aposto-logo
TR
TREN

1 Aralık - Odeabank - Pareto
Odeabank ile birlikte

%47'ye varan TL vadeli mevduat faiz oranı Odea 'da Tüm güzelliklerin merkezinde kendimizin olacağı bir yıl hayal ediyoruz. Bereketi bol, kahkahası bol, huzuru bol, birikimi bol bir yılda yatırımın merkezinde olmak istiyoruz. O zaman n’apıyoruz? Odealı oluyoruz . Neden? Dijital kanallar üzerinden Odea müşterisi olanlar birikimlerini %47'ye varan mevduat faiz oranıyla değerlendirmeye başlıyor. Odealı olmanın ayrıcalıkları bi’ başka, o nedenle bununla da kalmıyor; size özel finansal danışman, avantajlı hisse senedi komisyon oranları, ücretsiz ATM kullanımı gibi özel olduğumuzu daima hatırlatan faydalarla da buluşturuyor. Dahası: Aradığımız ve ihtiyacımız olan ne varsa hepsi Odea’da var. Odea uygulamasıyla yatırıma dair güncel haberlere, eğitim videolarına, canlı piyasa verilerine ve podcastlere hızla ulaşarak yatırımın merkezinde yerinizi alabilirsiniz. %47'ye varan TL vadeli mevduat faiz oranını değerlendirmek ve hayalini kurduğumuz yeni yıl için bir adım daha atmak üzere Odea’yı buradan indirebilir ve ayrıcalıkların merkezinde olmanın keyfini siz de yaşayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

OECD'nin “Tüketim Vergisi Eğilimleri 2022” ve Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre AB ülkelerinde otomobillerden alınan KDV oranı %17-27 arasında değişirken bu oran Türkiye’de %18’den %20’ye yükseldi.

  • Hesaplamalar: Ekonomim'de yer alan habere göreOtomobil piyasasını düzenlemek için yürürlüğe giren "ikinci el araç fiyatı sıfır araç fiyatını geçemez" yönetmeliğine rağmen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarının da güncellenmesiyle en ucuz araç bile %80 ÖTV sınıfına girdi. Bunun üzerine %20 KDV de eklendiğinde toplam vergi %116'ya ulaşıyor. Böylece vergisiz fiyatı 100 TL olan aracın ÖTV ve KDV dahil vergili satış fiyatı en az 226 TL'ye yükseliyor.
  • Dahası: TÜİK ve Eurostat verilerine göre, Avrupa’da araç fiyatlarının avro bazında en pahalı olduğu ülke Türkiye. 2022 yılında 27 AB ülkesi genelinde 100 avro karşılığı satın alınan bir aracın Türkiye fiyatı 144 avro oldu.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

otomobil

Özel Tüketim Vergisi

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🏭 İklim karnesi, tüketim vergisi

İklim İçin 350 Derneği ile SEFİA, BIST 30 şirketlerinin iklim karnelerini inceledi. OECD ve ACEA verilerine göre, AB ülkelerinde otomobilden alınan KDV oranı %17-27 arasında değişirken bu oran Türkiye’de %20 oldu.

01 Ara 2023

Odeabank ile birlikte
Chris LeBoutillier Undplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;