aposto-logo
TR
TREN

Complex

📚  Basketbol sahasından sokağa ve sahneye

“Air”  teknolojisini ilk olarak koşu ayakkabılarında hayata geçirdi ve orta tabana girişi, basketbol spor ayakkabıları için devrim niteliğinde bir konsept oldu. Konsepti hayata geçirmekle görevlendirilen tasarımcı Bruce Kilgore ve bir uzay mühendisi, projeyi yürüyüş botlarından ilham alan ve ayak bileklerine bağlanan yüksek üst bir siluetle hayata geçirdi. Air Force 1 adı verilen bu basketbol ayakkabısı 1982'de piyasaya sürüldü.

Nike ayakkabı teknolojisini ayakların performansını artırmaya yönelik geliştirmeye yönelerek basketbolcuların iyi bir tercih olduğunu fark etti. Michael Jordan için oyun oynarken mesele zıplamaktı. Ve tasarımcı Tinker Hatfield için şunları söylemişti: “Ben oyun oynarken mesele zıplamaktı o yüzden ikimiz arasındaki sinerjiyi ve tamamlayıcıyı yakalamak kolay oldu.”  — Çünkü, Tinker da gençliğinde sırık atlamacıydı.

  • Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

basketbol

sırık atlama

Bruce Kilgore

Nike

Michael Jordan

Tinker Hatfield

NEREDE YAYIMLANDI?

Punto Punto

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🏀 Michael Jordan için çizilen oyun: Air

“Nike bunu nasıl yaptı?”

20 May 2023

Sportskeeda

YAZARLAR

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;