aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Espresso Buz Küpleri

Alışılmışın dışında soğuk kahveler

Hazır havalar ısınırken ben de hem eskiden beri yaptığım hem de son zamanlarda görüp, deneyip, beğendiğim tarifleri sizinle paylaşmak istedim. 

Temel fikir çok basit, bir buzluk kalıbına boyutuna göre 2 veya 3 shot espresso koyuyor ve donduruyorsunuz. Ben bizim buzluk kalıbına 3 shot koydum, espressoyu da hızlı alabilmek adına Nespresso makinesinden aldım (evet, bizim evde bile Nespresso makinesi var. Bazen kolaylığıyla hayat kurtarıyor.) Hemen alttaki gibi bir görüntü oluşuyor.

Espresso buz küpleriniz oluştuktan sonra bir bardağa en az 5 tane koyun, üzerine de yaklaşık 100-150 ml arası süt dökün.

Püf noktaları:

  • Sütünüzü tam yağlı inek sütü veya tatlandırılmış badem, yulaf veya soya sütü olarak tercih edin. Biraz tatlı bir süt olması iyi oluyor.
  • Sütü mümkünse ılık ekleyin, soğuk eklediğinizde buzların çözülmesi zaman alıyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinde soğuk da ekleyebilirsiniz. 
  • En az 4-5 espresso buz küpü ekleyin. Az eklerseniz tadını alamıyorsunuz. Sütü de çok eklemeyin. 100-150 ml 5 küp için dengeli oluyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Nespresso

Espresso

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Serinleten Tarifler

Yayın & Yazar

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

;