aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel
🧟The Last of Us
🗞️ Gündem
🏃SpeedRun
Ekipten Öneriler

📹 Video oyunu uyarlamalarının makûs talihi

The Last of Us dizisi, Google ve Nvidia'nın endişesi, Ubisoft'un geleceği, Avrupa'daki oyun satışları ve çevreci Xbox...

Angelica Alzona

Herkese selam,

Yıl 2007, Hitman: Blood Money gibi müthiş bir oyunun çıkışının ardından 1 yıl geçmiş. Hitman serisini çok seviyorum ve çıkacak yeni filmini heyecanla bekliyorum. Film çıkıyor, izliyorum ve henüz PG-13 şartlarını karşılamayan hâlimle çok sinirleniyorum. Zira büyük ekranda gördüklerimle oynadığım ve sevdiğim şeyler arasındaki dev farklar beni hayal kırıklığına uğratıyor. Neyse ki yaşıma uygun olmayan şeyler tükettiğim için yıllar sonra kafasına barkod kazımış mutant bir suikastçıya dönüşmüyorum ve bu anı burada sonlanıyor.

Hitman belki de film uyarlaması yapmaya çok da uygun bir IP değildi, ancak yıllar boyunca video oyunu sevenlerin TV dizisi ya da beyaz perde uyarlamalarıyla yıldızı barışmadı. Son zamanlarda kabul edilebilir ve iyi sayılabilecek örnekler gördük elbet, ancak HBO'nun yeni dizisi The Last of Us, "video oyun uyarlamaları kötüdür" anlatılarını kırabilir.

Bu hafta gündemimizde neler var?

🧟 The Last of Us dizisi

💼 Ubisoft strateji değiştiriyor

🟢 Xbox'tan çevreci güncelleme

💸 Avrupa'daki oyun satışları


*Kapak görseli: Angelica Alzona

Her zaman olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca yayını beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Keyifli okumalar,

Tahsin

🧟The Last of Us

Video oyun uyarlamaları kötü değildir: The Last of Us

HBO'nun yeni dizisi video oyun uyarlamalarının makûs talihini kırabilecek mi?

Street Fighter, Mortal Kombat, Hitman, Resident Evil, Doom, Assassin's Creed, Alone in the Dark, Super Mario Bros., Silent Hill... Keşke olmasaydı dediğimiz, ağızda ekşi bir tat bırakan video oyun uyarlamalarının listesi uzadıkça uzar. Hâliyle, 2020'nin yaz aylarında en iyiler listelerinde tepeleri zorlayan The Last of Us'ın TV dizisi olacağına dair haberler çıktığında da ilk hissiyatlar biraz karmaşıktı.

Yine de Last of Us'ın diğer uyarlamalara kıyasla ayaklarının yere bastığına dair birkaç emare vardı. Öncelikle, oyunun da yaratıcısı olan Neil Druckmann direksiyonu elden bırakmayacaktı ve yanına Chernobyl ile sükse yapmış Craig Mazin'i almıştı. Ayrıca dizi, HBO gibi kataloğu kaliteli bir kanalda yayınlanacaktı ve başrol Joel karakteri için Pedro Pascal gibi sevilen bir oyuncu seçilmişti. Projenin en büyük büyük artısı ise hikâyesi itibariyle Last of Us'ın belki de dizisi yapılabilecek en uygun oyunlardan biri olmasıydı. Zaman geçtikçe tüm bunlar da göz önünde bulundurularak diziye dair beklentiler arttı. Dizinin yayımlandığı 2023'ün ilk haftalarındaysa bu beklentiler, en azından şimdilik, fazlasıyla karşılanmış görünüyor. Rotten Tomatoes, Metacritic ve IMDb gibi platformlara yüksekten giriş yapan dizi, video oyun uyarlamalarının tatsız geçmişine rağmen The New Yorker'a "Can a Video Game Be Prestige TV?" diye sorgulatabilmişti.

pedro_pascal

Pedro Pascal / HBO

The Last of Us'ın oyun tarafından gelen tutkulu ve kalabalık hayran kitlesini yakından tanıdığım için diziye gelen ilk tepkilere pek de aldırış etmeden izlediğim ilk bölüm, beni de birçokları gibi tatmin etti. Pedro Pascal'ı Joel olarak izlemek çok keyifli, diğer oyuncularla olan kimyası da gayet çalışıyor. Ellie karakterini canlandıran, daha dizi çıkmadan sevimsiz bir grup 'gamer' tayfa tarafından sert tepkilere maruz kalan Bella Ramsey de hiç sırıtmıyor. Neyse ki orijinal materyalinde de karakter temsili açısından bir sıkıntısı olmayan eser için şimdiye kadar 'woke' ya da 'sjw' gibi hakaret olduğunu zannettikleri devşirme etiketleri savuranlara denk gelmedim.

Bella Ramsey / HBO

Hikâyeyi zaten biliyoruz, hatta yeteri kadar post apokaliptik türünü tüketmiş biri olarak ilk defa Last of Us'a maruz kalanlar için pek de ilginç gelmeyebilir. Ancak buna rağmen dizi, atmosferini izleyiciye geçirmeyi başarıyor. Oyunu oynayanlar için çeşitli easter egg'lerle donatılmış, sürükleyici olan ve kaynak materyale mümkün olduğunca sadık kalan Last of Us, şimdilik video oyun uyarlamalarına yapıştırılan yaftaları kırmaya en büyük aday gibi görünüyor.

The Last of Us'a kadar video oyun uyarlaması olarak hiç kaliteli iş gelmedi de değil. Örneğin, Arcane ve Castlevania gibi animasyonları görmezden gelmek hata olur, ancak Last of Us'ın bunlara kıyasla ana akıma ulaşması çok daha muhtemel görünüyor. God of War, Fallout, Bioshock, Death Stranding gibi büyük IP'ler ve daha birçok video oyununun TV ya da sinema uyarlaması şimdiden duyuruldu. Yani Last of Us elbette ki video oyun uyarlamalarının sonuncusu olmayacak. Umalım ki kaliteli bulduğumuz son uyarlama da olmaz.

Dili İngilizce olan sosyal medyanın, Neil Druckmann ve Craig Mazin gibi ne yaptığını bilen kişiler için sık sık kullandıkları bir ifade vardır: "They understood the assignment". İlk bölüm itibariyle Last of Us dizisi, bir video oyun uyarlamasının nasıl olması gerektiğini bize gösteriyor. Umarım böyle devam eder ve gelecekteki uyarlamaları üstlenecek kişilere görevlerinin ne olduğunu düzgün bir şekilde anlatır.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
🗞️ Gündem

🔸 Google ve Nvidia, FTC'ye Activision Blizzard anlaşmasıyla ilgili endişelerini iletti.

Activision Blizzard anlaşmasıyla Microsoft'la davalık olan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Nvidia ve Google'ın da desteğini arkasına aldı. Bloomberg'ün haberine göre iki isim de konuyla ilgili olarak FTC'ye bilgi sağlayan şirketler arasında yer alıyor.

Konuya yakın kaynakların bildirdiğine göre Google ve Nvidia, bu anlaşmanın Microsoft'a bulut, abonelik servisleri ve mobil oyunculuk gibi alanlarda haksız rekabet avantajı sağlayabileceğini düşünüyor. Bu konular davada FTC'nin özellikle üzerine gitmek istediği konular, dolayısıyla iki şirketin de dava başladığında FTC adına tanıklık yapabileceği düşünülüyor.

Öte yandan Reuters'ın haberine göre Avrupa Komisyonu, Microsoft & Activision Blizzard anlaşmasına resmî olarak itiraz etmeye hazırlanıyor. 

🔸 Gelecek dönemler için beklentilerini düşüren Ubisoft, strateji değiştiriyor.

Fransa merkezli oyun devi, geçtiğimiz 4 yıl boyunca, uzun ömürlü 'live service' oyunlar oluşturmak ve bunu Far Cry, Assassin's Creed ve Tom Clancy gibi güçlü serilerle birleştirmek için uğraştıklarını, ancak bu yatırım aşamasındaki bazı oyunların piyasaya sürülemediğini ve son çıkan oyunların da beklentileri karşılamadığını açıkladı.

Ubisoft özellikle Mario + Rabbids: Sparks of Hope ve Just Dance 2023 oyunlarının beklentinin çok altında performans gösterdiğini söylüyor. Şirketin açıklamasına göre tüm bunlar, gelir beklentilerinin gözden geçirilmesine neden oldu, dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde daha ihtiyatlı davranılacak.

Bu ihtiyatın bir parçası olarak Ubisoft henüz duyurulmamış 3 oyun projesini de iptal ettiğini açıkladı. Bununla beraber çıkış tarihi 9 Mart olarak belirlenen Skull and Bones bir kez daha ertelendi. Şirket önümüzdeki dönemler için araştırma & geliştirme ve operasyon harcamalarından da kıstığını açıkladı.

Büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Ubisoft CEO'su Yves Guillemot, sektör mega markalara ve 'live service' oyunlara kayarken zıt pazar dinamikleriyle karşı karşıya olduklarını söylüyor.

🔸 Avrupa'da konsol ve PC oyun satışları 2022'de yüzde 7,1 düştü.

GSD'nin verilerine göre Avrupa'da takip edilen pazarlarda 159 milyon konsol ve PC oyunu satıldı. Bu değer tüm dijital ve fiziksel satışları kapsıyor. 82,5 milyon oyun dijital olarak satılırken 76,6 milyon oyun fiziksel olarak satıldı.

İngiltere, FIFA, Call of Duty, LEGO Star Wars ve Elden Ring gibi oyunlar için en iyi performans gösteren pazar oldu. Almanya ve Fransa ise Pokémon Legends: Arceus, Mario Kart 8: Deluxe, Nintendo Switch Sports ve Pokémon Violet/Scarlet gibi Nintendo Switch oyunları için en güçlü pazarlar olarak dikkat çekti.

GSD'nin verilerine göre 2022 yılında Avrupa'da en fazla satan ilk 5 oyun şöyle: 

 1. FIFA 23
 2. Call of Duty: Modern Warfare 2
 3. Elden Ring
 4. GTA 5
 5. FIFA 22

Verilere bağımsız oyunların dahil edilmediğini hatırlatalım.

Konsol satışlarında ise Nintendo Switch, bir önceki yıla kıyasla %15 düşüşe rağmen rahat bir şekilde en fazla satan konsol oldu. PS5 net bir şekilde ikinci sırayı alırken (%35 satış düşüşü), Xbox Series S ve X konsolları bir önceki yıla kıyasla %4,4 artış gösterse de satışlarda üçüncü sırada yer aldı.

🔸 Xbox'tan oyun oynamanın çevresel etkisini azaltacak güncelleme.

Xbox, konsollarını daha sürdürülebilir hâle getirmek için yapacağı güncellemeleri detaylandırdı. Yeni güncellemeyle birlikte Xbox Series S ve X konsolları artık otomatik olarak 'kapatma' moduna ayarlanacak.  Xbox, bunun 'uyku' modundan 20 kat daha az güç kullandığını ve performansı, oynanışı veya konsolun gece boyunca güncelleme alabilmesini etkilemediğini söylüyor.

Xbox'a göre 12 ay boyunca 'kapatma' moduna geçen her iki konsol için 10 yıl boyunca büyütülen bir ağacın kaldırdığı karbon miktarı kadar tasarruf sağlayacak. Yeni güncellemeyle birlikte Xbox, piyasada karbon farkındalığı olan ilk konsol olacak. Bu girişimler Microsoft'un 2030'a kadar karbon negatif bir şirket olma hedefinin parçası.

Kapatma moduna geçiş ve karbon farkındalığı güncellemesi, tüm kullanıcılara ulaşmadan önce Xbox Insiders kullanıcılarıyla test edilecek.

🏃SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

 • Xbox ve Bethesda 25 Ocak'ta "Developer_Direct" etkinliği düzenleyecek.
 • Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Nintendo'daki hisselerini yüzde 6'ya çıkardı.
 • Portal, Half-Life 2 ve TF2 gibi Valve oyunlarının dijital varlıkları (kod, model vs.) sızdırıldı.
 • Analistler 2023'te yeni nesil bir Nintendo konsolu çıkmasını beklemiyor.
 • Blizzard oyunlarına Türkçe dil desteği geliyor.
 • Marvel Snap için PvP güncellemesi 31 Ocak'ta gelecek.
 • PlayStation 5 şimdiye kadar 30 milyondan fazla sattı.
 • 11 yıl üst üste oyunlar video ve müzik satışlarını geride bıraktı.
 • Son Hitman oyunları tek bir çatı altında birleşiyor.
Ekipten Öneriler

Okuma deneyiminizi iyileştiren yepyeni özelliklerle keşfedebileceğiniz nice içerik, sınırlı sayıda yayın takip etmenin ötesini sunan Aposto Premium’da. 150'den fazla yayın ve podcast, sektör yayınları, köklü dergilerin dijitalde uzun ömürlü içerikleri, Aposto editörlerinin kaleme aldığı kapsamlı dosyalar, en sevdiğiniz yayınların özel içerikleri, önde gelen gazetecilerin köşe yazıları ve uluslararası yayınlardan yazılarla genişleyen Aposto’nun derinlikli içerik kataloğunda yalnızca dört yayını takip etmekle sınırlı kalmak istemediğinizde, sizi Aposto Premium’a bekliyoruz.

İlgili Başlıklar

devşirme

Street Fighter

Mortal Kombat

Hitman

Resident Evil

Doom

Assassin's Creed

Alone in the Dark

+53 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;