Elektrikli Araçlar İçin Yeni Çözüm: Değiştirilebilir Pil

Çin, elektrikli araçlar için değiştirilebilir pil üretme yarışında Musk’ı geride bıraktı.

Dünyanın en büyük pil üreticisi Çin merkezli Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. elektrikli araçlar için değiştirilebilir pil teknolojisi için adımlar attı. Elektrikli araçların öncüsü olan Elon Musk tarafından son on yılda denenip başarılı olamayan pil değiştirme teknolojisi Çin’de uygulanmaya çalışılıyor. 

  • Nasıl Çalışıyor?

Sistem oldukça basit işliyor. Elektrikli araçtan bitmiş pilin çıkarılıp yerine tam şarjlı bir pil ile değiştirilmesi şeklinde oluyor. Yeni tesisler sayesinde bu süreç otomatik bir şekilde birkaç dakika içinde gerçekleşebiliyor. Maliyet genellikle hızlı şarj hizmetlerinden fazla olsa da, benzinle çalışan bir arabaya tam bir depo benzin koymaktan daha ucuz oluyor. 

Avantajlarına göz attığımızda ise gözümüze ilk hız ve rahatlık çarpıyor. Youtube’da yayınlanan videolardan gözlemlediğimiz üzere, arabayı değiştirme bölmesine sokmak da dahil olmak üzere, pil değiştirme 10 dakikadan daha az sürede tamamlanabiliyor. Tesla’nın en yeni teknolojisi ile bile pilin tamamen şarj edilebilmesi en az yarım saat sürdüğü göz önünde tutulduğunda değiştirilebilir pil teknoloji oldukça kullanışlı gözüküyor. 

  • Kötü Polis

Tabiki bu kadar avantajının yanında dezavantajı da yok değil. Değiştirilebilir pil teknolojisi, şirketler için hızlı şarj istasyonu kurmaktan 10 kat daha maliyetli olabilir. Pilin çok pahalı olması sebebiyle çoğu pil değiştirme istasyonunun elinde sınırlı sayıda şarjlı pil bulanacak, bu da sürücülerin tam şarjlı bir paketin hazır hale gelmesini beklemekle zaman kaybedeceği anlamıyor geliyor. Bu sistemin uygulandığı varsayıldığında olası sorunlardan bir diğeri ise, kusurlu bir piilin bir kazaya veya yangına neden olmasını durumunda kimin sorumlu olacağının belli olmamasıdır. Tüm bu avantajları ve dezavantajları yakın zamanda somut bir şekilde gözlemleyebileceğiz gibi gözüküyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Elektrikli araç

pil

Elon Musk

Tesla

NEREDE YAYIMLANDI?

Kırılım ÇağıKırılım Çağı

BÜLTEN SAYISI

❗️ Teknoloji nötr değildir ❗️

🛣️ Elektrikli araçlar için değiştirilebilir pil teknolojisi, 🖼️ Telegram’ın Ukrayna direnişi için önemi, 🎯 Ankara’nın elektrikli araç şarjı atılımı

08 Mar 2022

YAZARLAR

Kırılım Çağı

Teknolojinin sosyal ve çevresel sorunları nasıl çözebileceğine dair tartışmalara aşinalığın olsun. Her ayın 2’inci ve 4’üncü Perşembe günü, yeni bir disiplin olan teknoloji sosyolojisine dair her konuyu burada yakalayabilirsin.

İLGİLİ OKUMALAR

;