aposto-logo
TR
TREN

Espresso Buz Küpleri

Alışılmışın dışında soğuk kahveler

Hazır havalar ısınırken ben de hem eskiden beri yaptığım hem de son zamanlarda görüp, deneyip, beğendiğim tarifleri sizinle paylaşmak istedim. 

Temel fikir çok basit, bir buzluk kalıbına boyutuna göre 2 veya 3 shot espresso koyuyor ve donduruyorsunuz. Ben bizim buzluk kalıbına 3 shot koydum, espressoyu da hızlı alabilmek adına Nespresso makinesinden aldım (evet, bizim evde bile Nespresso makinesi var. Bazen kolaylığıyla hayat kurtarıyor.) Hemen alttaki gibi bir görüntü oluşuyor.

Espresso buz küpleriniz oluştuktan sonra bir bardağa en az 5 tane koyun, üzerine de yaklaşık 100-150 ml arası süt dökün.

Püf noktaları:

  • Sütünüzü tam yağlı inek sütü veya tatlandırılmış badem, yulaf veya soya sütü olarak tercih edin. Biraz tatlı bir süt olması iyi oluyor.
  • Sütü mümkünse ılık ekleyin, soğuk eklediğinizde buzların çözülmesi zaman alıyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinde soğuk da ekleyebilirsiniz. 
  • En az 4-5 espresso buz küpü ekleyin. Az eklerseniz tadını alamıyorsunuz. Sütü de çok eklemeyin. 100-150 ml 5 küp için dengeli oluyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Nespresso

Espresso

NEREDE YAYIMLANDI?

Bardağımda Ne Var?Bardağımda Ne Var?

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

Serinleten Tarifler

Yazı rahat geçirmenizi sağlayacak farklı kahve tarifleri

21 May 2023

YAZARLAR

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

İLGİLİ OKUMALAR

;