Enflasyon %40’ın altına indi

Mayıs’ta yıllık tüketici enflasyonu %39,59’a geriledi. Üretici enflasyonu ise %40,76 oldu.

Together with Schneider Electric

Sürdürülebilir bir dünyanın tohumlarını ekiyor: Schneider Electric Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü Sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu ortaya koyduğu çalışmalarla kanıtlayan Schneider Electric , 5 Haziran Dünya Çevre Günü ’nde, küresel iklim değişikliğiyle mücadele için bireysel olarak eyleme geçmek isteyenleri Tohum Hareketi ’ne ortak olmaya davet ediyor. Siz de Schneider Electric Tohum Hareketi ’ne katılabilir, buradan seçeceğiniz tohumların sizin adınıza doğayla buluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik, her biri gelecek için umut olan bu tohumların serüvenini online olarak takip etmek de mümkün. Neden küresel iklim değişimiyle mücadelede yer almaya ihtiyacımız var? Bugün gezegenimizin sağlığı için üç önemli gündeme çözüm sunmalıyız. Tüm yaşamı felç eden küresel pandeminin ardından hâlen sosyal ve ekonomik olarak iyileşme sürecindeyiz. Enerji krizi nedeniyle hayatın her alanına etki eden enerji kaynaklarına erişim her geçen gün zorlaşıyor. Sıcak hava dalgaları, fırtınalar ve seller gibi iklim krizinin sarsıcı etkileri bir an önce harekete geçmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu sorunlara çözüm bulmak için şirketler ve hükümetler önemli taahhütler verse de henüz arzu edilen noktada değiliz. 2030 yılı için sürdürülebilirlik taahhütlerinde bulunan kurumların sadece %8’i planlarına uygun hareket ettiğini açıkladı. Ancak bu durum hızla tersine çevrilebilir. Yapılan araştırmalar mevcut teknolojinin karbon emisyonlarının %70’ini elimine etme gücü olduğunu gösteriyor. Schneider Electric de Elektrik 4.0 adı verilen bir yaklaşımla bu süreci hızlandırmanın ve kolaylaştırmanın mümkün olduğunu savunuyor. Bu stratejiyle elektrifikasyon (yeşil enerji) ve dijitalleşme (akıllı ve bağlantılı sistemler) ile bugünkü karbon emisyonlarının yaklaşık %90’undan sorumlu olan enerjiyi dönüştürmek mümkün . Bunun ilk örnekleri olarak Schneider Electric, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Deniz Feneri unvanıyla ödüllendirilmiş beş fabrikaya sahip. Avrupa’nın ilk “Akıllı Fabrikası” seçilen Manisa fabrikası da bunlardan biri. Şirketin pek çok sektörde sürdürülebilir değerler üreten çözümleri mevcut. Örneğin; tarım sektöründe suyun %50’ye varan oranlarda daha verimli kullanılması için bulut tabanlı ve mobil bir çözümün geliştirilmesinde rol aldı. Böylece tarımda devrimsel bir dönüşüme imza atıldı.

Learn more

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Mayıs’ta tüketici fiyatları %0,04 artarken, yıllık enflasyon ise %39,59’a geriledi. Böylece aylık bazda tüketici fiyatlarındaki artış 53. aya taşındı.

Detaylar: Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık 2022'ye göre %15,26, 12 aylık ortalamalara göre %63,72 oranında arttı.

  • Ana harcama grupları itibarıyla yıllık bazda en az artış gösteren ana grup %19,49 ile giyim ve ayakkabı olurken, artışın en yüksek olduğu ana grup ise %68,98 ile lokanta ve oteller oldu.
  • Aylık bazda en az artış gösteren ana grup %-13,79 ile konut oldu.
  • Bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %9,85 ile giyim ve ayakkabı oldu.
  • İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, bir önceki aya göre %3,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre %19,51, bir önceki yılın aynı ayına göre %47,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %60,94 olarak gerçekleşti.

Üretici fiyatları

TÜİK tarafından yayımlanan Mayıs ayı verilerine göre, aylık üretici enflasyonu %0,65, yıllık üretici enflasyonu ise %40,76 oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Aralık 2022'e göre %7,81, 12 aylık ortalamalara göre %95,80 arttı.

Bir adım geriden: Üretici enflasyonu, Ekim 2022'de %157'yi aşmıştı.

Dahası: Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri; imalatta %42,34, madencilik ve taş ocakçılığında %56,84, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %0,53 ve su temininde %66,27 artış olarak gerçekleşti.

  • Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında %35,82, dayanıklı tüketim malında %49,10, dayanıksız tüketim malında %64,92, enerjide %9,62 ve sermaye malında %49,97 artış oldu.

ENAG’dan iki senaryo

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), TÜİK’in seçimden önce ücretsiz verilen doğal gazı enflasyon hesaplamasında “yok sayması” nedeniyle iki farklı enflasyon verisi açıkladı.

  • ENAG’a göre, doğal gaz fiyatının Mayıs'ta değişmediği varsayımında aylık tüketici enflasyonu %7,35, yıllık enflasyon ise %109,01 olarak hesaplandı. Ocak-Mayıs dönemi enflasyon oranı ise %38,06 oldu.
  • Doğal gaz fiyatının Mayıs’ta sıfır lira olduğu varsayımında ise enflasyon, aylık bazda %5,68, yıllık bazda ise %105,45 oldu. Ocak-Mayıs dönemi enflasyon oranı ise %36,59 olarak gerçekleşti.

Ne olmuştu? TÜİK, doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” yöntemi uyguladı. Bu nedenle Mayıs’ta aylık enflasyonun %0 civarında gelmesi, yıllık enflasyonun %40'ın altına çekilmesi bekleniyordu. Karar, Temmuz ayında asgari ücretliye, memura ve emekliye yapılacak zamdan önce geldiği için bazı kesimler tarafından eleştirilmişti.

Zamlar

TÜİK’in enflasyon verileri ile birlikte, emekli ve memurun zam senaryoları da netleşmeye başladı. Verilere göre, Mayıs ayı doğal gaz tüketiminin sıfırlanması nedeniyle 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,26 olarak gerçekleşti.

Haziran'da enflasyonun artmaması durumunda işçi emeklileri %15,26, memurlar ise %7,26 zam alacak.

Nasıl hesaplanıyor? İşçi emeklisi Temmuz ayında, ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar kadar zam alacak. Memur ve memur emeklileri ise 2023 yılı için toplu iş sözleşmesine göre ilk altı ay için %8, ikinci altı ay için %6 zam ve enflasyon farkını alacak.

Bir adım geriden: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hak-İş Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar otomatik olarak emeklilerine de yansıyacak. Bakanımıza yasal tarih olan temmuz ayına kadar bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatı verdim" açıklaması yapmıştı.

Ayrıca Erdoğan emeklilere ilişkin olarak da, "Seçimden sonra, yeni Meclisin yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız. Temmuzda enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu

Tüketici fiyat endeksi

Yİ-ÜF

Enflasyon

enflasyon

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

📬 Enflasyon %39,59

İyi akşamlar. TÜİK, yıllık enflasyonu %39,59 olarak duyurdu. Atomic Wallet'a düzenlenen saldırıda kullanıcılardan en az 35 milyon dolar değerinde kripto varlık çalındı. Formula 1 İspanya Grand Prix'sini Max Verstappen kazandı.

05 Haz 2023

Fotoğraf: Sports Illustrated

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;