aposto-logo
TR
TREN

Aynı Ufka Bakmak

Galeri Nev İstanbul’un yaz seçkisi 2 Eylül’e kadar ziyarete açık.
Aynı Ufka Bakmak

  • Nedir? Sergi. Galeri Nev İstanbul’un yaz seçkisine davetliyiz.
  • Nerede? Galeri Nev İstanbul
  • Ne zaman? 2 Eylül’e kadar
  • Neden gitmeli? Doğaya, insana ve yaşadığımız coğrafyaya benzer hisler ve bakış açılarıyla yönelen sanatçılarla aynı ufka bakmak için.
  • Not almalı: Gökçen Dilek Acay, Murat Akagündüz, Sevinç Altan, Mike Berg, Nermin Er, Tayfun Erdoğmuş, Ahmet Doğu İpek, Murat Morova, Aras Seddigh ve Hale Tenger’in eserlerinin yer aldığı seçki; söz konusu sanatçıların desen, rölyef, suluboya, fotoğraf ve metal gibi çeşitli malzemelerle ele aldığı yakın temaları bir araya getiriyor.

    Seçkideki iki esere yakından bakalım:

Diving Boards, Nermin Er, 2023 | Kaynak: Galeri Nev İstanbul

Nermin Er’in NordArt için yaptığı “Diving Boards” adlı yerleştirme, mekan kurgusu ve birbirini tamamlayan yapılar olması açısından 2022 yılında ürettiği Havuz serilerinin devamı gibi düşünülebilir. Kağıdın potansiyellerini bu kez metale aktararak mikro mekânlar yarattığı işlerinden olan bu eserde büyük bir boşlukta, bağlamından kopartılarak minyatürleştirilmiş tramplenler görünür. Bu yerleştirmede havuzu ortadan kaldırarak yalnızca tramplene odaklanmak, izleyiciye boşluğa atlama duygusunu hissettirir. Mimari bir kesit olarak ele alındığında ise bu görüntüler, yine benzer mimari ve kurgusal çağrışımlara aracı olur. Sanatçının çalışmalarında sıkça yer verdiği konstrüksiyonlar, mikro yapılar ve merdivenimsi parçalar, bu kez boşlukta asılı hâlde durarak izleyeni kendini bırakmaya, hafiflemeye davet eder.” - Galeri Nev İstanbul

Cosmic Latte Serisinden, Murat Morova, 2018 | Kaynak: Galeri Nev İstanbul

“İsmini bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucu evrenin ortalama rengi olarak tespit edilen Cosmic Latteden alan bu seride Morova, Doğu ve Batı kaynaklı semboller, metaforlar ve mitler üzerine yoğunlaşıyor. Morova, evrene ve insana karşı hassasiyetini yol gösterici ve sembolik detaylar barındıran insan-ı kâmil figürüyle somutlaştırıyor. Yarattığı eklektik estetik içinde her kültürde insan olmanın doğasını vurgulayan sanatçı, insan-ı kâmil figürünün hikayesini aşina olduğumuz estetik dil ve peyzajlar etrafında kurguluyor. Öte yandan, Morova’nın “durgun ve durağan olmayan sistemli bir bütün” olarak yorumladığı İslam estetiği, bugünün güncel sanat pratiklerine yaklaşması açısından da ele alınıyor. - Galeri Nev İstanbul

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

mimari

metafor

Galeri Nev İstanbul

Gökçen Dilek Acay

Murat Akagündüz

Sevinç Altan

Mike Berg

Nermin Er

Tayfun Erdoğmuş

Ahmet Doğu İpek

Murat Morova

Aras Seddigh

Hale Tenger

NEREDE YAYIMLANDI?

İstanbul Sergi Rehberiİstanbul Sergi Rehberi

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌅 Yeni Bir Hikâye, Aynı Ufka Bakmak

Şehrin kültür-sanat gündeminde Isabel Muñoz sergisi, Galeri Nev İstanbul’un yaz seçkisi, Sarkis'in üretimlerinde kapsamlı bir yolculuk ve dahası var.

11 Haz 2023

 Geometrik Biçimler, Serkan Demir, 2022 | Fotoğraf: Zeynep Fırat

YAZARLAR

İstanbul Sergi Rehberi

Şehri saran yepyeni sergiler, kimi eserleri görmek için son şanslar, performanslar, kültür-sanat projeleri, atölyeler, sanat dünyasından gelişmeler, nitelikli incelemeler ve söyleşilerden oluşan bir seçki.

İLGİLİ OKUMALAR

;