aposto-logo
TR
TREN

23 Ekim - Başkent Kültür Yolu - Ankara Havası
Başkent Kültür Yolu Festivali ile birlikte

Başkent Kültür Yolu Festivali ’nde son gün 1 Ekim ’de başlayan ve kültür sanat hayatını Ankara ’ya taşıyan Başkent Kültür Yolu Festivali ’nin dolu dolu programı, Ankara ’ya yakışır bir kapanışla üç haftalık kültür yolculuğunu bugün noktalıyor. Bugün neler var? Ünlü müzisyen Yusuf İslam / Cat Stevens , en ünlü şarkılarını seslendirmek üzere CSO Ada Ankara ’da olacak. Türkçe popun sevilen isimlerinden Murat Boz , Başkent Millet Bahçesi ’nde Ankaralı hayranlarıyla buluşacak. Ankaralı latin müzik ve flamenko grubu De Lejos , farklı coğrafyaları Ankara Kale Hisar Kapısı ’na taşıyacak. Kapanmadan gitmeli: Ziyaretçilerin #BaşkentKültürYolu etiketiyle Instagram’da paylaştıkları fotoğrafların bir araya geldiği Instamosaic , bugün son kez ziyaret edilebilecek. Başkent Kültür Yolu Festivali ’nin son gün programının tamamını incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İsmet İnönü ve kızı Özden Toker, Fotoğraf: İnönü Vakfı

Pembe Köşk ziyarete açıldı

Senede iki defa ziyarete açılan İsmet İnönü'nün evi Pembe Köşk 24 Ekim - 27 Kasım 2022 tarihleri arasında her gün 10.00 - 12.00 ve 13.00 - 17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir. 

Pembe Köşk'te Lozan Antlaşması metninin tıpkıbasımı; İsmet Paşa ve eşi Mevhibe Hanım’ın Lozan’dan yazdıkları mektuplar; Mustafa Kemal Paşa ile İsmet Paşa arasındaki bazı yazışmalar; İsmet Paşa’ya Darülfünun tarafından verilen fahri profesörlük beratını görebilir, İnönü Vakfı Başkanı ve aynı zamanda İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker ile sohbet edebilirsiniz.


Ankara Palas'ın Merdivenleri

Cumhuriyet’in 100. yılı için VitrA ve Arkitera iş birliğinde “Çizgilerle Modern Türkiye Mimarlığı” serisinin ilk grafik romanı Ankara Palas’ın Merdivenleri. Serinin çizimleri Onur Kutluoğlu'ndan, senaryo yazarlığı ise Cem Dedekargınoğlu ve Umut Şumnu'ya emanet. 

Ankara Palas ile başlayacak seri, Şevki Balmumcu tarafından tasarlanan Sergi Evi, Seyfi Arkan’ın tasarımı Florya Atatürk Deniz Köşkü ve Sedad Hakkı Eldem ile Emin Onat’ın imzasını taşıyan Adliye Sarayı’nın hikayeleriyle devam edecek.


Engesiz Filmler Festivali ödülleri belli oldu

Bu sene 10'uncu yaşını kutlayan Engelsiz Filmler Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film Yarışması'nda Ferit Karahan'ın Okul Tıraşı iki dalda birden ödüle layık görülürken, Kısa Film Yarışması'nda En İyi Film ödülü Ziba Karamali ve Emad Arad'ın Takas filminin oldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film: Okul Tıraşı
Ulusal Uzun Film Yarışması En İyi Yönetmen: Emre Erdoğdu, Beni Sevenler Listesi
Ulusal Uzun Film Yarışması En İyi Senaryo: Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel, Zuhal

Kısa Film Yarışması En İyi Film: Takas, Ziba Karamali ve Emad Arad
Kısa Film Yarışması En İyi Yönetmen: Hilke Rönnfeldt, Çit
Ulusal Uzun Film Yarışması En İyi Senaryo: Takas, Ziba Karamali ve Emad Arad


Kısa Kısa

  • Ankara, Mon Amour!, Çatı Katı Aşıkları, Burası Radyo Şarampol kitaplarıyla tanıdığımız, Lavarla'da Mekanlar ve Hikayeler serisine hikayeler yazan yazar Şükran Yiğit'in Bir Kış Yolculuğu kitabı İletişim Yayınları'ndan çıktı.
  • Ferit Karahan'ın Okul Tıraşı filmi şimdi MUBİ Türkiye'de, gösterimde. Film üzerine yönetmenle bir söyleşi için, buradan.
  • Çocuklar İçin Kültürel Miras Çalışmaları Çalıştayı III: Kitap, Çizgi Roman ve Fotoğraf 2 ve 3 Kasım tarihlerinde hibrit olarak gerçekleştirilecek, kayıt için buradan.
  • Sürdürülebilirlik ilkeleri ekseninde kentsel ve sosyal sorunlara çözüm aramak için kurulan STEP Derneği gönüllülerini arıyor. Başvuru için, buradan.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İsmet İnönü

Özden Toker

Pembe Köşk

k

Lozan Antlaşması

ANKARA PALAS

VitrA

Arkitera

Türkiye

Ankara Palas

Onur Kutluoğlu

Cem Dedekargınoğlu

Umut Şumnu

Şevki Balmumcu

Seyfi Arkan

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Sedad Hakkı Eldem

Emin Onat

Ferit Karahan

Ziba Karamali

Emad Arad

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto AnkaraAposto Ankara

BÜLTEN SAYISI

Kurtarıcı kim: Tiyatro mu bizim, biz mi tiyatronun?, Cumhuriyet coşkusu 🎊

Odağımızda tiyatrolar ve 99'uncu yılını kutlayan Cumhuriyet coşkusu var

23 Eki 2022

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ OKUMALAR

;