aposto-logo
TR
TREN
PIT STOP
DOPPLER ETKİSİ
RÜZGAR GİBİ GEÇENLER
PUNTO ÖNERİYOR

🏁 Suudi Arabistan GP’si değerlendirmesi

FIA'nın kararı, Aston Martin'in farkı, Mercedes'in adımı

F1

Punto'dan herkese merhaba,

2023 F1 sezonunun ikinci yarışı Suudi Arabistan GP’si geride kaldı. Hemen kısa bir özet: yarışa pole pozisyonunda başlayan Sergio Pérez birinci oldu. İkincilik güzel şey ama ben ikinci olmak için burada değilim diyen Verstappen ikinci, Aston Martin pilotu Alonso üçüncü sırada tamamladı ancak cezası nedeniyle dördüncü sıraya düştü. FIA düşündü, taşındı kararını değiştirdi ve Alonso yine 3. sıraya yükseldi. O sırada 3. sıraya George Russell yükselmişti:

Ceza umurumda değil diyen Alonso inişli çıkışlı podyum serüveninden sonra 100. podyumuna çıkmış oldu. En fazla podyuma çıkan pilot olma özelliğini 191 podyumla Lewis Hamilton elinde bulunduruyor. Aston Martin ve Mercedes, puanların yeniden dağıtılmasının ardından takım sıralamasında berabere kaldı. Verstappen, son turda aldığı en hızlı tur puanı farkla Perez'e karşı şampiyonada liderliğe yükseldi. Bu konuda hala tartışmalar sürüyor, detaylar asağıda.

🏁 Bir sonraki yarış: Avustralya GP 2 Nisan Pazar TSİ 08.00 - 10.00

Punto'yu Instagram ve Twitter'dan takip etmeyi unutmayın — bize yazın.

Görüşmek üzere,
Burcu

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

PIT STOP

• Pilotlar ne dedi?

Aston Martin

 • Alonso: "Sezona böyle başlamamız düşünülemezdi. Takım araç konusunda harika iş çıkardı. Start esnasında hata yaptım ve cezayı telafi etmem için hızlı sürmem gerekti."
 • Perez:"Beklediğimden zor bir yarıştı. Geçen sene de galip gelebilirdim ama bu kez oldu. Takım harika çalışıyor. Zorlamaya devam edeceğiz. En hızlı araç olmamızdan dolayı mutluyum."
 • Verstappen: "İlk bölümde yükselmek zordu, çok kayma yaşadım. Ama sonra teker teker herkesi geçtim ve ritme oturdum. Gayet güzel bir geri dönüş oldu."
 • Leclerc:"En hızlı Ferrari pilotu olup olmadığımı göstermekle ilgilenmiyorum. İlgilendiğim şey, ilk sıradaki pozisyonlar ve şu anda zor bir durumdayız. Çalışmamız gerekiyor."
 • Russell: "Dürüst olmak gerekirse, eve geldiğim için memnunum. Fernando podyumu hak etti ve hafta sonundan alınacak daha olumlu şeyler vardı. Dürüst olmak gerekirse, eve geldiğim için memnunum P4. Fernando podyumu hak etti ve hafta sonundan alınacak olumlu şeyler de var."
 • Sainz: 6. ve 7. sıradayken, özellikle de son yarışta, hız açısından adil ve kararlıysanız... ve hepsi [ilk üç sürücü] geri çekildiyse, pozitif sonuç almak zordur. Bu nedenle, olumlu sonuç almak zor. Evet, En azından güvenilirliği ve çift puanları aldık, ancak [burası] şu anda olmak istediğimiz yer değil." 

F1

• Formula 1, Suudi Arabistan GP güç sıralamasını yayınladı.

 • Sergio Perez: 9.2/10
 • Max Verstappen: 9.0/10
 • Fernando Alonso: 8.8/10

•  En hızlı tur: Yarışa 15. sırada başlayan Verstappen yarışın henüz yarısı tamamlanmadan 2. sıraya yerleşmeyi başardı. Son anda yarışın en hızlı turunu da atan Verstappen, şampiyona liderliğini korudu. 

Hız tartışması: Sergio Perez "En Hızlı Tur" konusunu "Bana sonda zorlamamam söylendi. Bu gözden geçirilmesi gereken bir durum." diyerek takımla görüşeceğini açıkladı. 

 • Christian Horner: "İki olgun sürücüye sahibiz. Yarıştan önce onlarla tüm senaryoyu tartıştık. Savaşmakta özgür olduklarını ancak önceliğin takım olduğunu ve birbirlerine, kullandıkları arabaları saygı göstermelerini söyleyerek maksimum puanla eve dönmek istediğimizi belirttik. Onlar da bunu yerine getirdi." "En hızlı tur noktasında ise Max'ın radyoda söylediği gibi bu onun için önemliydi. İki sürücümüzün de denemesine izin vermememiz için hiçbir neden yoktu."
 • Helmut Marko: "Pilotlarımıza gabiliyet için belirli bir hızda sürmelerini ve birbirlerine saldırmamalarını söyledik. En hızlı turu ise kontrol edemezdik. Her zamanki Max devredeydi. Son turu bekleyip Perez'e fırsat vermedi."

Aston Martin

•  FIA'nın kararı: Alonso yarış başlangıcında grid dışında sıraya girdiği için beş saniyelik bir ceza aldı. İki kez şampiyon olan oyuncu daha sonra ilk cezayı doğru çekmediği için 10 saniyelik bir ceza daha aldı ve 4. sıraya geriledi ve Mercedes pilotu George Russell 3. sıraya yükseldi. Ancak Aston Martin'in inceleme hakkı talebinde bulunmasının ardından FIA kararı tekrar gözden geçirerek cezası iptal edildi. Böylelikle Alonso 3. sıradaki yerini korudu. 

💨 En hızlı pit stop: 

 • Ferrari | Charles Leclerc: 2.1 saniye
 • Ferrari | Carlos Sainz: 2.73 saniye 

💨 En yavaş pit stop:

 • McLaren |Oscar Piastri: 13.20 saniye
DOPPLER ETKİSİ

Suudi Arabistan GP’si değerlendirmesi

Ferrari neden kötüydü, Aston Martin nasıl fark yarattı?

Sezonun yeni pistlerinden biri olan Suudi Arabistan GP’si ön sıralarda pek sürpriz yaşatmadan bitti. Red Bull yarışı 1 – 2 bitirerek kimseyi en azından beni şaşırtmadı.

Sezonun lider takımı açısından sürpriz olmamasına rağmen orta sıra takımlar arasında bazı sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. Geçtiğimiz yarışa göre daha güçlü olması beklenen Ferrari, Mercedes ile yer değiştirerek kendisini 4. sırada buldu. Aston Martin ilginç ayar tercihine rağmen bir sıra yükselerek ikinci güç oldu. Mercedes ise Ferrari’nin zayıflığı nedeniyle olduğundan iyi göründü.

Bu haftanın diğer ilginç konusu hakemlerin verdiği kararlar ve sonuçları oldu. Whiting vefat ettiğinden beri devam eden kötü hakem kararlarına bu yarıştaki kararlar da eklendi. Onları da kısaca konuşacağız.

Şimdi soru cevaplarla yarışı anlamaya çalışalım.

Ferrari neden kötüydü?

Scuderia Ferrari

Burada belki de sorulması gereken soru şu: Ferrari kötü müydü? Ferrari Red Bull’a göre kötü ama geçen yarışa göre iyiydi. Yarışın sonundaki sert lastikle atılan bölüm hariç. Bu bölümde Ferrari sert lastikleri çalıştıramadığı, özellikle ön lastikleri çalıştıramadığı için kötü göründü. Sert lastikleri çalıştıramamalarının iki nedeni vardı. İlk neden lastikleri tüketme konusundaki endişe, ikinci neden ise kendileri dışında gelişen olaylar. Konuyu açalım.

Yarış haftalarında yarışa hazırlık yazıları yayınlarım. Bu yazıların tamamında lastikler için ayrı bir başlık açarım. Bunun son derece basit nedenleri vardır. Aracınız ne kadar iyi olursa olsun, aracın pistte iyi dereceler yapabilmesinin yolu lastikleri iyi kullanmasından geçer. Çünkü aracın yolla tek ilişkisi lastikler aracılığıyladır. Aracın süspansiyon sistemi, ağırlık dağılımı ve pilotun lastik kullanımı gibi parametreler doğrudan lastik kullanımını ve oradan da aracın performansını etkiler.

Ferrari, antrenman seanslarına gücü kısarak (kendisini kısmen saklayarak) başladı. Amaç, dayanıklılık endişesi doğuran motoru çok zorlamadan, biraz da performans saklayarak araç kurulumundaki “tatlı noktayı” bulmaktı. Nitekim Ferrari muhafazakâr ayarları sayesinde yarış simülasyonlarında lastiklerine iyi bakan araç görünümündeydi. İkinci antrenman sona erdiğinde Ferrari 3. güç olarak görünüyordu. Motoru açtıklarında 2. güç olacaklarını tahmin ediyordum. 

Ferrari

Scuderia Ferrari

Ancak cumartesi günü önemli bir değişiklik gerçekleşti. Pirelli “muhtemelen” dayanıklılık endişeleri nedeniyle cumartesi sabahı lastik basınçlarını artırdığını açıkladı. Bu değişiklik lastiklerin zeminle temas yüzeyini azalttığı için lastiklerin ideal sıcaklığa çıkarılmasını zorlaştırır. Ayrıca yol tutuşu azaltarak araçların önden kaymaya meyilli olmasına neden olur. Lastik basınçlarının artırılması belki yüksek yere basma kuvveti paketi gerektiren pistlerde daha az dikkat çeker ve daha az sorun olur. Ama lastiklerin hali hazırda zor çalıştırıldığı (yani ideal sıcaklığa zor ulaştığı) pistlerde bu durumu yönetmek zorlaşır. Aynı Suudi Arabistan gibi.

Değişikliğe rağmen sıralama seansında Ferrari tek turda ikinci güç olarak ön plana çıktı. Leclerc ile Perez arasında sadece 0,155 saniye fark vardı.

Yarıştaysa ceza alan ve arkalardan başlayan Leclerc yumuşak lastikle üst sıralara tırmanmaya başladı. Sainz’ın da ortalama tur dereceleri Mercedes’lerden iyiydi. Ta ki sert hamurlar takılana kadar.  Ferrari’nin tüm olumlu görüntüsü sert lastikte değişti. Ferrari özellikle ön lastikleri çalıştıramadı ve süratle geriye gitmeye başladı. Bu durum, Ferrari’yi olduğundan daha kötü gösterdi.

Sonuç olarak Ferrari bence Bahreyn’den iyi bir performansa sahipti, özellikle lastik kullanımı konusunda performansları olumluydu. Ama Pirelli’nin lastik basınçlarını artırması ve Pazar akşamı havanın biraz daha serin olması tüm görüntüyü değiştirdi. Elbette Ferrari’nin çok dar bir ayar penceresine sahip olması da sert lastiğin çalıştırılamamasında rol oynadı. Ama dış etkenleri görmemezlikten de gelemeyiz. Gelişmeye devam etmeleri lazım. Bu sene şampiyonluk olmaz belki ama Ferrari göründüğü kadar da kötü değil. 

Aston Martin nasıl fark yarattı?

Aston Martin

Aston Martin sezonun ilginç ve sürpriz takımı oldu. Spor severler için tatlı bir sürpriz desem yanılmış olmam. Yaşlı kurt Alonso’nun gelişiyle başlayan bahar havası, aracın da iyi çıkmasıyla yaz etkisine döndü. Bu hafta Aston Martin rakiplerinden farklı bir ayarla piste çıktı. İngiliz Yarış Yeşili rengine sahip takım, rakiplerinden farklı olarak daha yüksek yere basma kuvveti ayarını tercih etti. Bu tercihin sonuçlarını antrenmanlarda ve sıralamalarda “düşük düzlük hızlarıyla” teyit ettik. Fakat Aston Martin düzlüklerde kaybettiğinin fazlasını hızlı virajlarda ve yüksek hızlı yön değişimlerde telafi etti. Yani rakiplerinden farklı yola gitmeleri, yanlış yola girdikleri anlamını da taşımadı.

Yüksek yere basma kuvveti ayarı onlara yüksek hızlı virajların yanında bir konuda daha yardım etti: lastik yönetimi. Aston Martin daha büyük yere basma kuvveti sayesinde lastiklerini daha çabuk ısıttı ve onları ideal sıcaklık penceresinde daha uzun süre tuttu. Lastikler ideal çalışma sıcaklığında kaldıkça yol tutuş arttı, lastik ömrü uzadı, tur dereceleri daha istikrarlı bir hal aldı. Buna yaşlı kurt Alonso’nun başarı açlığı eklenince sonuç podyum oldu. Alonso yarışı podyumda bitirmedi demeyin, aslında bitirdi. Alonso’nun “resmi” olarak podyumda yer almamasını rezalet hakem kararlarında aramamız lazım. Bunları da yazının devamında inceleyeceğiz.

Aston Martin

Fakat Aston Martin ile ilgili dikkat çeken nokta belki de şuydu: Alonso, güvenlik aracına kadar geçen 18 turda Perez’e sadece 6 saniye kaybetti. Yani Alonso, Perez’den tur başına sadece 0,35 saniye yavaştı. Bu fark, Aston Martin ve Alonso için tünelin sonundaki ışıktır. Fakat yine de aşırı iyimserlik aşılamak istemiyorum. Sert lastiklerde bu fark tur başına 0,6 saniyeye çıktı. Ki zaman zaman Red Bull sadece önde temposunu yönetti. Alonso ise arkasındaki Russell’dan kaçmak için sonuna kadar zorladı. Kısacası Red Bull her türlü lastik hamurunda daha iyi. Ama Aston Martin-Alonso ikilisini beğenmemek elde değil. Sonuç olarak Aston Martin bu hafta rakiplerinden farklı yöne gitmesine rağmen iyi sonuç aldı. Geçen yarışta kıl payı 3. güç olan Aston Martin, bu hafta “şimdilik” ana rakibi olarak görünen Ferrari’nin zayıflık göstermesiyle ikinci güç oldu.

Peki ya şampiyonluk? Pek çok taraftarının Alonso’yu şampiyon görmek istediğini biliyorum. Ama rakipleri, yani RB19, hala farklı dünyanın aracı. RB19 şampiyonluğa koşarken Aston Martin “Best of the Rest” mücadelesinin en şanslı adayı konumunda. Yine de Alonso’yu yıllar sonra podyumda görmek bu sporun tarihinde yer alacak paha biçilmez bir kesit. Bu kesitin keyfini çıkarmak lazım.

Mercedes ileri doğru bir adım attı mı?

Mercedes-AMG

Mercedes pist üstünde kendi dünyasında bir takım görünümünde. Peş peşe şampiyonluklarla tarihin en başarılı takımını oluşturan ekibin parçaları birer birer ayrıldı. Bu ayrılıklar takımı zayıflatarak sıradanlaştırdı. Niki Lauda öldüğü gün, “Toto’nun sınavı asıl şimdi başlıyor.” demiştim. Çünkü kapalı kapılar ardındaki güç Niki’ydi. Onun yokluğunun Toto’yu pist üstünde ve pist dışında zorlamasını bekliyordum. Pist üstünde lobi anlamında zayıf kalan Toto, pist dışında da Helmut Marko ve Horner gibi bel altı çalışmayı seven iki boksörün sıklıkla hedefi oldu. Lauda zamanında onun karizmasından çekinerek ağzını açamayan bu ikili, onun ölümüyle birlikte Toto’yu her fırsatta ve çoğunlukla da bel altı vurarak yıprattı, hatta belki de tüketti. Ama bu spor böyledir, gardını her zaman iyi tutmak lazım.

Yarışa dönersek, performans açısından bakıldığında Mercedes takımı, geçtiğimiz hafta sonu son iki sezondur alıştığımız gibiydi. Bir anlamda Toto’dan son 2 sezondur duyduğumuz cümleleri tekrar duyduk diyebilirim. Toto hafta sonu boyunca, “Aracımızı anladık.”, “Büyük bir paket getireceğiz.”, “Şampiyonluk mücadelesinde pes etmek için erken.” gibi havalı cümlelerle gaz almaya çalıştı. Kimi izleyici inandı, kimisi inanmadı. Ben daha az inanan taraftayım. İşin özünde W14 şampiyon olamaz. Yarış kazanabilir mi? Belki. Eğer rakiplerini aynı anda olumsuz etkileyen pek çok olay yaşanırsa belki 1, hatta 2 yarış kazanabilirler.

Mercedes, hafta sonuna düşük yere basma paketiyle başladı. Bu tercih yanlış değildi, Cidde yüksek hızlı bir pist. Fakat Mercedes ne kadar küçük kanatla çıkarsa çıksın yapabilecekleri sınırlı. Motor gücü bu alandaki lider Ferrari’den ve Honda’dan geride. Düzlük hızlarına bakıldığında benzer kanat konfigürasyonlarına ve Ferrari’nin motoru kısmasına rağmen düzlüklerde geride kalıyorlar. Red Bull’dan geride kalmalarını belki RB19’un sihirli (ve düzlüklerde hava akışının stall olmasını sağlayan) arka süspansiyonlarında arayabiliriz. Ama Ferrari’den geride kalmaları güç konusundaki handikabı gösteriyor.

Resim: Kırmızı renk Ferrari, yeşil renk Mercedes. Ferrari düzlüklerde Mercedes’e şans tanımıyor.

Yine de başarılı lastik yönetimi ve Alonso’nun aldığı haksız cezayla bir şekilde podyum almayı başardılar. Podyum, onları olduklarından iyi gösterdi ancak şimdiden uyarmam lazım: Temiz havada Red Bull, Mercedes’ten tur başına 1,0 saniye hızlıydı. Gelecek güncelleme paketinden 1 saniye beklememek lazım. Olursa mucize olur. Öte yandan pist üstünün yanında pitlerde de kendilerini hala geliştirmeleri lazım. Yapacak çok iş var.

Red Bull’da ne oldu?

Red Bull

Red Bull ile ilgili yazılacak konular sadece işin magazin yönüyle ilgili olabilir. Red Bull RB19’un pist üstü performansıyla ilgili söylenecek pek bir şey yok. RB19 – Verstappen ikilisi bu sezonu şampiyon olarak bitirecektir, buna şüphe yok. Ama bu kadar başarılı olmuş bir takımla ilgili sadece iki cümle yazsak ve hiçbir şey konuşmasak ayıp olur. Şampiyonluk yolunda ilerleyen takımla ilgili konuşulacak konu, o da sadece sezona renk katsın diye, pilotların atışması olabilir. Aynı geçen sezon Brezilya’da olduğu gibi, bu hafta da takım arkadaşlarının anlaşmazlığı takıma damga vurdu. Mekanik arıza sonucu yarışa 15. başlayan Verstappen, performansı ve biraz da yarış şansıyla (güvenlik aracının zamanlaması) kendisini galibiyet potasına soktu. Kariyerinde en geriden kazandığı yarışta, yarışa 14. sıradan başlamıştı. Eğer Pazar günü 15. sıradan kazansaydı, bu kendisi adına yeni bir başarı olacaktı. İşte bu başarı ihtimalinin yarattığı heyecan belki de neredeyse takım içi bir çatışmanın fitilini ateşleyecekti.

Güvenlik aracı sonucu en önde kendi başlarına yarışan boğalarda mekanik arıza endişesi yaşanıyordu. Bu nedenle takım telsizinden her iki pilota da tempolarını kontrol etmeleri istendi. Araçları zorlayarak dayanıklılık riskinden kaçınmak istendi. Fakat Verstappen aynı geçen sezon Brezilya’da olduğu gibi bu karara uymadı ve Perez’e yaklaşmaya çalıştı. 6 tur boyunca her iki pilotla yapılan telsiz görüşmeleri sonucunda durumu yönetemeyeceğini anlayan takım her iki pilota da yarışmak konusunda serbest olduklarını açıkladı. Bu konuşmalar, Perez’in bu sezon mücadele etmek istediğini gösterdi. Sanki 2. pilot olarak ilan edilmeye henüz hazır değil gibi bir görüntü çizdi. Bu konu önümüzdeki yarışlarda iki takım arkadaşının çatışmasına dönecek mi, birlikte göreceğiz.

Skandal hakem kararları

F1

Hakemler bir türlü olmuyor. Whiting’in ölümünden sonra son 4 sezonda verilen kararlar gerçekten herkesin canını sıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezonlarda şampiyonluğu dahi belirleyecek olumsuz kararların benzerleri alınmaya devam ediyor. Son 4 sezonda, taraftarı olduğu takımı ve/veya pilotu çok etkilemediği için bazı taraftarların çok tepki göstermediği kararlara karşı isyan büyüyor. Neyse ki o günlerden beri kararların yanlışlığını söyledim, bugün de söylemeye devam ediyorum.

Geçen yarışta Ocon’un start sırasında cebinde doğru durmamasıyla ilgili aldığı ceza geçtiğimiz hafta Alonso’ya da verildi. Kural kuraldır, karara çok yanlış diyemem. Fakat yarıştan sonraki çekimlerde, Alonso ile birlikte 4 pilotun daha ceplerinden taştıkları görüldü. Hal böyleyken neden diğer pilotlara da ceza verilmediği tartışma konusu oldu.

Ayrıca güvenlik aracının çıkışı da yanlıştı. Aracı arızalanan Stroll aracını bariyerlerin dışında park etmeyi başarmıştı. Araç 13. virajın arkasında yer alan koruyucu bariyerlerin tamamıyla arkasına park edilmişti. Bırakın tam güvenlik aracını, sanal güvenlik aracına bile ihtiyaç var mıydı, sorgulanabilir. Bu yanlış karar o ana kadar pit yapmış tüm pilotlara yapılan bir haksızlıktı. Tüm stratejiler çöp oldu ve pit yapmamış tüm takımlara haksız bir avantaj sağlandı. Hakemlerin yanlış mantaliteye sahip olması ve yanlış değerlendirmeleri şimdilik sadece bir yarışın sonucuna etki etti. Ama gelecekte böyle bir karar şampiyonaya etki eder.

Dolayısıyla hakemlerin karar verirken biraz zekâlarını, bolca da vicdanlarını kullanmaları spor açısından olumlu olacaktır

Hikâyeyi paylaşmak için:
RÜZGAR GİBİ GEÇENLER

Best of Ayrton Senna

• 21 Mart 1960: Ayrton Senna 63 yaşında. 

— Akıl gücün, kararlılığın, iç güdülerin ve deneyiminle çok yükseklere uçabilirsin.”  

🏆 Kariyeri: Senna, kariyeri boyunca  161 Grand Prix, 41 galibiyet ve 3 Dünya Şampiyonluğu kazandı. 

🎬 Netflix: Formula 1 ikonu Ayrton Senna'nın hayatından uyarlanan altı bölümlük Senna dizisinde Ayrton Senna'yı Gabriel Leone oynayacak. 

PUNTO ÖNERİYOR

• George Russell, üçüncülük ödülünü Alonso'ya teslim etti. Mercedesi'in paylaştığı teslim videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 • Alonso'nun adresini isteyen Russell' Mercedes'in cevap olarak attığı tweet: Mercedes'in twitter hesabını Russell yönetiyor olabilir mi?

• Ferrari ile resim atölyesi: Carlos Sainz takım arkadaşı Charles Leclerc'in resmini yaptığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Fena değil!

 • Carlos: Harika görünüyorsun! şu anda bir kadın gibi görünüyorsun.
 • Charles: En azından mutlu görünüyorum! 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

YAZARLAR

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Aston Martin

Alonso

Verstappen

Ferrari

Formula 1

Sergio Perez

Max Verstappen

Fernando Alonso

+20 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;