FTX, yeniden?

Ortaya çıkan son belgeler, iflas eden kripto borsası FTX'in yeniden başlatılabileceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında iflas ederek kripto dünyasında şok etkisi yaratan kripto borsası FTX'in yeniden başlatılma planları yakında gerçeğe dönüşebilir gibi duruyor. En son ortaya çıkan mahkeme dosyalarına göre, FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankma-Fried'ın ardından FTX'in CEO'luk görevini üstlenen John Ray bir yeniden başlatma planı üzerinde çalışıyor.

Geniş açı: Delaware Bölgesi için Amerika Birleşik Devletleri İflas Mahkemesi'ne sunulan yeni bir personel ve tazminat raporunda, FTX'in yeniden başlatılmasıyla ilgili detaylar dikkat çekiyor. Bu belge, Ray'in Nisan ayında FTX'in yeniden başlatılması için bir plan tasarlamak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunmak için saatler harcadığını gösteriyor.

  • Ray'in yeniden başlatma planları kapsamında geçtiğimiz aylarda hem alacaklılar hem de borçlularla bir dizi toplantı gerçekleştirdiğini gösteren belgeye göre, söz konusu toplantılarda konuşulan konular arasında borsanın yapılandırılması için planlama yapılması, borsanın yeniden başlatılması için planların gözden geçirilmesi ve iflas eden kripto borsasının FTX 2.0 olarak yeniden başlatılması için gerekli olan şeylerin tamamlanması gibi başlıklar yer alıyor. Bununla birlikte, belgeye göre FTX bir ihale sürecine girecek gibi görünüyor.

Bir adım geriden: Ray'in FTX'i yeniden başlatma planlarına ilişkin söylentiler ilk olarak Ocak ayında, yani borsanın iflasından iki ay sonra ortaya çıktı. Asıl görevi FTX'in batmasıyla alacaklı konumuna gelen kişileri mümkün olduğunca fazla tazminat almasını sağlamak olan Ray, borsanın varlıklarını yeniden başlatmayı veya tasfiye etmeyi düşüneceğini ve bunun daha fazla değer yaratacağını belirtmişti.

  • Geçtiğimiz ay ise FTX'in dağıtılabilir varlıklardan yaklaşık 7,3 milyar dolar elde etmesinin ardından borsanın avukatı Andy Dietderich, hukuk ekibinin potansiyel bir yeniden başlatma için sonraki adımları tartışacağını ve Temmuz ayında bir ön yeniden düzenleme planı sunmayı planladığını duyurmuş; planın onaylanmasının muhtemelen 2024 yılının 2. çeyreğinde gerçekleşeceğini de sözlerine eklemişti.
  • Bundan birkaç gün sonrasında ise San Francisco merkezli girişim sermayesi şirketi Tribe Capital'ın, FTX'in yeniden başlatılmasına yardımcı olmak için 250 milyon dolarlık bir bağış toplama kampanyası başlatmayı düşündüğü; Tribe'ın da bu tura kendisinden ve sınırlı ortaklarından 100 milyon dolar ile liderlik etmeyi planladığı bildirilmişti. Firmanın CEO'su Arjun Sethi, düzenlemeyi görüşmek üzere FTX'in teminatsız alacaklılar komitesiyle bir araya gelmişti.

Ne olmuştu: 2 Kasım'da CoinDesk'in, Bankman-Fried tarafından yönetilen kantitatif ticaret firması Alameda Research'ün FTX'in yerel token'ı FTT'de 5 milyar dolar değerinde bir pozisyona sahip olduğunu ortaya çıkaran bir haber yayımlamış; Alameda'nın yatırım temelinin fiat para birimi veya başka bir kripto para birimi yerine kardeş şirketinin icar ettiği token olan FTT'de olduğu gerçeği, kripto sektöründe Bankman-Fried'in şirketlerinin açıklanmayan kaldıraç oranı ve ödeme gücüne ilişkin endişelere yol açmıştı.

  • Bunu takiben, dünyanın en büyük kripto borsası Binance, 6 Kasım'da FTT token'larındaki tüm pozisyonunu (yaklaşık 529 milyon dolar değerinde 23 milyon FTT token) satacağını duyurmuş; Binance CEO'su Changpeng Zhao, borsanın FTT pozisyonunu tasfiye etme kararının, 2022'nin başlarında Terra (LUNA) kripto tokeninin çöküşünün ardından risk yönetimine dayandığını ifade etmişti.
  • Bu olayın ardından ciddi bir likidite krizi yaşamaya başlayan FTX, he ne kadar yatırımcılarına varlıklarının istikrarlı olduğu konusunda güvence vermeye çalışsa da başarılı olamadı ve borsa, çok kısa bir süre içinde 6 milyar dolar değerinde para çekme talebiyle karşı karşıya kaldı. FTT'nin değeri ise iki gün içinde %80'den fazla düşüş gördü.
  • 8 Kasım'da Binance, FTX'in ABD dışındaki işleri açıklanmayan bir meblağ karşısında satın almak için bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya varıldığını duyurdu; ancak bu kurtarma vaadi kısa sürdü ve Binance, sadece bir gün sonra anlaşmadan çekildiğini duyurdu.
  • Bunu takip eden süreçte Bankman-Fried CEO'luk görevinden istifa ederken aynı gün FTX de 11. Bölüm iflas koruması için başvuruda bulundu ve yaklaşık 130 diğer bağlı şirketin de işlemlerin bir parçası olduğunu açıkladı. İflas başvuruları FTX'in her biri 10 milyar ila 50 milyar dolar arasında değişen varlık ve yükümlülüklere sahip olduğunu gösterdi.
  • Bundan bir gün sonra tutuklanan Bankman-Fried, 2 Ekim 2023 tarihinde dolandırıcılık gibi sekiz suçlamadan yargılanmak üzere mahkeme karşısında çıkacak.v22 Aralık 2022'de yapılan duruşmanın ardından, avukatları ve federal savcıların şimdiye kadarki en büyük miktar olan 250 milyon dolarlık kefalet üzerinde anlaşmalarının ardından Bankman-Fried, anne ve babasıyla birlikte Palo Alto, Kaliforniya'da yaşamak ve elektronik izleme bileziği takmak zorunda.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Sam Bankma-Fried

John Ray

Amerika Birleşik Devletleri

Andy Dietderich

Tribe Capital

NEREDE YAYIMLANDI?

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🌡️ °C'tan °F'a

Ledger Recover için erteleme. Dijital avro için tarih. Celsius'un varlıkları için Fahrenheit. FTX için yeniden başlatma.

30 May 2023

Dion Lee/Vox/Getty Images

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

İLGİLİ OKUMALAR

;