Togg’un 5 yıllık serüveni nasıl geçti?

Yeni modeller: Renault Rafale, Toyota’nın C-HR modeli, Opel Astra Elektrik

Görsel: togg.com.tr

Her hafta yazıp duruyoruz. “Türkiye’de satışlar her ay rekor kırıyor. Birçok marka Avrupa’dan bile fazla satmaya başladı” diye. Tarihin en büyük satışları 2023’ün ilk 6 ayında yaşandı. Temmuz da rekora gidiyor. Haziran ayında 120 bine yakın araç satışı bekleniyor. Aslında yaz aylarında genel bir düşme yaşanır. Ama bu yıl değil düşme yine rekor üstüne rekor kırılacak. Kim derdi Almanya’da Fransa’da en büyük 2. Pazar Türkiye olacak diye? Ama oluyor işte…

Geçen hafta 2. el otomobil pazarına yönelik hazırlanan “6 ay 6 bin km” konusundaki uzatmayı konuştuk. Uzmanlar “yönetmelik güzel ama uygulama yetersiz” diyorlar. Çünkü en basit örnekle aracını satmak isteyenlerin mecburen gittikleri noter makamı satılan aracın kaç kilometrede olduğunun denetimini yapmıyor. O zaman bu uygulamamın ne gibi bir anlamı kalıyor? Neyse asıl konumuza dönecek olursak, devlet için otomobil satışları cari açık için çok önemli. Sadece otomotivden alınan vergiler toplam vergilerin yüzde 10’unu oluşturuyor. Ocak-Haziran arası bu sayede 155 milyar TL’lik bir ÖTV tahsilatı gerçekleşti. İşte şimdi “madem rekorlar kırılıyor” diyerek ÖTV’ye de zam bekleniyor. ÖTV’nin gelirleriyle devlet bütçesi rahatlatılacak. Belki “yerli otomobilleri” az da olsa koruyacak bir paket önümüze düşebilir. Bayramdan sonra bu konuları daha fazla yazıp çizmeye devam edecek gibiyiz. Bütün bunlara rağmen otomotiv sektörü harıl harıl çalışıyor ve peş peşe yeni modellerini tanıtıyor. Sayfamızda tüm bu yenilik haberlerini okuyabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi bayramlar.

Haftanın otomotiv gündemine hoş geldiniz.

Ahmet Çelik

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Sektör: Otomotiv

Otomotiv sektöründen haberler ve raporlar, yeni model incelemeleri, pazar payı analizleri, sektörel öngörüler, en önemli basın açıklamaları.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;