aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Air Jordan'ın hikâyesi, Firuze'nin büyüsü

12 Mayıs haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Air, 2023
Yönetmen: Ben Affleck
Nerede izleyebilirsin? 
Prime Video'da

Prime Video'da spor, moda, popüler kültür ve sinemayı iç içe geçiren, merakla beklenen bir yapım yayınlanıyor: Ben Affleck’in yönettiği, başrolünü Matt Damon’ın üstlendiği Air. Film, henüz çaylaklık dönemindeki Michael Jordan ile Nike’ın yeni kurulan basketbol biriminin, Air Jordan markasıyla devrim yaratacak olağanüstü işbirliğini gözler önüne seriyor. Bu ilham verici gerçek hikâyede risk almanın önemine, yetenek ve vizyonun değerine dair birçok şey bulacaksın. Sen en çok hangi kategoriye ait hissediyorsun bilmiyorum. Ama hem basketbol seyircisi hem sneakerheadler, hem Ben Affleck sinemasının izleyicisi hem de 80’ler müziğinin nostaljisinden vazgeçemeyen müzikseverler bu filmde buluşuyor.

The Five Devils | Kaynak: İKSV

The Five Devils / Beş Şeytan, 2022
Yönetmen: Léa Mysius
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Mubi’de bugün, fantastik ve politik öğeleri birleştiren The Five Devils / Beş Şeytan yayınlanıyor. Fransa Alpleri'nin eteğindeki küçük bir köyde yaşayan tuhaf ve yalnız Vicky'nin, olağandışı koku alma duyusu ve beğendiği kokuların aynılarını istediği gibi yapabilme yeteneği var. Halası Julia bir anda hayatlarına girince Vicky onun da kokusunu yapıyor, ama bu kez beklenmedik bir şey oluyor: Vicky, halasının anılarının içine dalıp geçmişe tanık olmaya, hatta onun yaşamına etki etmeye başlıyor. Büyülü, kiminin saçmalık diye nitelendirebileceği kadar çizgi dışı bir film bu aslında. Öte yandan ezilmiş, kenara itilmiş ve dışlanmış olanların iç dünyasını ya da fantastik güçlere sahip olduklarında neler yapabileceklerini göstermesiyle toplumsal ve politik noktalardan okumaların da yapılabileceği, katmanlı bir film. Bu yönden bana Carrie (1976, Brian De Palma) ya da Chronicle (2012, Josh Trank) gibi filmleri anımsattı. Film aynı zamanda hafızanın kokuyla, şarkılarla ya da mekânla olan ilişkisi hakkında da düşündürüyor.

Neredesin Firuze? | Kaynak: Mubi

Neredesin Firuze?, 2004
Yönetmen: Ezel Akay
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Mubi’de haftanın öne çıkan filmi ise çağdaş Türkiye sinemasının başyapıtlarından, Ezel Akay imzalı Neredesin Firuze?. Haluk Bilginer’den Demet Akbağ’a, Özcan Deniz’den Şebnem Dönmez’e bu ünlüler geçidi film, Ezel Akay’ın geleneksel anlatıları ve halk öykülerini postmodern bir estetikle dönüşüme uğrattığı stilinin mükemmel bir örneği. Gösterişli kostüm ve set tasarımları, müziğin her türüne dokunan şaşırtıcı şarkı-şarkıcı eşleştirmeleriyle dikkat çeken kusursuz bir soundtrack ve komik ama duygusal bir hikâye. Zamanın asla eskitemeyeceği filmlerden Neredesin Firuze?’yi tekrar izlemen için birçok neden var.

Attenberg | Kaynak: Mubi

Attenberg, 2010
Yönetmen: Athina Rachel Tsangari
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Yunanistan’ın Yeni Dalga ya da Tuhaf Dalga adlarıyla anılan akımının önde gelen isimlerinden Athina Rachel Tsangari’den Attenbergdeniz kenarındaki bir fabrika kasabasında yaşayan 23 yaşındaki Marina’yı takip ediyor. İnsan türünü itici ve garip bulan Marina, David Attenborough’nun seslendirdiği doğa belgeselleri izleyen, Suicide grubunun şarkılarını dinleyen ve arkadaşından tuhaf cinsellik dersleri alan bir genç. Kendi doğasını keşfederken, bir yandan da ölüm döşeğindeki babasının bu dünyadan mutlu ayrılması için çabalıyor. Attenberg, insan ilişkilerini ve cinsel keşfi tuhaf bir doğa belgeseline dönüştürüyor.

The Mother | Kaynak: Netflix

The Mother, 2023
Yönetmen: Niki Caro
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Netflix’te bugün Jennifer Lopez ve Gael García Bernal’i buluşturan bir aksiyon filmi yayınlanıyor: The Mother'da, askerî eğitim almış bir suikastçi hiç tanımadığı kızını intikam peşindeki acımasız suçlulardan korumak için saklandığı yerden çıkıyor. Yönetmen koltuğunda Whale Rider (2002) ve North Country (2005) gibi filmlerden tanıyabileceğin Yeni Zelandalı yönetmen Niki Caro’nun oturduğu filmin Anneler Günü’nün hemen öncesinde yayınlanması manidar.

8 Mile | Kaynak: Netflix

8 Mile, 2002
Yönetmen: Curtis Hanson
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Ünlü rapçi Eminem’in başrolünde yer aldığı ve onun hayatından yola çıkarak yazılmış Curtis Hanson filmi  8 Mile / 8 MilNetflix kataloğuna ekleniyor. Film 1995 yılında, 8 Mile adlı caddeyle gayriresmi olarak iki ırksal bölgeye ayrılmış Detroit’te geçiyor. Jimmy “B-Rabbit” Smith Jr. adlı genç beyaz rapçi, siyahların domine ettiği rap ve hip-hop dünyasında kendini göstermeye çalışıyor. Film için yazılan Lose Yourself adlı şarkı, Eminem’e En İyi Özgün Şarkı kategorisinde Oscar ödülü kazandırmıştı. 90’lara dönmeye ve Eminem’i hatırlamaya hazır ol.


Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, Fransız Yeni Dalgası'nın öncülerinden Agnès Varda'nın yaşamını, sanatını ve filmlerini anlatmak için kendini ve hayatını özdeşleştirdiği sahillerde kamera karşısına geçtiği belgesel The Beaches of Agnès / Agnès'in Plajları (2008, Agnès Varda) öne çıkıyor. Film, Mubi'de yayınlanıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Ben Affleck

Prime Video

Matt Damon

Michael Jordan

Nike

Air Jordan

Beş Şeytan

Léa Mysius

Fransa

1976

Brian De Palma

Josh Trank

Neredesin Firuze?

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

👟 The Innocent, Air, Neredesin Firuze, Kavur

Yayın & Yazar

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;