aposto-logo
TR
TREN

COP28'de ilk 4 gün nasıl geçti? Hangi sözler verildi?

Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen COP28'de ilk 4 gün geride kaldı. Liderlerin konuşmalarının ardından fonlar açıklandı, ülkeler yeni iklim kararlarını duyurdu; ancak konferansa yönelik eleştiriler devam etti.
COP28'de ilk 4 gün nasıl geçti? Hangi sözler verildi?

4 Aralık - Arzum OKKA
Arzum OKKA ile birlikte

Türk kahvesi kokusu Arzum OKKA ile dünyaya yayıldı “Bu Türk kahvesi kokusu nereden geliyor?” diye sormaya başladık bile. Yarın, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü ’nün onuncu yaş sevincinin yanı sıra 40 yıllık hatrı kutlamak için biz İstanbul , Londra ve New York ’ta çoktan hazırız, peki yaz siz? Neler oluyor? Arzum OKKA , Türk kahvesi kültürünü dünyayla paylaşmak için önemli metropollerin tarihi noktalarını ve meydanlarını bol köpüklü bir projeyle buluşturdu. Dijital mecralar için hazırlanan CGI reklam filmi bu aralar kahve tutkunlarının radarında. Kendine has öğütme, pişirme ve sunumuyla Türk kahvesinin, kültürde ve kalplerde apayrı bir yeri olduğu tartışılmaz. Dünyaya Türk kahvesini sevdiren Arzum OKKA’nın bu kültürün yayılması, tanıtılması hatta 5 Aralık’ın Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanmasındaki çalışmaları ise ayrıca takdire şayan. Bize her gün Türk kahvesi günü olduğu için yarını kutlamak üzere müsaadenizle biz Türk kahvemizi şimdiden Arzum OKKA ile hazırlamak isteriz. Yarın gelin bol köpüklü kahvemizi bir daha, birlikte yudumlayalım. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedir? Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 5 Aralık 2013’te Türk kahvesini, ‘Türkiye’nin somut olmayan kültürel bir değeri’ olarak tescillediği günü “Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak kutluyoruz. Türk kahvesinin önemini, değerini, kültürünü asırlar sonrasına da aktarmayı hedefleyen bu özel gün sadece Türkiye’de değil kahve kültürüne önem veren birçok ülkede kutlanıyor. Size en uygun Arzum OKKA ürününü bu bağlantı üzerinden bulabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen COP28'de ilk 4 gün geride kaldı. COP28'in ilk günü açılış konuşmalarıyla geçti, ardından Kayıp ve Zarar Fonu tanıtıldı. Etkinliğin ikinci gününde ise dünya liderleri konuşmalarını yaptı. Üçüncü gün farklı başlıklarla programlar düzenlenmeye başladı ve deklarasyonlar açıklandı. Etkinliğe yönelik eleştiriler ise devam ediyor. 

  • Okuma önerisi: COP28'de liderlerin konuşmalarını ve gün gün yapılan açıklamaları Aposto'dan takip edebilirsiniz. COP28'e ilişkin gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz.

Fonlar ve deklarasyonlar 

Kayıp ve Zarar Fonu: BM İklim Zirvesi'nin ilk gününde, iklim krizinden en çok etkilenen dezavantajlı ülkeler için kayıp-hasar fonunda anlaşma sağlandı. Ülkeler, daha yoksul ülkelerin iklim çöküşünün etkileriyle baş etmelerine yardımcı olmak amacıyla kayıp ve hasar fonunu faaliyete geçirecek. Fonun 2030 yılına kadar yılda en az 100 milyar dolar olması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca fona yapılan ödemeler gönüllü olacak ve gelişmiş ülkeler katkıda bulunmaya "davet edilecek." 

  • Eleştiriler: Gelişmekte olan ülkeler gerçek ihtiyaçların hâlihazırda yıllık 400 milyar dolara yakın olduğunu söylüyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıp ve hasarların maliyeti 2022’de yaklaşık 1,5 trilyon dolar olarak hesaplanmıştı. Bu da fonun, ihtiyacın altında kaldığına işaret ediyor. Ayrıca fona destekler açıklanırken, hem dünyanın en büyük ekonomisi hem de en büyük kirleticisi olan ABD'nin yalnızca 17,5 milyon dolar bağış yapmış olması büyük eleştiri topladı. Diğer ülkeler ise ABD'den çok daha yüksek destekler açıkladı.
  • Ne dendi? Power Shift Afrika direktörü Mohamed Adow "İlk finansman taahhütleri açıkça yetersiz ve ihtiyacın ölçeğiyle karşılaştırıldığında okyanusta bir damla olacak. Özellikle ABD’nin açıkladığı miktar, Başkan Biden ve John Kerry açısından utanç verici" ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir Tarım, Dayanıklı Gıda Sistemleri ve İklim Eylemine ilişkin Deklarasyon: 130'dan fazla başbakan ve devlet başkanı ulusal iklim planlarında gıda ve tarıma öncelik vermeyi kabul etti. Tarım sektöründeki 150’den fazla kuruluşun gıda sistemlerinin dönüştürülmesi çağrısı üzerine oluşturulan deklarasyon, gıda sistemlerini uyarlama ve “dönüştürme” konusundaki ilk taahhüt.

  • Neden önemli? Bilim insanları, hızlı bir şekilde harekete geçilmediği takdirde, sadece tarımdan kaynaklanan metan salımının bile dünyayı sanayi öncesi seviyelerin 1.5 C üzerine çıkaracağını ve bunun da dünyayı geri dönüşü olmayan bir iklim çöküşüne sürükleme riski yarattığını belirtiyor.
  • Neden eleştirildi? Deklarasyona yönelik eleştirilerin arkasında birden fazla gerekçe var. Öncelikle beyan yasal bir taahhüt içermiyor. Ayrıca fosil yakıtlara doğrudan bir atıfta bulunmuyor; ancak gıda sistemleri her yıl fosil yakıtların en az %15’ini oluşturuyor

Yenilenebilir enerji hedefi: 100 ülke, yenilenebilir enerji kullanımını 2030 itibarıyla üç katına çıkarmayı taahhüt etti. Ayrıca Aramco'nun da aralarında bulunduğu 50 petrol ve doğalgaz şirketi de 2050 itibarıyla iklim değişikliğine neden olan gazların ek üretimini durdurma vaadinde bulundu. Yeşil Gazete, taahhütlere ilişkin haberinde vaatlerin yalnızca karbon emisyonunu kapsadığını, fosil yakıtların içinde yer almadığını vurguluyor. Bu nedenle aktivistler, ülkelerin ve şirketlerin verdikleri bu sözlerin iklim değişikliğiyle mücadelede yeterli olmayacağını savunuyor.

İklim ve Sağlık Deklarasyonu: Kanada, ABD, Avrupa Birliği, Arjantin, Azerbaycan, Brezilya ve Ukrayna’nın da arasında bulunduğu 123 ülke tarafından imzalanan deklarasyon, sağlık sistemlerinin iklime dirençli, düşük karbonlu, sürdürülebilir ve eşitlikçi olacak şekilde dönüştürülmesi amacını taşıyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kömür Sonrası Temiz Enerji İttifakı: Aralarında ABD, Çekya, Dominik Cumhuriyeti ve Norveç'in de bulunduğu yedi ülke, "kömür sonrası temiz enerji ittifakına" katılarak yeni kömürlü termik santral yapmama, mevcut kömür santrallerini aşamalı olarak kapatma ve kömürden temiz enerjiye geçişi hızlandırma taahhüdünde bulundu. 

  • Detaylar: Dünyanın en büyük üçüncü kömür ülkesi olan ABD, elektrik sektörünü 2035’e kadar karbonsuzlaştırmayı hedeflerken, Çekya 2033 ve Kosova 2050’de elektrik sektörünü karbonsuzlaştırmayı planlıyor. 

Ya diğer öne çıkanlar? 

Fonlar ve deklarasyonların yanı sıra dünya liderlerinin konuşmaları, konferansın BAE'de yapılıyor olması, konferansın destekçileri gibi birçok farklı unsur da ekoloji aktivistlerinin eleştirilerine yol açtı. 

  • "Hedefsiz" sponsorlar: Yeşil Gazete'de yer alan habere göre, iklim görüşmelerine sponsor olan şirketlerin çoğunun, sera gazı emisyonlarını küresel olarak tanınan net sıfır hedefleri doğrultusunda azaltmayı taahhüt etmediği ortaya çıktı. Ayrıca COP28 sponsorlarının iklim taahhütlerini doğrulayan şirket de net sıfır hedefine imza atmamış.
  • İlk istifa: Eski Marshall Adaları Başkanı Hilda Heine, BBC’nin BAE’nin 2023’te petrol ve gaz anlaşmaları yapmak için iklim ikili anlaşmalarını kullandığına dair iddiaların ardından COP28 danışma komitesindeki görevinden istifa etti. Heine "Bu eylemler sürecin bütünlüğüne zarar vermektedir" dedi.

COP28, 13 Aralık'a kadar devam edecek. Gelecek günlerde konferansta yaşananları Aposto'dan aktarmaya devam edeceğiz. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Birleşik Arap Emirlikleri

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📮 Tek zam, gizemli hastalık

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024'te asgari ücrete tek zam yapılacağı iddialarını doğruladı. ABD'de 5 senatör, Çin'deki "gizemli" hastalık hakkında yönetimden "daha fazla bilgi alınana kadar" Çin'e seyahat yasağı uygulanmasını istedi.

04 Ara 2023

Arzum OKKA ile birlikte
Fotoğraf: COP

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;