aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Bir geliştirici, Bitcoin Ordinals'a 'hata' ekledi

Ordinals'ın yaratıcısı, böyle bir durumun "mümkün olmaması gerektiğini" söyledi

"Supertestnet" takma adını kullanan bir geliştiricinin hiçbir girdi ya da çıktısı olmayan ancak yine de geçerli olarak görülen bir işlem başlatmasının ardından Bitcoin Ordinals topluluğunda yeni bir tartışma başladı. Buna göre, söz konusu durum, Ordinals'ın yazıt numaralandırma sisteminin çökmesine neden oldu ve tüm protokolün artık bozulmuş olabileceği endişelerine yol açtı.

Geniş açı: Bitcoin'in en küçük birimi olarak bilinen herhangi bir "Satoshi" içermeyen söz konusu işlem, 788200 numaralı blokta bulundu. Ordinals'ın yaratıcısı Cesay Rodarmor, "sahip olmadığı Satoshi'leri yazmanın mümkün olmaması gerektiğini" kabul ederek işlemin bir hata olduğunu öne sürdü.

  • Bununla birlikte, Supertestnet'in bu hatayı Ordinal explorer'lara eklemekle kalmadığı; aynı zamanda diğer kullanıcıların saldırıyı artırmasına olanak tanıyan bir araç da yarattığı belirtiliyor.

Nedir: "Sahiplik kanıtı" yazıları olarak da bilinen Ordinal yazıları, esasen belirli bir Bitcoin işlemine meta veri eklemenin bir yolu. Bu meta veriler, transfer edilen dijital varlık hakkında başlık, açıklama ve sahiplik detayları gibi bilgileri içerebiliyor. Bununla birlikte, bu yazılar, şimdiye kadar sanat eserleri, profil resimleri, oynanabilir oyunlar ve video tabanlı web uygulamaları da dahil olmak üzere çok çeşitli zincir içi medya yazıları için de kullanıldığı biliniyor.

  • Dijital varlıkların sahipliğini ve transferini kaydetmek için ayrı bir token ve akıllı sözleşme kullanılmasını gerektiren Ethereum tabanlı NFT'lerin aksine, Ordinal yazıtları bir yan zincire ya da ayrı bir token'a ihtiyaç duymadan doğrudan Bitcoin blokzincirine kaydediliyor.

Öte yandan: Bitcoin Lightning platformu Deezy'nin kurucusu Danny Diekroeger'e göre bu hata Ordinals protokolünün kendisi için herhangi bir risk teşkil etmiyor. Buna göre, Diekroeger, "Şahsen, bunun tamamen iyi olduğunu düşünüyorum. Aslında, yazıt numaralarının zaten daha önce kırıldığını düşünüyorum," ifadelerini kullanıyor.

  • Söz konusu durumun protokolün kendisi için acil bir tehlike olmadığı konusunda Diekroeger ile hemfikir olmakla birlikte Supertestnet ise "uzun vadeli sonuçların ne olacağından emin olmadığını" belirtiyor. Decrypt'e konuşan Supertestnet, kısa vadeli sonucun ise "indeksleme yazılımını çalıştıran kişilerin hayatı düzeltmek zorunda kalması" olduğunu kaydediyor.
  • Ayrıca, Supertestnet, birine sıfır Satoshi gönderen bir işlem yaratma fikrinin, Austin'de bir hackathon'un düzenlendiği ve insanların projeler üretmesi gereken yakın tarihli bir konferans sırasında başladığını ifade ediyor. Kendisini "jpeglerin kırıcısı" olarak tanımlayan Supertestnet, konferanstaki hiç kimsenin bu projeyi yapmak istemediğini de sözlerine ekliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

token

blokzincir

Supertestnet

Bitcoin Ordin

Bitcoin

Cesay Rodarmor

Ethereum

Bitcoin Lightning

Deezy

Danny Diekroeger

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🐸 Mümkün olmayan hata, 'meme coin' paniği

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

;