aposto-logo
TR
TREN

Dün gece kurlara ne oldu?

21 Aralık - Zer
Zer ile birlikte

Daha dayanıklı tedarik zincirleri için iş ortağınız: Zer Önceliklerin her gün değiştiği, riskleri yönetmenin zorlaştığı, sürekli uyumlanma ve hızla adapte olma ihtiyacının yüksek olduğu iş dünyasında şirketlerin en önemli önceliği her tür belirsizliğe karşı kendilerini hazırlıklı ve donanımlı hâle getirmek. Satın alma ve tedarik zinciri yönetimi bu hazırlığın ve donanım ihtiyacının başında geliyor. Koç Topluluğu’nun kurumsal tedarik ve satın alma çözümlerinde uzmanlaşan şirketi Zer’in stratejik iş ortaklığıyla işlerinizi daha dayanıklı ve esnek hâle getirebilirsiniz. Zer’in strateji, uzmanlık ve teknolojiyi buluşturan iş modeliyle faaliyetlerinizi, maliyetlerinizi ve riskleri etkin şekilde yönetebilirsiniz. Ne yapıyor? Zer , 18 yılı aşan satın alma ve tedarik zinciri yönetimi deneyimi, farklı sektörlere hâkimiyeti, alanında yetkin uzman kadrosu ve geliştirdiği teknoloji çözümleriyle binlerce şirketin satın alma ve tedarik zinciri yönetimi sürecini yürüterek iş süreçlerini hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve değişken ticari koşullarda dahi tasarruf etmelerini sağlıyor. Zer, bugünün satın alma zorluklarını yarının fırsatlarına dönüştürmek üzere 20 bini aşkın tedarikçiden oluşan geniş ve güvenilir ekosistemiyle hizmet sunuyor. Zer, satın alma ve kurumsal tedarik süreçlerinin tüm aşamalarında, sektör ve tedarikçi davranışlarını en iyi şekilde analiz ederek ve elde ettiği tüm veriyi uzmanlıkla birleştirerek şirketinize özel stratejik yol haritaları sağlıyor. Ana sektörleri lojistik, malzeme ve medyanın yanı sıra dış kaynak personeli, ekipman, ulaşım, tesis yönetimine yönelik özel hizmet satın alma çözümlerinden ikinci el emtia, endüstriyel atık ve hurda satışına kadar geniş bir alanda, müşterileri adına toplu satın alma yapıyor. Başta stratejik satın alma platformu Promena olmak üzere Araçiste , Zervis , ZerOnline ve Loji-Portal markalarıyla satın alma ve tedarik süreçlerinde hızlı, pratik ve güvenilir teknolojik çözümler sunuyor. Zer’i yakından incelemek ve sunduğu stratejik çözümlerle tanışmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam gerçekleşen kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Türk lirası mevduat geliri kur altında kalırsa aradaki farkın ödeneceğini, bu sayede vatandaşların "kur daha yüksek" diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacağını duyurdu. 

Nasıl?

Habertürk yayınına katılan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar yeni ürünün yalnızca gerçek kişiler için geçerli olduğunu ve tüm kamu bankalarının sisteme hazır olduğunu, özel bankaların da dâhil olacaklarını belirtti. Çakar ayrıca ayrıntıların Hazine ve Maliye Bakanlığınca bugün duyurulacağını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre kur getirisinin mevduat kazancının üstünde olması durumunda aradaki fark, Hazine'den karşılanacak ve söz konusu kazançtan stopaj vergisi alınmayacak. 

Bir diğer deyişle Hazine, vatandaşların tasarruflarını Türk lirasında tutmaları için kur farkından doğacak zararları karşılamayı taahhüt ediyor. 

Nasıl etkileri oldu?

Çakar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından 1 milyar doların bozdurulduğunu açıkladı.

Dün 18'i aşarak rekor tazeleyen dolar/TL 13,60'lara, 20'nin üzerini gören avro/TL 15'lere çekildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarında dün geceden itibaren geçerli olacak zammın durdurulduğunu açıkladı.

Nasıl yorumlanıyor?  

Ekonomistler, açıklamayı "örtülü faiz artırımı" olarak yorumladı. Yükün bütçeye kalmasının parasal genişleme ihtiyacı doğuracağı, bu durumun da enflasyonist baskı getireceği öngörüldü.

Ekonomi yazarı Emin Çapa, "CB Erdoğan, TL mevduatları bile dolarize ediyor. Faiz artışı yapmıyormuş gibi yapıp, ne kadar olduğunu kimsenin bilmediği rekor bir faiz artışı yapıldı. Üstelik bunun bütün yükü de, devletin/halkın sırtına yıkılacak." dedi.

Mustafa Sönmez, "Hazine bu kaynağı nereden bulacak?" diye sordu.

Mustafa Sönmez


Ekonomist Hakan Kara, "döviz endeksli mevduat ve ihracatçıya ileri vadeli kurla kamu kesimi yakın tarihin en dolarize bilançosuna sahip oldu" dedi.

Ekonomist Erinç Yeldan "Döviz kuru ile mevduat arasındaki fark devlet tarafından ödenecek ise faiz getirisi piyasa koşullarına göre yükseltilecek demektir. O zaman TCMB ne diye kendi faizini düşürüyor?" yorumunda bulundu.

Ekonomist Enes Özkan "Bir kamu borçlanmamız iyi gidiyordu o da sıkıntıya girecek gibi duruyor. Kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının hızla artacağını göreceğiz." dedi.

Dahası

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ihracatçı firmalara doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini, şirketlerin temettü ödemeleri üzerindeki stopajın %10'a indirileceğini, bireysel emeklilikte devlet katkısının %5 artışla %30'a çıkarılacağını duyurdu.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

stopaj

faiz

Türkiye Bankalar Birliği

Alpaslan Çakar

Türk lirası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

Emin Çapa

Mustafa Sönmez

Kara

Erinç Yeldan

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞 Dün gece kurlara ne oldu?

Herkese günaydın. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası kurlarda sert düşüş görüldü. Borsa İstanbul'da düşüş %7'ye ulaşınca iki kez devre kesici uygulandı. Şili'de Gabriel Boric en genç cumhurbaşkanı oldu.

21 Ara 2021

Zer ile birlikte
Marcelo Hernandez/Getty Images

YAZARLAR

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;