aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
SPOR
İŞKUR RAPORU
GÖÇMEN RAPORU
AYRILMADAN ÖNCE

🗞️ “Yeni bir sayfa”

Günaydın. Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ülkesine döndü, "Yeni bir sayfa açacağız" dedi. YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına yapılan itirazı kabul etmedi. YÖK, isteyen öğrencilerin yüz yüze eğitim alabileceğini açıkladı.
31 Mart - Levi's
Levi's ile birlikte

501® ile 150 yıl: Levi’s 501® ile 150 yıl Tüm dünyanın tanıdığı ikonik ürün Levi’s 501® , 150’nci yılını klasikleşmiş modellerinin yeniden yorumlandığı yepyeni bir 501® seçkisiyle kutluyor. Nedir? İlk adımda basit ve yenilikçi bir iş pantolonu olarak üretilen Levi’s 501® , blue jean denilince ilk akla gelen model olma özelliğini tam 150 yıldır koruyor. Neler var? Bu sezon erkekler için öne çıkan, 501® Original ve 501® ’93’e göre daha yüksek beli ve hafifçe daralan paça formuyla dikkat çeken Levi’s® 501® ’54 modeli, Levi’s® arşivlerindeki Original 1954 501® ’den ilham alıyor. Kadınlar için yeniden yaratılan 501® ’81 ise 1981 yılında kadınlara özel tasarlanan ilk 501® gibi mom jean formu, yüksek beli ve hafifçe daralan paçalarıyla göze çarpıyor. Dahası: Levi’s 501®’in 150'nci yılına özel seçkisi, 501® ’54 ve 501® ’81 ’in yeni yorumlarının yanı sıra vintage 501® jean ’lerin sahipleri tarafından değiştirilmesi ve onarılmasından ilham alan, ikinci el ve kendin-yap kültürünü birleştiren şort ve pantolonlardan oluşuyor. Yeni 501®’ler; 150’nci yıl dönümü yaması, önünde Levi’s®, arkasında 150 sayısı bulunan özel bir Red Tab etiketi, iç kısmında dokuma yer alan bir yıl dönümü etiketi, iç cep arkasında bir damga ve düğmelerinin iç kısmında 1873-2023 yazılı bir damga gibi tamamlayıcı detaylarla eşsizleşiyor. Siz de 501®’in 150’nci yılını kutlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Ton Molina/Reuters

Aposto Altı Otuz | 31 Mart - “Yeni bir sayfa”

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 31 Mart - “Yeni bir sayfa”

31 Mart Cuma sabahından herkese günaydın. Bir bahar bir kış havasında geçen, baharlıkları indirecekmiş gibi olduğumuz an bir yağmurla bizi şaşırtan, hem Türkiye'de hem dünyada her gün farklı bir gelişmeyle uyandığımız, son derece yoğun geçen bir mart ayını geride bıraktık. Baharı iyiden iyiye hissedeceğimiz; ancak kısa süreli yağmurlarıyla küçük sürprizler yaşayacağımız nisan ayında, yeni umutlar ve mutluluklar diliyoruz. 

 • Bir soru: Yarın 1 Nisan. Galata'daki ofisimizde sohbet ederken herkesin aslında son derece yaratıcı şaka fikirleri olduğunu gördük. Sizlere de sormak isteriz; sizin yaptığınız, size yapılan veya yapmak istediğiniz en yaratıcı ve eğlenceli şaka nedir? Cevaplarınızı [email protected] e-posta adresine iletebilirsiniz. 
 • Günün çalma listesi: Bahara hoş geldin diyelim; spring fling

Mutlu günler!

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olmasını öngören teklif TBMM’de kabul edildi.

Döviz yükümlülüğü olan tüzel kişilerin, döviz veya Türk lirası cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarına sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TCMB, döviz kredisi olan şirketlere en az 1 ay vadeli olmak üzere döviz veya Türk lirası mevduat ve katılım hesabı açma imkanı getirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 1 Nisan'dan itibaren megavatsaat başına 2 bin 600 liraya düşürdü. Açıklamada elektrikte fiyat hareketlerinin titizlikle takip edildiği belirtilirken, tavan fiyatın Şubat’ta megavatsaat başına 4 bin 200 liradan 3 bin 650 liraya, Mart’ta ise 3 bin 50 liraya düşürüldüğü bildirildi.

Ekonomik güven endeksi, Mart ayında aylık bazda %0,2 oranında azalarak 98,8 değerini aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre endeks, Şubat ayında %0,3 oranında azalarak 99,1 değerini almıştı.

 • Detaylar: Bir önceki aya göre, Mart ayında tüketici güven endeksi %2,9 oranında azalarak 80,1 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %4,4 oranında azalarak 117,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %1,5 oranında azalarak 88,5 değerini aldı. 

Piyasa katılımcıları, Mart ayında yıllık enflasyonun %50,8'e gerilemesini bekliyor. Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin anketine katılan 16 kurumun medyan beklentisi, Mart ayında tüketici fiyatlarının aylık bazda ise %2,75 artması yönünde.

 • Bununla birlikte: Reuters'ın anketine göreyse Mart’ta enflasyonun yıllık bazda %51,3'e gerilemesi bekleniyor. Aylık enflasyonun ise %2,85 olacağı hesaplandı. 

Bank of America Securities, seçimi kim kazanırsa kazansın Türkiye ekonomisinde dengelenme sağlanması için dolar kurunun %15-25 oranında artması gerektiğini ifade etti. BofA Securities ekonomistleri, ekonomide yeniden dengelenme ihtiyacı olduğu, bunun da finansal koşullarda sıkılaşma, harcamalarda kayda değer bir düşüş ve Türk lirasında değer kaybı ile sağlanabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da yıllık enflasyon, azalan enerji maliyetlerinin etkisiyle Mart ayında %7,8’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesini gördü. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde AB uyumlu tüketici enflasyonu, Şubat ayında %9,3 olarak açıklanmıştı. Piyasa beklentileri yıllık enflasyonun bu ay %7,5 seviyesine düşmesi yönündeydi.

 • Yorumlar: Mart ayı enflasyon verileri, yüksek enflasyonu dizginlemek için Temmuz ayından bu yana poitika faizini 350 baz puan artıran Avrupa Merkez Bankası için bir rahatlama olarak değerlendiriliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanlığın 2024 mali yılında uluslararası programlar için talep ettiği bütçeye ilişkin Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen oturuma katıldı. ABD Başkanı Joe Biden'ın aday gösterdiği Ajay Banga'nın Dünya Bankası başkanlığına seçilmesini beklediklerini ifade eden Yellen, Dünya Bankası için sermaye artırımı talep etmediklerini belirtti.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda konuşan GSM şirketlerinin yetkilileri, lojistik sorunlarının çözülmemesi hâlinde olası bir İstanbul depreminde Kahramanmaraş merkezli depremlerde olduğu gibi iletişim kesintisinin yaşanabileceği bildirildi. 

 • Açıklamalar: Türk Telekom Kurumsal Risk ve İş Sürekliliği Başkanı Ali Gürsoy, kesintisiz iletişimin garantisini veremeyeceklerini belirterek yüksek tutarlı yatırım çağrısı yaptı.
  •  Turkcell Network Bölge Operasyonları Direktörü Abbas Ülgen Ünal, deprem bölgesine sevk edilen jeneratörlerin yakıt ve ulaşım sorunu nedeniyle istenilen sonucu yaratamadığını, tüm bunlara ulaşılsaydı bile yeterli olamayacağını iletti.
  • Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, iletişimin aksamasına yıkılan binalardaki nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kullanılan bina üstü baz istasyonlarının yol açtığını belirtti. 

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "İç talebin güçlü seyri ve Türk lirasındaki reel değerlenme son aylarda ithalatı körüklüyor. Bu da cari açığın artmasına katkıda bulunuyor" dedi.

 • Dahası: İSO Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısında konuşan Bahçıvan, uzun yıllar düşük faize alışık ABD ve Avrupa bankacılık sisteminin, faizlerin kısa sürede %4,5-5 bandına gelmesiyle finansal stres yaşadığını dile getirdi.

Şişecam, ABD’deki doğal soda külü yatırımının potansiyel lojistik ihtiyaçları için Ciner Grubu ile yeni bir iş alanına yatırım kararı aldı. Şişecam Chemicals USA, devam eden yatırımının potansiyel ihracatında kullanılacak lojistik altyapıyı kurmak üzere yıllık 5 milyon ton kapasiteli Stockton Liman İşletmesi Projesi’ni yürütecek olan Denmar US’ye ortak olacak.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), banka iflasları nedeniyle karşılaştığı maliyeti büyük bankaların ödemesini istedi. Bloomberg'in isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, yaklaşık 23 milyar dolarlık maliyetle karşı karşıya kalan FDIC'nin bu maliyetin büyük bir kısmını JPMorgan Chase, Bank of America ve Wells Fargo gibi ülkenin en büyük bankalarına yönlendirmeyi düşündüğü aktarıldı.

 • Bir adım geriden: FDIC Başkanı Martin Gruenberg, Silicon Valley Bank’in (SVB) iflasının 128 milyar dolar büyüklüğündeki mevduat sigorta fonuna maliyetinin 20 milyar dolar, Signature Bank’in maliyetinin ise 2,5 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini belirtmişti.

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerin iş yerlerindeki ortalama ücretlerin şeffaflaştırılmasına yönelik düzenlemeyi kabul etti. Verilere göre kadın ve erkek çalışanlar arasında %13 civarında ücret farkı bulunan Avrupa'da, maaşların karşılaştırılmasını kolaylaştırmak; olası zamlar için objektif ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen kriterlerin belirlenmesini sağlamak; uygulanmadığı takdirde caydırıcı cezalar sunmak gibi birçok konuyu içinde barındıran düzenlemenin, üye devletlerin de onaylamasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

• Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığına yapılan itirazın reddedildiğini, kararın oy birliğiyle alındığını açıkladı. Yener, Erdoğan'ın yanı sıra Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin adaylığına da itiraz edildiğini, tüm itirazların karara bağlandığını ve üç adayın da seçime girebileceğini bildirdi. 

 • Tepki: İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Yener'in açıklamasını "Anayasa’yı kendilerinin ve daha doğrusu bir kişinin görüş, istek ve inançları, hatta ideolojileri doğrultusunda yorumlamaya çalıştıkları görülmüştür" ifadeleriyle değerlendirdi.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada 14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin, huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik tedbirlerin de gözden geçirildiği belirtildi.

 • Bununla birlikte: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılabileceğini açıkladı. Daha önce yapımı, işletimi ve sahipliğinin Rusya devlet şirketi Rosatom'a ait olması nedeniyle birçok tartışmaya yol açan santralin 27 Nisan'da açılacağı duyurulmuştu.

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, katıldığı televizyon programında "Muharrem İnce'nin ittifaka katılmaması seçimlerin ikinci tura kalmasını da sağlayabilir, ilk turda Cumhur İttifakı'nın kazanmasına da yol açabilir" değerlendirmesinde bulundu. İnce'nin ittifaka katılmamasının Millet İttifakı'na dezavantaj yaratacağını ifade eden Erbakan, AK Parti'den İnce'ye oy geçeceğini düşünmediğini dile getirdi.

• CHP, "2022 Adaletsizlik Envanteri Raporu"nu yayımladı. Raporu paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "14 Mayıs akşamı yalnızca iktidar değişmeyecek. Büyük bir zihniyet reformuna ihtiyacımız var. Demokratik hukuk devletini hep birlikte tesis edeceğiz. Adaleti biz getireceğiz. Halil İbrahim soframızı büyüteceğiz. Her şeyi adaletle bölüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

 • Ne içeriyor? Raporda, Türkiye'nin gazeteciler için en tehlikeli ülke sıralamasında üçüncü, 2022 yılında en çok gazeteciyi hapse atan ülke sıralamasında dördüncü sırada olduğu, Basın İlan Kurumu'nun Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamadığı gibi birçok olay ve durum yer alıyor. Ayrıca "Cumhurbaşkanına hakaret" soruşturmalarının 200 bine ulaşması; yine 2022 yılında 579 kadın cinayeti yaşanması ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruların 2022'de 2021'e göre %6 artması gibi veriler de yer alıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 3 Nisan itibarıyla bahar dönemine mahsus olarak isteyen öğrencilerin yüz yüze eğitim alabileceğini açıkladı. Özvar, "Üniversitelerde devam zorunluluğu aranmayacak" dedi.

 • Öte yandan: ÖSYM'nin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da da yapılmasına karar verdiği duyuruldu. Depremden etkilenen bölgede yaşayanların sınav yeri tercih sayısının 2'den 5'e çıkarıldığı, bölgelerdeki kapasite durumuna göre adayların sınav yerinin belirleneceği açıklandı. Adaylar ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden 3 Nisan’a kadar sınav giriş yeri tercihlerini güncelleyebilecek.

İBB ekipleri, Hiranur Vakfı’na ait kaçak yapıların yıkımı gerçekleştirdi. Vakfın mahkemeye yaptığı yürütmeyi durdurma başvurusunun reddedilmesinin ardından zabıta ekipleri, Sancaktepe’deki vakıf binasının yıkımına başladı.

 • Bir adım geriden: Hiranur Vakfı’nın binası, imara aykırı olduğu gerekçesiyle İBB tarafından 12 Aralık 2022’de mühürlenmişti. Binada tespit edilen kaçak yapıların yıkımının belirlenen sürede yapılması istenmiş, vakıf da kararın iptali için mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme iptal talebini reddetti.
 • Öte yandan: Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızını Kadir İstekli ile zorla evlendirmesine ve çocuğun istismar edilmesine ilişkin davanın karar duruşmasının bugün görülmesi bekleniyor.
Bugünkü Destekçimiz

501® ile 150 yıl: Levi’s

501® ile 150 yıl

Tüm dünyanın tanıdığı ikonik ürün Levi’s 501®, 150’nci yılını klasikleşmiş modellerinin yeniden yorumlandığı yepyeni bir 501® seçkisiyle kutluyor.

Nedir? İlk adımda basit ve yenilikçi bir iş pantolonu olarak üretilen Levi’s 501®, blue jean denilince ilk akla gelen model olma özelliğini tam 150 yıldır koruyor. 

Neler var?

 • Bu sezon erkekler için öne çıkan, 501® Original ve 501® ’93’e göre daha yüksek beli ve hafifçe daralan paça formuyla dikkat çeken Levi’s® 501® ’54 modeli, Levi’s® arşivlerindeki Original 1954 501®’den ilham alıyor.
 • Kadınlar için yeniden yaratılan 501® ’81 ise 1981 yılında kadınlara özel tasarlanan ilk 501® gibi mom jean formu, yüksek beli ve hafifçe daralan paçalarıyla göze çarpıyor.

Dahası:

 • Levi’s 501®’in 150'nci yılına özel seçkisi, 501® ’54 ve 501® ’81’in yeni yorumlarının yanı sıra vintage 501® jean’lerin sahipleri tarafından değiştirilmesi ve onarılmasından ilham alan, ikinci el ve kendin-yap kültürünü birleştiren şort ve pantolonlardan oluşuyor.
 • Yeni 501®’ler; 150’nci yıl dönümü yaması, önünde Levi’s®, arkasında 150 sayısı bulunan özel bir Red Tab etiketi, iç kısmında dokuma yer alan bir yıl dönümü etiketi, iç cep arkasında bir damga ve düğmelerinin iç kısmında 1873-2023 yazılı bir damga gibi tamamlayıcı detaylarla eşsizleşiyor.

Siz de 501®’in 150’nci yılını kutlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Rusya istihbarat teşkilatı FSB, The Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich'in casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını açıkladı. FSB açıklamasında, ABD'li gazeteci hakkında, askerî bir fabrikaya ilişkin devlet sırrı niteliği taşıyan bilgileri topladığı süphesiyle ceza davası açıldığına yer verdi, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ise Gershkovich'in Rus ordusunun paralı asker grubu Wagner'i araştırdığını ifade etti.

 • Neden önemli? Tutuklama kararı, Rusya'nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ülkede bulunan yabancı medyaya karşı şu ana kadar attığı en büyük adım oldu.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Orta Amerika ülkelerini ziyareti öncesinde ABD'yi ziyaret etti. Tsai Ing-wen'in Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşeceği iddiasını değerlendiren Çin'den yetkililer "Eğer Tayvan lideri Tsai, McCarthy ile buluşursa, bu 'tek Çin' ilkesini ihlal eden bir provokasyon olur. Bu durumda kararlı karşı tedbirler alırız.ifadelerini kullandı.

 • Öte yandan: Temsilciler Meclisi Çin Komitesi Başkanı ve Cumhuriyetçi Mike Gallagher, Tsai'nin ziyaretini, "Tayvan ve ABD arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğu ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı korumak için neyin gerekli olduğunu Kongreye iletmek için bir fırsat" olarak nitelendirdi.
 • Arka plan: Dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'de Çin'in itirazlarına rağmen Tayvan'ı ziyaret etmesi Çin ile ABD arasında gerilim yaratmıştı.

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 3 ay boyunca kaldığı ABD'nin Florida eyaletinden ülkesine döndü. Bolsonaro açıklamasında "Yeni bir sayfa açıyoruz ve gelecek yıl yapılacak seçimlere hazırlanacağız" dedi. 30 Ekim 2022'de yapılan seçimleri kaybettikten sonra Brezilya'dan ayrılan Bolsonaro, destekçilerinin gerçekleştirdiği Kongre baskınını teşvik etmekle suçlanıyor.

Almanya'da Bakanlar Kurulu, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı. Yasa aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirilmelere ek olarak nitelikli göçmenler için puan sistemini de getiriyor.

 • Detaylar: Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında bulunuyor. Ayrıca bu sistemin Almanya vatandaşlığına geçişi kolaylaştıracağı belirtiliyor.

ABD Senatosu'nda Irak'ın işgali için ABD Başkanı'na askerî güç kullanma yetkisi veren "Irak'ta Askerî Güç Kullanımı için Yetki (AUMF)"nin resmî olarak iptal edilmesine yönelik yasa tasarısı onaylandı. Tasarıyı destekleyen senatörler, Irak'ın işgalinin üzerinden geçen 20 yılda dünyanın değiştiğini ve Irak'ın artık ABD'nin önemli ortaklarından olduğuna vurgu yaptı.

Papa Francis, solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Vatikan'dan yapılan açıklamada durumunun iyiye gittiği; ancak birkaç gün hastanede tedavi görmesinin beklendiği bildirildi.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

• İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İSPARK otoparklarında elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulması amacıyla çalışmalar başlatılacağını, elektrik altyapısı hazır olan katlı otoparkların bu yıl hazır hâle getirileceğini, 2024-2025 yıllarında açık ve yol üstü otoparklarda şarj istasyonlarının kurulması için çalışmaların süreceğini bildirdi. 

 • Neden önemli? 2030 yılına kadar hizmet verilen elektrikli araçların İSPARK otoparklarının kapasitesinin %10'una tekabül etmesi bekleniyor.

Twitter, API fiyatlandırmasındaki değişiklikleri açıkladı. Yeni API erişimleri için ücretsiz, temel ve kurumsal olarak üç kategori sunulurken mevcut API seçeneklerine erişimin 30 gün içinde sonlandırılacağı belirtildi. 

 • Dahası: Ücretsiz paket dahilinde ayda sadece 1500 paylaşım talebi ve "Twitter ile giriş" imkanı sağlanırken, temel pakette 50 bin paylaşım talebi ve 10 bin okuma talebi sağlanıyor. Ayda 42 bin dolar'a alınabilen kurumsal paketin ise geliştiricilere yönelik olduğu ve her ay 500 bin ila 2 milyon tweet'e erişimi mümkün kıldığı açıklandı.

Fransa hükümeti, elektrikli scooter'ların kullanım yaşını 12'den 14'e çıkaran kararı onayladı. Bununla birlikte, ülkede 2 milyonu aşkın kişinin kullandığı elektrikli scooter'ların denetimi için yeni düzenlemeler de getirildi. Pazar günü Paris Belediyesi kentte elektrikli scooter kullanımının devamı ya da yasaklanmasına ilişkin referandum gerçekleştirecek.

FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, dün görülen duruşmada "finansal yasaları ihlal ettiği" ve "Çin'e rüşvet verdiği" suçlamalarını reddetti. Fried müşterilerine yönelik dolandırıcılık iddialarını da reddetmişti.

Microsoft, OpenAI'ın GP-4 konuşma arayüzü tarafından geliştirilen arama motoru Bing Chat'in arama sonuçlarına reklam vermeyi düşündüğünü açıkladı. Hâlihazırda denenmeye başlanılan bu sistemde, yönlendirilen reklamların sponsorlu oldukları belirtildi.

SPOR

🏋️ Millî halterci Burcu İldem, Arnavutluk'ta düzenlenen Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda, silkmede 113 ve toplamda 201 kiloluk dereceleriyle 2 gümüş madalya alarak şampiyonada şu ana kadar 2 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

 • Öte yandan: Millî halterci Kerem Kurnaz, Arnavutluk'ta düzenlenen Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda, silkmede 183 ve toplamda 327 kiloluk dereceleriyle iki altın madalya, koparmada ise 144 kiloluk kaldırışıyla gümüş madalya alarak şampiyonada toplam 2 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.

🏀 NBA'de Alperen Şengün'ün forma giydiği Houston Rockets, Brooklyn Nets'e 114-123 yenildi. Karşılaşmada Şengün 21 sayı ve 12 ribauntla “double-double”  yaptı.

🏀 ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde normal sezonun 26. ve son hafta maçında Fenerbahçe Alagöz Holding, OGM Ormanspor'u 106-66 mağlup etti.

🏀 THY Euroleague'in 32. hafta karşılaşmasında Anadolu Efes, Virtus Bologna'yı 86-67 mağlup etti. 

🏐 Voleybol Erkekler CEV Şampiyonlar Ligi’nin yarı finalinin ilk maçını Halkbank, Polonya’nın Jastrzebski Wegiel takımına karşı 3-1’lik bir skorla kaybetti. Karşılaşmanın rövanşı 5 Nisan Çarşamba günü Polonya’da oynanacak.

İŞKUR RAPORU

İŞKUR mesleki eğitim raporu

Eğitimlere katılanların %25 önlisans ya da daha yüksek eğitim derecelerine sahip

İŞKUR’un geçtiğimiz yıla yönelik Şubat ayında yayımladığı 2022 Yılı Faaliyet Raporu'nda mesleki eğitim kurslarından faydalananların yaklaşık dörtte birinin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans mezunu olduğu bildirildi. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, açılan 514 mesleki eğitim kursuna başvuranların %97'si "istihdam garantili" kursları tercih etti.

 • Detaylar: İŞKUR’un paylaştığı raporda 2022 yılında mesleki eğitimlere en çok katılım toplam 3 bin 571 kursiyer ile “Dokuma Konfeksiyon Makineci” mesleği için olurken, “Kadın Giyim Modelist Yardımcısı” mesleği 1249 kursiyer ile ikinci, “Montaj İşçisi” mesleği ise 453 kursiyer ile üçüncü sırada yer aldı. Ön lisans ve daha yüksek eğitim kurumlarından mezun olanların 2 bin 692 kişi ile toplam 10 bin 763 kursiyerin %25'ine karşılık geldiği, eğitimleri alanların 5 bin 768'inin kadınlar olduğu öğrenildi. 
 • Tepkiler: CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, konu hakkında yaptığı açıklamada Türkiye’deki işsizliğin 20 yılda kronik hâle geldiğini ifade ederken Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranının AK Parti döneminde gerçekleştiğini belirtti:

"Genç işsizlik oranı ise her geçen gün artıyor. İktidarın, ‘Her ile bir üniversite’ sloganıyla nitelikten, alt yapıdan yoksun üniversiteler işsizliğe çare olmak yerine daha da büyüttü. Resmî veriler her üç işsizden birinin üniversite diplomalı olduğunu ortaya koyuyor. Milyonlarca genç eğitimini aldığı mesleği yapamıyor, asgari ücrete veya daha düşük bir paraya güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor. İŞKUR kapısındaki kuyrukların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor."

Hikâyeyi paylaşmak için:
GÖÇMEN RAPORU

CPT göçmenlere yönelik kötü muamele raporu

“Geri itme” taktiği uygulayan ülkeler, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nce işkence ve kötü muameleden sorumlu

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi'nin (CPT) yayımladığı yıllık raporda, üye ülkelerde özellikle denizlerde düzensiz göçmenlere yönelik “geri itmeler” işkence ve kötü muamele suçu olarak değerlendirdi. CPT raporunda, “geri itmeleri” uygulayan ülkeler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin işkence ve kötü muamelenin yasaklanmasıyla ilgili 3. maddesini ihlal etmekle suçlandı.

 • Bununla birlikte: Kara ve denizden “geri itmelere” son verilmesi ve bunun için gerekli tedbirlerin alınması istenen raporda, sınırlarda görülen kötü muamele uygulamalarını denetlemek ve gözetlemek için etkili denetim mekanizmaları kurulması istendi. 
 • İddialar: Raporda, bu suçun işlendiğine dair bazı üye ülkelerde ciddi kanıtlar bulunduğu uyarısı yapıldı.
 • Neden önemli? Rapor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) konuyla ilgili gelen davalarda temel alınacak olması nedeniyle önem taşıyor.
 • Arka plan: CPT raporunda ülke ismi verilmemesine rağmen AB kurumlarının ve Avrupa’da insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin, bu konuda Yunanistan ile İtalya'yı hedef aldığı ve AB sınırlarını korumakla görevli Frontex’i buna göz yummakla suçladığı biliniyor.
 • Bilgi notu: Bağımsız uzmanlardan oluşan CPT üyeleri, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin cezaevi, karakol, gözaltı merkezleri ile akıl ve ruh hastalıkları hastanelerini haber vermeden teftiş etme hakkına sahip.
Hikâyeyi paylaşmak için:
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

 • Spektrum | HÜDA PAR: Yerelde özerklik, kanunda şeriat
 • Punto | Avustralya GP’sine hazırlık
 • Duende | Cazın devriâlemi: Bitches Brew’den London Brew’e
 • Quando | TikTok CEO'su ABD Kongresi'nde: Neler oldu?

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği | Yılın Basın Fotoğrafı 2023 Ödülleri'nde kazanan fotoğraflar

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

endeksi

Ekonomik güven endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu

Bloomberg HT

Bank of America Securities

Türkiye

Türk lirası

+114 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;