aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Bitcoin için 'halving' tahmini: 50 bin doları görebilir

Üç yılda bir gerçekleşen 'halving' için takvim Nisan 2024'ü işaret ediyor

Kripto para analistleri, 2022'de sert bir düşüş yaşayan; 31 Aralık'tan beriyse %70 civarında bir toparlanma yaşayan lider kripto para birimi Bitcoin'in, yeni jetonların arzını azaltacak bir yarılanma (halving) süreciyle önümüzdeki yıl 50 bin doların üzerine görebilecek bir rallinin başlarında olabileceğini düşünüyor. Buna göre, Bloomberg Intelligence ve Matrixport analistleri, bu satırlar yazılırken 27 bin 383 dolar civarında seyreden Bitcoin'in yarılanma ile birlikte en az %78'lik bir değer kazanma potansiyeli olduğunu ifade ediyor.

Geniş açı: Dört yılda bir gerçekleşen ve Bitcoin madencilerinin üretimlerine karşılık olarak aldıkları jeton miktarının yarıya almasına neden olan yarılanmanın, önümüzdeki yıl Nisan ayında gerçekleşmesi ve Bitcoin arzını 21 milyon token ile sınırlama sürecinin bir parçası olması bekleniyor. 

  • Gerçekleşen son üç yarılanma da Bitcoin'in rekor seviyelere ulaşmasıyla sonuçlanırken Bloomberg Intelligence'dan analist Jamie Douglas Coutts, önümüzdeki yarılanmanın %50 oranında fiyatlanmış durumda olduğunu ifade ediyor. 
  • Bitcoin'in 2024 Nisan'ına kadar 50 bin doları görebileceğini belirten Coutts, “Bitcoin döngüleri, yarılanmadan yaklaşık 12-18 ay önce dip yapıyor” ifadesini kullanarak şu anki durumun önceki yıllara olan benzerliğinin altını çiziyor.
  • Matrixport Araştırma Direktörü Markus Thielen ise Bitcoin’in Nisan 2024’e kadar 65 bin 623 dolar seviyesine gelmiş olacağı tahmininde bulunuyor.

Bununla birlikte: Standard Chartered ise kripto para piyasasının %45’ini domine eden Bitcoin’in 2024 yılının sonuna kadar 100 bin dolara ulaşabilceğini tahmin ediyor.

  • Standard Chartered Dijital Varlıklar Araştırma Başkanı Geoff Kendrick, bankacılık sektöründeki risklerin devam etmesi, ABD piyasasında riskli varlıkların istikrarlı hâle gelmesi, kripto madenciliğinde sürdürülebilir kârlılığın devam etmesi ve Fed’in faiz artırımına son vereceğinin tahmin edilmesi ile kripto kışının sona erebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan: Merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasının ve FTX gibi büyük kripto borsalarının iflasını açıklamasının bir sonucu olarak 2022 yılında kripto sektöründen trilyonlarca doların silinmesinden nasibi alan Bitcoin, bir süredir toparlanma belirtileri gösteriyor. 

  • Nisan ayında geride bıraktığımız on ayın ardından ilk kez 30 bin doların üzerini gören Bitcoin, analistlerin kripto biriminin 2022'yi 318 bin dolar ile kapatabileceği tahminlerine karşılık geçtiğimiz yılı yaklaşık %65'lik bir düşüşle 16 bin 500 dolardan kapatmıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

kripto para

token

Bitcoin

Bloomberg Intelligence

Matrixport

Jamie Douglas Coutts

Markus Thielen

Standard Chartered

Geoff Kendrick

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🪙 Halving tahmini, dijital para sahipliği

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

İrem Denli

Teknoloji Editörü

;