aposto-logo
TR
TREN

🍄Toprak Burçları, Toprak Şarapları

Boğa, Başak, Oğlak
🍄Toprak Burçları, Toprak Şarapları

Boğa

Boğa burcu astrolojide toprak burçlarının ilkidir. Yaşamın bize sunabileceği fiziksel ve maddi tüm kaynaklar Boğa üzerinden ifade bulur. Boğa burcu evreni görme, duyma, dokunma, tatma ve koku duyuları üzerinden algılar.

Yaşamda kendimizi fiziksel olarak güvende hissetmemiz için ihtiyacımız olan savunmayı hayatımızın hangi alanında vereceğimiz ile ilgili farkındalık kazandırır. Amacı, yaşamın içinde kendini güvenli hissedebileceği somut değerler oluşturmak ve bunları korumaktır. Yaşama duyusal zevkler üzerinden bağlanan Boğa burcu tüm zodyak burçları içinde gurme zevklere en düşkün olan burçtur.

Maddesel dünyadaki deneyimlerimizi duyularımız üzerinden algılamamıza hizmet eden bir burcun şarabı ancak duyusal deneyiminde ayrışan bir üzüm olabilir: Boğazkere.

Kendileri adını tanenin damakta bıraktığı etkiden alıyor. Diyelim ki üzüm yiyorsun ve üzümün çekirdeğini ısırdın. Mayhoş, bitter, acımtırak, dili damağı kurutan, hafif kaşındıran bir etkisi olur. İşte bu tanen etkisi! Boğazkere’de de bu etki pek fazla çünkü yüksek tanenli bir şarap. Dili damağı hoplatıyor. Boğa burcunun duyusal deneyimi ancak bu kadar belirgin bir şarap ile eşleşirdi.


Başak

Başak burcu astrolojide günlük yaşam koşullarını, sağlık konularını ve dünyevi sorumlulukları temsil eder. Toprak elementine ait yapısı ile buğday hasadının ilk meyvesini verdiği sonbaharın temsilcisidir. Bereketi buradan gelir. Başak burcu için söylenebilecek hasat mevsimini temsil eden en anlamlı ifade: “Ne ekersen onu biçersin.”

Yaşamlarımızı sürdürebilmemiz için sahibi olduğumuz dünyevi sorumluluklar içinde pratik çözümler üreterek çok yönlü ve değişken enerjisini dağıtmayı kendine görev edinen Başak burcu, başkalarına hizmet etmeye kendini adamış bir münzevi olarak algılanır. Çevresine ve sevdiklerine kendi deneyimleri üzerinden rehberlik ederek sanki elinde sihirli bir değnek olan büyücü misali tüm karmaşaya düzen getirerek yollarını aydınlatır. Yaşamın onarılması gereken taraflarını bir Başak kadar fark edebilecek bir burç daha yoktur. Yaşamda çıkan arızaları fark ederek onları onarmak adına işe girişen, bozulmuş olan her şeyin pratikte tekrar çalışmasını sağlayan bir sorun yok edicidir. Değneğini değdirdiği her şeye düzen ve şifa verir.

Bu kadar aksiyon içinde şöyle bir soluklanmak, içinde bulundukları bu koşturmanın tam tersine sakin, yavaş yavaş keyfine varabilecekleri bir üzüm geliyor: Kalecik Karası. Hafif-orta gövdesi, pek meyvemsi aromatik yapısı, düşük taneni ile Başak burcunun bu yorgunluğunu bir çırpıda alacak, tezat bir şarap. Başaklar söz konusu olunca toprağı anmamak olmaz; kendi topraklarımızdan bir şarabı eşleştirmemizin de sebebi bu. Kalecik Karası Türkiye'nin en iyi yıllanma potansiyeline sahip şaraplarından. Zarif, zamansız; Başaklar gibi.


Oğlak

Oğlak burcu astrolojide iş, kariyer hayatı, dünyevi başarı ve sosyal statünün burcudur. Toprak elementi ile, maddesel dünya ve uygulamalar ile ilgilidir. Kişiselliği geride bırakıp toplumsal olarak işlev gören, öncü niteliğiyle harekete kendiliğinden geçen ve inisiyatif alan yapıdadır. Çalışkan ve başarıya odaklı Oğlak burcu için kendini güvende hissedeceği bir yapı kurmak ve geleceğe yatırım yapmak hayattaki en önemli şeydir. 

Burcu temsil eden dağ keçisi sembolü dağların tepelerine tırmanarak, kendine daha iyi olanaklar arayarak yaşamını sürdürür. Burada yüksek rakımlarda yetişen Pinot Noir düşüyor akıllara! Dünyanın en iyi ve en pahalı şaraplarının çıktığı bölge Burgonya’nın Pinot Noir’ları tam da Oğlakların şarabı. 

Pinot Noir'ın yıllanma potansiyeli, Oğlakların gelecek yatırımları ile pek örtüşüyor. Oğlak burcunun sürekli sahip olduklarından daha fazlasını istediğini düşünürsek, Pinot Noir’ın yıllandıkça pek farklı yönlere evrilen yapısı doğru eşleşme olduğunu anlatıyor, sence yıllandıkça mantarların, “gamey” denilen av hayvanları notlarının ortaya çıktığı bir aromatik yapı görülür, genelde. Pinot Noir'ların da hep yıllanmış hâlleri merak edilir; malum potansiyel yüksek. Oğlak teması, özümüze ait kaynaklarımızı kullanarak kendimizi toplumda ispatladığımız yer. Pinot Noir da kendi yıllanma potansyelini kullanarak, ama zarafetinden de ödün de vermeyerek gelişiyor, evriliyor. Ve dünyanın en iyi şarapları arasına girebiliyor. Pinot Noir-severler beni anlıyorsunuz, biliyorum. Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

zodyak

Boğa

Boğa burcu

Boğazkere

Başak

Başak burcu

NEREDE YAYIMLANDI?

VeraisonVeraison

BÜLTEN SAYISI

🍷Astrolojik Şarap

Burcunun şarabı, şarabının burcu.

26 Oca 2023

YAZARLAR

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;