Bugünkü Destekçimiz

🏘️ Yeldeğirmeni, Ahu Toksöz

Mahallelisine; esnafına, kedisine, köpeğine ve bitkisine sahip çıkanların, o eski zaman ilişkilerine sıkı sıkıya tutunanların yeri.
Koç Holding x İstanbul Bienali ile birlikte

Koç Holding tüm sanatseverleri Bienal ’e davet ediyor İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 2007 yılından bu yana sponsorluğunu Koç Holding ’in üstlendiği İstanbul Bienali , 17’nci edisyonuyla başladı. Bir yıl ertelenmesi ve pandemi koşulları altında düzenlenmesi nedeniyle; ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından bizi farklı bir deneyimle karşılayacak olan Bienal’i 20 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Nerelerde? 17. İstanbul Bienali, bu yıl aralarında kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve Açık Radyo'nun da bulunduğu şehrin pek çok farklı noktasında konumlanıyor . Dahası: Vehbi Koç Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren kültür kurumlarından Topluluk şirketlerinin bu alanda yürüttüğü çalışmalara kadar kültür sanata desteğini hız kesmeden sürdüren Koç Holding , İstanbul Bienali sponsorluğunu 2036 yılına kadar uzatmış olmanın mutluluğunu paylaşıyor. Koç Holding’in bu yıl Bienal’i karşıladığı, “Sanatla Değiş, Dünyayı Dönüştür” söylemini sahiplenerek sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücüne dikkat çeken filmini buradan izleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Photo: Deniz Sabuncu

İnsanı topluluğun içinde sessizleştiren, kimliksizleştiren ve yığının parçası yapan mekanizma. İlk okumamız bu şehre dair. Bireyi yok ettiği. Peki bakış açımız değişebilir mi? Mahalleye adım attığımızda dikkatimizi ilk çeken, gökyüzünü delen binaları beton kütleleri yerine içinde nefes alıp verilen haneler olarak görebilir miyiz? Balkona, iki cam arasına gerilmiş iplere asılı çamaşırlar görüntü kirliliği değildir belki de. Çorabın tekine işlenmiş desenlerde, ünlemlerde ve kelimelerde bir eylem, isyan vardır. Park etmiş arabalar yüzünden yürünemeyen kaldırım taşlarının arasında ve kırılmış asfaltta yeşermeye çalışan bitkiler, kilisenin çanı ve ağaç dallarına takılmış rengârenk kurdelelerde olduğu gibi. 

Sarmaşıkların ele geçirdiği binalar ve Yeldeğirmeni

Fotoğraf: Deniz Sabuncu


Arka lastiğin gölgesine sığınmış yavru kedinin sorumluluğunu “nasılsa başkası, diğeri ve arabanın şoförü görür” diyerek üzerimizden attığımızda, eylemin suçlusu yaşamın acelesi ve şehrin durmayan fiili planları değil seçimlerimizin kendisi değil mi? İnşaat seslerine tampon bölge kulaklık; rüzgâr uğultusu, kuş şakıması, yaprak hışırtısı ve “günaydın” diyerek selamlayan Ali Usta’yla aramızdaki engel de aynı zamanda. Her gün aynı arteri takip ederek gidip geldiğimiz yolda, adım sayımızla birlikte şehirde kapladığımız alanı da daraltıyoruz. Şehir azaltmıyor, yükselen katları arasında sönüyor, siniyoruz. 

Oysa çoğalmak istiyoruz biz. Belki de bu yüzden seviyoruz Yeldeğirmeni’ne dönmeyi. Yarın için başkaldıranlarla birlikte yürüyoruz bugün. Marketten komposta atık topluyoruz, birkaç da dal. Mahalle meselelerine dâhil oluyoruz. Orada yaşamamak bunları ötekilerin dertleri yapmıyor. Üstümüze vazife olmayanlarla başlıyor özgürlüklere sahip çıkma harekâtımız. Birlikte tenha bir çoğunluk yaratıyoruz.

Takıl peşimize,

Hazal

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Bugünkü Destekçimiz

Koç Holding tüm sanatseverleri Bienal’e davet ediyor


İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 2007 yılından bu yana sponsorluğunu Koç Holding’in üstlendiği İstanbul Bienali, 17’nci edisyonuyla başladı. 

Bir yıl ertelenmesi ve pandemi koşulları altında düzenlenmesi nedeniyle; ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından bizi farklı bir deneyimle karşılayacak olan Bienal’i 20 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

  • Nerelerde? 17. İstanbul Bienali, bu yıl aralarında kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve Açık Radyo'nun da bulunduğu şehrin pek çok farklı noktasında konumlanıyor

Dahası: Vehbi Koç Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren kültür kurumlarından Topluluk şirketlerinin bu alanda yürüttüğü çalışmalara kadar kültür sanata desteğini hız kesmeden sürdüren Koç Holding, İstanbul Bienali sponsorluğunu 2036 yılına kadar uzatmış olmanın mutluluğunu paylaşıyor. Koç Holding’in bu yıl Bienal’i karşıladığı, “Sanatla Değiş, Dünyayı Dönüştür” söylemini sahiplenerek sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücüne dikkat çeken filmini buradan izleyebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;