadar hayrandım ki üç saatlik bir bölüm kaydetmek üzereydik. Ekin ile kötü haberler almadan önceki son günlerde buluşmuş, kışı beklerken sıcaktan pişmiştik. Sezer'le yıllardır birbirimizi tanıyor hem de tanımıyor gibiydik, ilk solo konseri sonrasında buluşmuştuk.

Veee bu senenin en önemli filmlerinden iki isim ağırlamanın ağırlığı son bölümlerde benim omzuma çöktü. Biri beni bağımsız filmle tanıştıran filmlerden biri olan Sonbahar'ın yönetmeni Özcan Alper diğeri ise pek çoğunuzun Kurak Günler ile tanıdığı Erol Babaoğlu. Erol'un kayıt günü muazzam bir lodos vardı. Özcan'ın kaydında ise tepede yakıcı bir güneş.

Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal'la kayıt öncesi fotoğrafı👀
📸: Nezaket Erden

Kayıtlara geçenler

Sezon boyunca kayıtlara geçenler📝

Bu sezonun Üretim Kaydı bölümleri

Üretim Kaydı'nın son sezonuna bir bakış. 👀

İmgelerin peşinde bir yazar ve çizer: Vuslat Çamkerten

“Sözcüklerle çok ilgiliydim çocukluğumdan beri, sözcüklerin çağrışımlarını ve yankılarını seviyorum. Yazarak kendimi ifade etmeyi de seviyorum zaten resmin yetmediği yerde yazmaya, yazmanın yetmediği yerde çizmeye başlayarak devam etti bu yolculuk.”


Sahnede farklı "şapkalar" takmak: Efe Tunçer

"Oyun Atölyesi'nde Haluk Bilginer ile oynamak çok başka bir histi, başta konuştuğumuz o çocuk Efe'ye bir borcumdu bu benim. Oyun biterken de o çocuk Efe ile de vedalaştım sanırım, 'Tamam bak büyüdün artık, sakin ol, oyuncu oldun, oyuncu olmana karar vermeni sağlayan insanlardan biriyle dört sene geçirdin, rahatla' dedim."


Şehri dinlemek, kaydetmek ve üretmek: Taner Yücel

"Bir üretim sürecindeyken ve o süreçte başka bir iş daha konuşulduysa, elimdeki projeyi bir an evvel bitirme motivasyonuna kavuşuyorum. Çünkü bitmeli ki bir an evvel diğerine başlayabileyim. Bir de görsel dünya kurarak, çizerek bir yol haritası çıkartıyorum, o çok yardımcı oluyor bana."


Edilgenlikle kendini keşfetmek arasında oynamak: Kübra Balcan

“Gerçekten okul, setler ve bulunduğun, ürettiğin alanlar enerjisiyle seni yüksek tutarken mezun olunca bir anda tek kalıyorsun. Şanslıysan bunu fark edip bana ne iyi gelir deyip, oradan çıkmanın yollarını arıyorsun. Bazen de bu çıkma süreci uzun olabiliyor ya da tekrar düşebiliyorsun, çünkü mesleğimiz gereği biraz edilgen tarafta kalıyoruz. Oyunculuk çok edilgen bir meslek, hep dış koşula göre kendine şekil verme hâli. O yüzden bunu öğrenmek dört senelik eğitim kadar önemli.”


Müzikle zamansız ve evrensel bir anlatıcı olmak: Efe Demiral

"Çok tekrar almayı tercih etmiyordum zaten, Mert Can ve Eren'in de isteği bu yöndeydi. Çünkü bir yerden sonra çok tekrar almak müzikle olan ilk tanışıklık hâlini kaybettiriyor ve parça biraz ezbere dönmeye başlıyor gibi, ben öyle olmasını istemiyordum. O anlamda yeteri kadar doğaçlamaya alan açtığımızı düşünüyorum. Miksiyle ve kaydıyla çok içime sinen bir albüm oldu."


Bir arada üretmek, "birbirini" yönetmek: Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal

"Şunu da söyleyebilirim, biz bir fikrin peşinde kuruyoruz tasarıyı, sonunda ulaştığımız şey ilk fikirden neredeyse yüz seksen derece farklı da olabiliyor. Hemhâl bize bu alanı da sağlayabiliyor işte." 

Hakan Emre


Muğlak mekânlar, açık duygular: Ekin Tümer

“Karakteri elli yaşında biri yapmak istedim ve nedense bugün elli yaşında biri yapsam bilmediğim özellikler eklemem gerekecek gibi hissettim. 90’lı yıllarda elli yaşında olmuş bir örneğim de vardı, dedem. Tamamen ondan ilham oldu diyemem ama sebebi bu.”


Karanlığa aldırmayan bir albüm yapmak: Sezer Koç

"2022 Ocak ayında aslında albümün çoğu bitmişti ama tek başına çalışmak gerçekten çok zorluyormuş. Grup içindeyken birbirini motive ediyorsun, tek başına olunca en büyük destekçin arkadaşların ve ailen oluyor. Projeden vazgeçip 'Yapmayacağım, bırakıyorum' dediğim bir dönem de oldu ama atlattım."


Karanlık Gece'de failin "öteki" yüzü

"Mekânı sadece arka fon olarak kullanmıyorum, aslında tam tersine hikâyenin bir parçası ve başrollerinden biri gibi gördüğüm için bir karakter olarak kullanmaya çalışıyorum. Filmi çektiğimiz Gidengelmez Dağları bölgesinde obruk olduğunu biliyordum tabii ama bu kadar çok obruk olduğunu bilmiyordum, keşiflerde öğrendim."


Erol Babaoğlu ve gitgide büyüttüğü oyun alanları

"Ben hiper realist bir açıdan bakmaya çalışıyorum. Yani gerçeğin bir tık üstünde, 'Evet, gerçek bu galiba' diyebilecekleri bir nokta yaratmaya çalışıyorum. Benim için oyunculuğun temelinde üç kavram var: İnandırıcılık, tutarlılık ve haz vericilik. Yaptığım iş inandırıcı olmalı. Yaptığım iş tutarlı olmalı ve seyreden kişiye haz vermeli: Korkuysa korku, gülmeyse gülme vadini yerine getirmeli. Monologlar Müzesi'nde bunu daha kanlı canlı bir meydan okumayla yaşıyorum. O yüzden de inanılmaz keyif alıyorum."Üretim Kaydı podcasti takip et


Hikâyeyi paylaşmak için:
Üretime dair ne öğrendim/kendime notum
  • Vuslat'tan öğrendiklerim arasına ilk olarak esnemeyi, başka bir ülkede bile dilin sınırsızlığını keşfetmeyi koyuyorum.
  • Efe'nin oyunculuk mesleğindeki başarısının sebebini de keşfetmekti niyetim, onun da cevabını bulduğumu düşünüyorum. Efe'nin okuma tutkusu ona insan duygularını hızlı kavramayı öğretmiş. Sahnede farklı alanlarda esneyip, uyum sağlamasını da ben yine ilham aldığı hikâyelere bağlıyorum.
  •  Taner'den esnemek ve kararların peşinden gitmek konusunda gerçekten ilham aldım diyebilirim. Kendini iyi dinlemeyi ve ihtiyacını doğru belirlemeyi de öğrendiklerim arasına not olarak düşüyorum.
  • Kübra kapanmaları yaşadığımız ilk dönemlerde belirsizliğe zaten alışkın olmasına yönelik "Aslında diğer mesleklerle eşitlendim gibi hissettim" dedi. Ben bunu o dönemde bir anlayış alanı sağlaması ya da eşit hissetme olarak hiç düşünmemiştim.

Kayıtlardan sonra kendime notları çıkarırken 👀


  • Efe'nin acele şeyleri sevmiyorum demesi aynı ben! Üretirken sıklıkla bir an evvel olsun, başlayalım ve bitsin hissiyle üretmeyi ben de sevmiyorum.
  • Başlığa ilham veren birbirini yönetme hâlini öğrendiklerim arasına ekleyebilirim. Birlikte yaşamak, birlikte öğrenmek, birlikte hayal etmek ve de aslında birlikte bir hayatı ve oyunu yönetme konusunda kurdukları denge bunun mümkün olduğunu tüm üretenlere gösteriyor.
  • Erol'un her şeyin temeline inanmayı ve bütününü oraya adamayı ilke edinmesini kendime çok yakın buldum. "Beni tetikleyen, merak ettiren şeylerle ilgileniyorum" cümlesini de kendime notlarım arasına düşüyorum. Burada yaptığım, daha doğrusu yapmak istediğim üç yıldır aslında aynı. 🤓 Benim merak ettiklerim.
STOP TUŞUNA BASTIKTAN SONRA

Özel sayılar

Severek Takip Ediyoruz

💌 Buluşmaya devam...

  • Üretim Kaydı'nı Instagram'da takip etmek için tıklayın.
  • Üretim Kaydı'nı Twitter'da takip etmek için tıklayın.
  • Bana yazmak istersen bu maili cevaplayabilirsin ya da [email protected] bu adrese yazabilirsin.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Üretim Kaydı

Kültür ve sanat alanında üreten insanlarla buluşarak “üretim süreçlerini” kayıt altına alan ve bu buluşmalardan kendine kalanların da kaydını tutmayı dileyen yayın.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Merve Ünsal

Vuslat'la Fedaral

bağımsız

Sonbahar

Özcan Alper

Kurak Günler

Erol Babaoğlu

Nezaket Erden

+16 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;