Ethereum kurucusundan "aşırı yükleme" uyarısı

"Kayıplar o kadar büyük olacak ki, topluluğun kullanıcıların fonlarını kurtarmak için çatallanmaktan başka seçeneği kalmayacak. Yüksek risk."

Ethereum'un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, 21 Mayıs'ta yayımladığı blog yazısında Ethereum konsensüs mekanizmasındaki aşırı yüklemeye dikkat çekti. Bazı projelerin sistematik risklere yol açabileceğini ifade eden Buterin, belirli kişi ve projeleri hedef göstermediğini belirterek Ethereum konsensüs mekanizmasının zorlanmaması ve doğrulayıcıların aşırı yüklenmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Geniş açı: "Ethereum'un konsensüsüne aşırı yüklenmeyin" başlıklı yazıda Buterin, binlerce geliştiriciden ve çok daha fazla kullanıcıdan oluşan geniş bir topluluğun zincirin doğru bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için dikkatli bir şekilde izlediğini kaydetti. Sosyal konsensüsün aşırı yüklenmesinin riskli bir yöntem olduğu belirten Buterin, bu durumu tanımlamak için şu ifadeleri kullandı: 

"[Proje] başarılı bir 2. katman yaratıyor ve 2. katmanı en büyük olduğu için doğal olarak en güvenli katman olduğunu savunuyor, çünkü fonların çalınmasına neden olan bir hata varsa, kayıplar o kadar büyük olacak ki, topluluğun kullanıcıların fonlarını kurtarmak için çatallanmaktan başka seçeneği kalmayacak. Yüksek risk."

  • Kullanıcı tabanı veya geliştiricilerin bir kripto para birimi hakkında temel bir şeylerin değişmesine karar verdiği anlarda kullanılan çatallama, blokaj protokolünde yazılımın bir işlemin geçerli olup olmadığına karar vermek için kullandığı bir değişiklik olarak da tanımlanabilir ve büyük bir saldırı ya da topluluk içinde ciddi anlaşmazlıklar meydana geldiğinde gerçekleşebilir.

Çözüm önerisi: Buterin, yazısının devamında potansiyel riskler için birtakım çözüm önerilerinde bulundu. Fiyat oracle'larının kullanılmasının ağın rahatlamasına yardımcı olabileceğini belirten Buterin, siber saldırıların hedefi olabilecek blokzinciri ağları arasındaki köprü projelerine çok güvenilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  • Buna ek olarak Buterin, Ethereum konsensös mekanizmasının görevlerinin genişletilmesiyle birlikte hem maliyetlerin hem de güvenlik risklerinin arttığını bildirdi. Bu eylemler yerine ağın minimalizminin korunması tavsiyesinde bulunan Buterin, konsesüsün genişletilmesi için de yeniden staking kullanımlarının ön plana çıkarılmasını öneriyor.

Öte yandan: Ethereum ağında tıkanıklık meydana gelmesinin ve işlem ücretlerinin yükselmesini ardında, ağda PEPE başta olmak üzere ortaya çıkan "meme coin" projeleri yatıyor. Buna göre, büyük oranda PEPE işlemlerinden kaynaklı olmak üzere ağdaki işlem ücretlerinin son bir yılın en yüksek seviyesini gördüğü ifade ediliyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kripto para

blokaj

blokzinciri

Ethereum

Vitalik Buterin

oracle

NEREDE YAYIMLANDI?

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🍕 "Aşırı yükleme" uyarısı, USDT desteği

Ethereum kurucusundan "aşırı yükleme" uyarısı. Tether'den yüz milyonlarda dolarlık BTC satın alımı. Meta'nın yeni merkeziyetsiz Twitter rakibinin detayları.

23 May 2023

Lionel Ng/Bloomberg

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;