Steam Deck
Ukrayna - Rusya
⚡SpeedRun
💰Loot
🎮Demo
📜Next Level

🎮 Steam Deck kalıcı olabilecek mi?

Mart ayı oyunları, konsol dünyasının yeni oyuncusu ve savaş...

Selamlar,

Bir süredir dünyayı etkisi altına almış olan savaş atmosferinde "oyun cephelerinde de şöyle oldu, böyle oldu" demek bir tık anlamsız gibi gelse de herkesin, her zaman için kaçış anlatılarına ve araçlarına ihtiyacı olmuştur. Şimdiye kadar Elden Ring bu ihtiyacı fena halde iyi karşılıyor. Bu satırların kısa olmasının sorumlusu da doğrudan Hideteka Miyazaki ve kurmaylarıdır.

Bu haftaki bültende sizleri şunlar bekliyor:

🎮 Oyuncularla buluşan Steam Deck

🚫 Oyun sektörü ve yaptırımlar

📜 Mart ayı oyunları


*Kapak görseli: Alfred Khamidullin

Steam Deck

🎮 Steam Deck büyük 3'lüyü hedefliyor

Valve'ın yeni konsolu oyuncularla buluştu. Peki PlayStation, Xbox ve Nintendo'ya bir rakip olabilecek mi?

Oyun dünyasına kazandırdığı Half Life ve Counter Strike gibi klasik FPS oyunlarıyla tanıdığımız Valve, bir süre sonra dijital oyun mağazası Steam'i kurmuş ve kısa sürede PC oyun pazarını domine eden bir şirkete dönüşmüştü. Kurucuları Gabe Newell önderliğinde gelişen bu dominasyon, bugün daha farklı bir pazara doğru genişletilmek isteniyor.

Valve'ın yeni oyun konsolu Steam Deck, 25 Şubat itibariyle oyunculara ulaşmaya başladı. Konsol hakkındaki ilk yorumlar genellikle olumluyken Gabe Newell'ın keyfi de hayli yerinde gibi görünüyor. Rock Paper Shotgun'a konuşan Newell, Steam Deck'in kendisini "süper mutlu" eden bir cihaz olduğunu söylüyor.

Oyun konsolu pazarı her ne kadar Valve için yepyeni bir alan olsa da bu girişim şirketin ilk donanım tecrübesi değil. Oyun dünyasını yakından takip edenlerin bile hatırlamakta zorlandığı Steam Machine'ler, Valve'ın ilk konsol deneyimi kabul edilebilir. Steam Machine başarılı olmaktan çok uzak bir girişimdi. Şirketin bir diğer donanım denemesi olan VR cihazı Valve Index ise nispeten daha başarılı bir hamle olarak hafızalarda yer etti. 

Valve ve Gabe Newell bu iki büyük girişimden önemli dersler çıkarmışa benziyor. Newell verdiği röportajda bununla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor: "Steam Machine deneyimi bize sadece üçüncü taraflarla çalışmak yerine bir ürünü de kendimizin geliştirmesi gerektiğini düşündürdü. Steam Deck, PC'nin gücünü uygun bir fiyatla kullanıcılarla birleştirmek için tasarlandı ve bunu nasıl yapabileceğimizi bulmak için çok zaman harcadık."

Microsoft'un Xbox'ı piyasaya sürmesinden bu yana neredeyse 20 yıldır konsol pazarına yeni bir oyuncu giremedi. Birçok deneme oldu, ancak hepsi zamanla yok olup tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Hiçbiri PlayStation, Xbox ya da Nintendo kadar kalıcı olamadı. Steam Deck'in akıbeti ne olacak bilemiyoruz, ancak Valve bu piyasada kalıcı olmak için oldukça istekli görünüyor.

Steam Deck'in piyasadaki konsollara kıyasla önemli bir avantajı var. O da tahmin edebileceğini üzere, Steam'in devasa kütüphanesi. Henüz tüm oyunlar uyumlu olmasa da Steam'deki birçok oyun Steam Deck üzerinden sorunsuz bir şekilde oynanabiliyor. Bu da onu hem Halo: Infinite hem de God of War oynayabileceğiniz tek oyun konsolu yapıyor. 

Birer el konsolu olmaları hasebiyle Nintendo Switch'i Steam Deck'in doğrudan rakibi olarak kabul edebiliriz. 100 milyondan fazla satarak son 5 yılın en fazla satan oyun konsolu olan Switch'in, Steam Deck ile olan rekabeti nasıl bir noktaya evrilecek merak konusu. Steam'in aylık 120 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor, bu elbette Steam Deck'in satış rakamlarına olumlu yansıyacaktır. Şimdiden görece yüksek fiyatı, ağır bir cihaz olması ve batarya konusunda tutarsızlıklar yaşandığı belirtilmesine rağmen Steam Deck için sipariş kuyrukları oluşmuş durumda. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Ukrayna - Rusya

🚫Oyun dünyasının savaşa karşı tepkisi

Oyun sektörünün Rusya'nın işgal girişimine karşı tepkisi büyüyor.

Malum, Rusya'nın Ukrayna'yı işgale kalkışması, başta batı merkezli olmak üzere birçok firmanın tepkisini çekmiş durumda. Ukrayna Başkan Yardımcısı'nın çağrısı üzerine oyun sektörü de bu konuda bir istisna olmadı. Devletler düzeyinde devam eden yaptırımların yanı sıra geçtiğimiz haftadan bu yana irili ufaklı birçok oyun şirketinin Rusya'ya yönelik kısıtlamalar uygulamaya başladığını gördük. Uygulanan kısıtlamalar ve Ukrayna için yapılan yardımlardan bazılarını kısaca sıralayalım: 

- Electronic Arts Rusya ve Belarus'ta tüm oyunlarının, içeriğinin ve sanal parasının satışını durdurduğunu açıkladı. FIFA 22 ve NHL 22 oyunlarındaki Rusya Milli Takımı ve Rus kulüpleri de oyundan kaldırıldı.

- Polonya merkezli CD Projekt RED tüm oyun ve hizmetlerinin satışını Rusya ve Belarus'ta durdurduğunu açıkladı.

- Polonya merkezli bir başka stüdyo olan Bloober Team de Rusya ve Belarus'ta tüm satışları durdurduğunu açıkladı.

- Microsoft, Xbox dahil olmak üzere Rusya'da Microsoft ürünlerinin tüm yeni satışlarını yasakladı.

- Kiev merkezli geliştirici GSC Game World, Stalker 2'nin savaş bitene kadar ertelendiğini, çalışanların ve ailelerinin hayatta kalmalarına yardımcı olmaya odaklanacaklarını açıkladı.

- Savaşın yıkıcılığını ortaya koyan oyunlarıyla bilinen 11 Bit Studios, Ukrayna için 850 bin dolar değerinde bağış topladı.

- Sega, savaştan etkilenenler için bağış programı başlattı.

- Sony, PlayStation exclusive oyunu olan Gran Turismo 7'nin Rusya lansmanını iptal etti.

- Supercell, Ukrayna'daki insanı krize dikkat çekerek bağış programı başlattı.

Oyun sektöründeki diğer paydaşların Ukrayna'daki savaşa karşı koydukları tepkileri ve yaptıkları yardımları buradan takip edebilirsiniz.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
⚡SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

- Activision Blizzard, şirkete yeni yetenekler çekmekte zorlanıyor.

- Üst düzey Twitch yöneticileri şirketten ayrılmaya başladı.

- Epic Games, bağımsız müzik platformu Bandcamp'i satın aldı.

- Elden Ring en hızlı satan souls oyunu oldu.

- Gran Turismo 7 çıkışını gerçekleştirdi.

- Xbox, PlayStation'ın evi Japonya'da 20 yılda toplam 2,3 milyon adet konsol satabilmiş.

- Amazon Luna, kapalı beta sürecini bitirdi, ABD'ye açılıyor.

💰Loot

Epic Games

  • Hala daha oynamadıysanız ve dört kişilik bir arkadaş gurubu olarak oynayacak bir oyun arıyorsanız Dying Light'ın ilk oyunu ve The Following eklentisi 23.60 TL'ye düşmüş durumda.

PlayStation Store

  • Eğer Japon oyunlarını seviyorsanız 10 Mart 2022 tarihine kadar sürecek olan Big In Japan indirimlerine göz atmalısınız.
  • Mart ayı ücretsiz PS Plus oyunlarını merak edenleri buraya alalım.

GamePass

  • Cüzdan dostu olması sebebiyle çok fazla seveni olan sisteme yakında eklenecek oyunları merak edenler burayı ziyaret edebilir. Özellikle hakettiği değeri görmediğini düşündüğüm  Marvel's Guardians of the Galaxy oyununu herkesin oynamasını tavsiye ederim.

- Mehmet

🎮Demo

elden_ring

Elden Ring

Soulslike türüyle pek aram yok. Bugüne kadar hiçbir souls oyununu baştan sona bitirmedim, ancak Soulslike'ın ve mental dirençle çileye katlanarak başarma zevkinin ne demek olduğunu bilecek kadar souls tecrübem var. Bu tür oyunlar benim için uzun süre boyunca "çile" ile eşdeğerdi, ta ki Elden Ring'e kadar.

Oyuna başlar başlamaz Elden Ring'in muazzam açık dünyası beni içine çekti. Açık dünya oyunlarının her zaman için size vadettiği bir keşif hissiyatı vardır, ancak bu seviyede bir keşif keyfini en son ne zaman aldım hatırlamıyorum. Belki Red Dead Redemption 2 diyebilirim, ama geçtiği evren itibariyle olsa gerek, benim için Elden Ring'in yanına dahi yaklaşamıyor. 

Devasa bir oyun olan Elden Ring'in henüz çok başlarındayım. Oyundaki bazı temel deneyimler beni şimdiden fazlasıyla etkilemiş durumda. Bunlardan birisi inanılmaz zengin içeriği, diğeri açık dünyasının verdiği keşif lezzeti, ötekisi ise sürekli olarak sizi şaşırtmayı başaran evreni ve mekanikleri. 

Türe uzak biri olmama rağmen beni bu kadar etkilemeyi başaran Elden Ring bence en "oyuncu dostu" soulslike oyunu. Diğer souls oyunlarını herkese önermek pek kolay değil, ancak Elden Ring'in şimdiden herkesin oynaması gereken klasikler arasına girebileceğini düşünüyorum. Şu satırlar bitince ben de kaldığım yerden devam edip akıl sağlığımı korumaya çalışacağım.

- Tahsin

📜Next Level

Mart Ayı Oyunları

Yeni yıl, oyun dünyası açısından çok hızlı başladı. AAA oyunların damga vurduğu bir Şubat ayının sonunda piyasanın durulacağını düşünüyorsanız aşağıdaki oyunlara bakarak tekrardan düşünmenizi isterim.

GTA V

İlk çıktığında ben daha lise yıllarımdaydım. Şimdi ise yeni jenerasyon konsollar için elden geçirildi ve üçüncü kez çıkışını gerçekleştiriyor. 15 Mart 2022 tarihinde yeni konsollara çıkacak oyunu tekrardan oynamak isteyenleriniz var ise şimdi tam zamanı. GTA V'in abartıldığını düşünen bir oyuncu olsam bile yeni konsollarda deneyimlemeyi gerçekten çok isterim.

Tunic

Zelda'yı andırdığı için uzun süredir macera severlerin radarında olan Tunic 16 Mart 2022 tarihinde PC ve Xbox için çıkışını gerçekleştiriyor. Klasik Nintendo RPG'lerini andıran oyunda savaş ve ganimet dışında zorlayıcı ve keyifli bulmacalar da var. Oyunun baş karakteri tilkimiz ise kendini sevdirecek gibi duruyor.

Kirby and The Forgotten Land 

Sadece "Pokemon oyunu ya her türlü oynanır" diyenlerin değil, çoğu Switch kullanıcısının da merakla beklediği oyun 25 Mart 2022 tarihinde Switch için çıkışını gerçekleştiriyor. Türkiye'de Switch kullanan sayısının az olduğunu düşünüyor olsam da eğer okurlarımız arasında varsa bu oyununu oynarsa oyun hakkındaki görüşlerini bana yazmasını çok isterim. Bence Kirby gibi tatlı bir karakter ile oynamak düşünülenden eğlenceli olabilir.

GhostWire Tokyo

Bu oyun düşündüğümden çok daha fazla oyuncu tarafından bekleniyor. Açıkçası ben GhostWire Tokyo'nun nasıl bir deneyim sunacağını hala daha kestiremedim. Sanat ve karakter tasarımı muazzam ötesi olduğu için oynamasam bile izleyeceğim oyunlar arasında yer alıyor. Farklı bir deneyim arayanlar için oyunumuz 25 Mart 2022 tarihinde çıkışını gerçekleştiriyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Half Life

Counter Strike

Valve

Steam

Gabe Newell

Steam Deck

Steam Machine

Steam Machine

+34 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;