aposto-logo
TR
TREN

Bir garip UFO evi: Futuro

Kült prefabriklerin kısa geçmişi ve bugünü.

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

Nedir? Prefabrik ev.

Tam olarak nedir? Futuro evi veya Futuro Pod, Finlandiyalı mimar Matti Suuronen tarafından tasarlanan ve 1960'ların sonu ile 1970'lerin başında 100'den az sayıda inşa edilen yuvarlak, prefabrik bir evdir. Bugün, Futuro "UFO evleri" dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda: ormanlarda, tepelerde ve tabii ki evlerin arka bahçelerinde bu evleri görmek mümkün. 

Neden önemli? İskandinav mimarisi ve retro çizgisiyle uzay gemisi hissi veren kült prefabriklerden bir tanesini şimdilerde eski ve yeniyi birleştiren bir sanat müzesi olan Mona’nın kurucusu David Walsh restore etti. UFO evlerin ücret karşılığında halka sunulacağı söylentiler arasında.

Detaylar: Uçan daireler, Matti Suuronen tarafından reçine, fiberglas, plastik ve akrilik kullanılarak tasarlandı. İlki 1968 yılında, Apollo'nun Ay'a gönderilmesi planlanırken sergilenmeye başlandı. Geleceğin seri üretilebilir, taşınabilir tatil evleri olarak vaat edilen bu evlerden sadece 60 ila 100 adet arasında üretildiği biliniyor. 

Nerede? Avustralya'da 7, Canberra Üniversitesi'nde 1 ve Güney Avustralya Deep Creek'te 1, Yeni Zelanda'da 9, ABD'de, Avrupa'da, Güney Afrika ve Tayvan'daysa sayısıyı belirlenememiş başka örnekler de olduğu aktarılıyor. 

Meraklısına: Mona mimarı Nonda Katsalidis, Futuro için serin tonlar ve 70'ler tarzı turuncu rengi içeren bir iç mekân tasarladı. Sekiz metre çapındaki Futuro'lar başlangıçta hızlı bir şekilde ısıtılabilen taşınabilir bir kayak evi olarak tasarlanmış olsa da artık birçok farklı kullanım alanı var. Örneğin Canberra Futuro'su 70'lerde Fyshwick'e indi ve şu anda üniversitede hem bir toplantı hem de bir eğitim alanı olarak kullanılıyor. The Futuro House'un açıklamasına göre, Queensland Futuro'su bir ev, Viktorya dönemine ait bir versiyonu da sökülmüş bir şekilde depoda muhafaza ediliyor. Perth'teki 2 Futuro'dan birininse yenilenme çalışmaları hâlâ sürüyor. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Futuro

David Walsh

Canberra Üniversitesi

Avrupa

Canberra

Queensland

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto SeyahatAposto Seyahat

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

Burası, geleceği şekillendiren bir buluşma noktası

Sadece yetişkinlere özel uçuş, New York'ta botanik miksoloji ve çok daha fazlası.

07 Eyl 2023

YAZARLAR

Rana Mengü

Editor @ Aposto

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;