aposto-logo
TR
TREN

Her alanda bütüncül bir anlayış

AK Parti, sosyal hayatın tüm yönlerini kendi siyasi iradesinin kontrol ettiği, başka hiçbir inisiyatife hareket alanı bırakmayan bir iktidar mekanizması tasavvur ediyor
Her alanda bütüncül bir anlayış

11 Şubat - Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile birlikte

KEDV ve Oxfam depremden etkilenen bölgelerde insani yardım çalışmalarına başlıyor Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ve üyesi olduğu uluslararası Oxfam Konfederasyonu , 6 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen Pazarcık ve Elbistan merkezli iki depremin yarattığı hasarın boyutunu değerlendirmek, en acil ihtiyaçları anlamak ve bu ihtiyaçlara yanıt verebilmek üzere harekete geçti. Acil ihtiyaçların hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve karşılanması için Afet Platformu iş birliğiyle de çalışmalara başladı. KEDV: 2019’dan bu yana Oxfam Konfederasyonu’nun üyesi olan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) , 1986’dan bu yana yoksulluğa karşı dar gelirli kadınların yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek amacıyla programlar yürüterek her yıl Türkiye’nin her yanından on binlerce kadın ve çocuğa ulaşıyor. Oxfam Konfederasyonu: Dünyanın çeşitli ülkelerinden 21 STK’nın üye olduğu Uluslararası Oxfam Konfederasyonu, toplulukların kendileri için daha iyi yaşamlar inşa etmelerine, toplumsal dayanıklılığı artırmalarına ve kriz zamanlarında yaşamlarını ve geçim kaynaklarını korumalarına destek oluyor. 1999 Marmara Depremi’nden elde ettiği deneyimle acil yardıma ve yaşamların yeniden kurulması için gerekecek kaynağa duyulan ihtiyacın ne kadar büyük olacağını öngören KEDV, uluslararası ağlarını deprem bölgesine yönelik kaynakların geliştirilmesi için harekete geçirdi. Sekreteryasını yürüttüğü Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği ’yle birlikte çalışan KEDV, depremlerden etkilenen 78 kadın kooperatifine destek veriyor ve Türkiye’nin diğer illerinden kadın kooperatiflerinin bölgeye yapacakları yardım ve destekler için koordinasyon sağlıyor. Dayanışmayla yaşamların yeniden kurulacağına inanan KEDV’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Kahramanmaraş’tan Hatay’a uzanan coğrafyadaki 10 ilimizi vuran iki depremin ardından insanımız afet bölgesindeki herkesin yardımına koştu. En azından koşmayı denedi. Ancak yardımların iletileceği yolların bir kısmı yoğun kar yağışı nedeniyle, bir kısmı da gördükleri hasar nedeniyle kapanmışken, Atatürk Havalimanı işlemez hâle getirildiği için bir başına kalan İstanbul Havalimanı’ndan ise fırtına nedeniyle kalkış yapılamıyordu. Depremin en şiddetli vurduğu Hatay’da ise havalimanının pisti çökmüş, İskenderun limanında yangın çıkmıştı. 

Bütün bu sorunlar giderildikten sonra ayni yardımları içeren TIR konvoyları yollara düştü. Ayni yardımlar “param nereye gidecek” endişesini taşımadan destek olmak isteyenlerin ilk tercihi oldu. Ancak bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var: yardım kuruluşları, organizasyonel bir cehennem yarattığı için ayni yardımları tercih etmez. Çünkü ayni yardım olarak iletilen giyim, hijyen, ısınma, gıda vb. birçok farklı kalemin hem kolileme aşamasında hem de varış noktasında tasnif edilmesi aynı zamanda korkunç bir iş yükü doğurur.

Bunun içindir ki yardım kuruluşları, yardımseverleri ayni değil nakdi yardım yapmaları için yönlendirmeye çalışıyor. Böylece hem temininin süreklilik arz etmesi gereken hijyen ürünleri ve gıda maddeleri gibi öğelerin uzun vadede temini devam ediyor hem de toplu alımlarda pazarlık gücü artarken yardımın sahada ihtiyacı olan kişilere ulaştırırken sırtına binen organizasyonel külfet hafifliyor.

Nakdi yardım kabul eden sivil toplum örgütleri (STK) arasında en popüleriyse malumunuz, Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap. Levent’in Twitter üzerinden paylaştığı rakamlar itibariyle yüz milyonlarca lira bağış topladığı görülebiliyor. Kimi kaynaklara göre toplanan bağışın 1 milyar liraya yaklaştığı düşünülüyor.

Ahbap ve benzer yapılar, aynı zamanda AFAD gibi kamusal mekanizmalar haricinde de afetten etkilenen vatandaşa yardım ulaştırılabilmesini sağlayan, gönüllülük esasıya çalışan, otonom ve çevik yapılar. Bu da STK'ların kuruluş amaçları çerçevesinde daha odaklı yardımlar ulaştırabilmesini ya da vatandaşların kendi dünya görüşlerine uygun hedefleri desteklemesine imkan sağlıyor. Bu elbette yardım kuruluşlarının keyfî iş yapması anlamına gelmiyor. Böyle büyük bir afette, Ahbap da dahil olmak üzere, gerçekten faydalı olmaya çalışan bütün STK’lar afet bölgesindeki büyük resme daha iyi hâkim olan AFAD ile koordinasyon hâlinde çalışıyor. 

Ancak, bütçesi 2023 yılında %56,6 artış ile 35 milyar 910 milyon 653 bin liraya çıkarılan Diyanet'in aksine; %33,6 kesintiye uğrayarak 8 milyar liraya düşürülen AFAD da yeterince yardım ulaştırabilmek için nakdi bağış toplamaya ihtiyaç duyuyor. AFAD’ın belki de bu noktadaki dezavantajı ise bir kamu kurumu olması ve bir devlet mekanizması olarak -tıpkı Diyanet gibi- her inanç ve görüşten vatandaşın vergileriyle finanse edilebileceği (ya da edilmesi gerektiği) algısı olarak öne çıkıyor. 

Haluk Levent her ne kadar her fırsatta “Beni siyasetin içine çekmeye çalışmayın,” ve “AFAD da bizim Ahbap da!” dese de; bu kendisini belirli ortak noktalara sahip bazı “gazetecilerin” radarına girmekten alıkoyamıyor. 

Örneğin Albayrak Grubu’na ait Yeni Şafak’ta çalışan Taha Hüseyin Karagöz, kendi kısıtlı ve kişisel deneyiminden yola çıkarak Ahbap’ın etkisini tartışmaya açıyor:

“Başıma bir şey gelmeyecekse izlenimimi paylaşmak istiyorum; deprem sahasında 2 il 3 bölge dolaştım. Büyükşehirinden ilçe belediyesine, tüm partilerin neredeyse gençlik kollarına, büyük küçük STK’lara, hatta baro, müşavir odaları vs varıncaya dek ekipler gördüm; AHBAP görmedim.”

Karagöz’ün bu çıkışına Haluk Levent, “Sevgili Taha. 5 saat önce paylaştım. Sahada bizlerden daha fazla çalışan STK'lar var diye. İlk günden itibaren 27 kişilik arama kurtarma Hatay’daydı. Bölgedeki tüm gönüllü ahbaplar orda. Biz AFAD ile akrediteyiz zaten. Ama asıl görevimiz gelen yardımları doğru harcamak.” paylaşımı ile açıklama getiriyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında 2003’ten beri çalıştığı Yeni Akit’ten ayrılarak tv100’e geçen Hacı Yakışıklı ise “Yarın sabah toplanan para miktarının detaylı bilgisi ve harcamaların faturası yayınlanırsa şu ana dek neler yapıldığı görülmüş olur. Ben de bizzat yayınlarım. Eğer bu güne dek yardımlar öylece bekliyorsa tamamı AFAD'a devredilebilir.” buyuruyor. 

Peki Ahbap’ın toplanan bağışları değerlendirmesinde bir keyfiyet olduğunu söylemek mümkün mü? Haluk Levent’in açıklamalarına göre Ahbap çok sayıda konteyner ev ve jeneratör almak için fiyat teklifi topluyor. Bu tip yardımlar depremzedelerin orta vadede hayatlarını idame ettirebilmeleri için yaşamsal öneme haiz büyük yatırımlar ve Ahbap’ın “sahada görülmemesini” ya da kendisine emanet edilen bağışları büyük bir hızla harcayıp bitirmemesini açıklayabilecek hedefler.

Milat Gazetesi “köşe yazarı” Eyüp Kılıç ise OHAL’i fırsat bilerek Ahbap -ve benzeri hizmetler yürüten diğer yardım kuruluşlarının- dernek hesaplarına el konulmasını salık veriyor.

NotHaber adı altında yayın yapan bir başka “gazeteci” olan Erem Şentürk ise Ahbap’ın halkın güvenini kazanmasına olan tepkisini “Bu Haluk Levent’in 'Ahbap Çavuş' kurnazlığı giderek haddi aşmaya başladı. Sahada çalışan onbinlerce insanın emeğine, fedakarlığına çökülmüş durumda. Günlerdir hiçbir yerde hiçbir şeye katıldıklarını kimse görmedi. Sürekli başkalarının yaptıklarını kendi yapmış gibi anlatıyor.” şeklinde dile getiriyor. 

Haluk Levent’in, kargo ve taşımacılık şirketi DFDS'nin devreye girmesi için aracı olarak İskenderun limanına afet yardım malzemeleri iletildiğini haber verdiği tweet’ine tepki olarak "Çok tipik bir şov hikayesi yazılıyor. Para pul değil mesele veren versin bana ne kaptırmasılardı. Ama duygusal dolandırıcılık gerçekten sinir bozucu. Şimdi yine kendisiyle ilgisi olmayan bir işi kendisininmiş gibi anlatıyor. 2 gün önce İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın duyurduğu bir organizasyon aslında. Haluk Levent’le ne ilgisi varmış? Ödeme mi yapmış? Organize mi etmiş? Ne yapmış? Bu işin neresindeymiş? Yazık. Bu kadar emeğe, onbinlerce insanın uykusuzluğuna yorgunluğuna yazık.” diyor.

Buradaki tepkisinden yola çıkarak Şentürk’ün Ahbap’ın görünürlüğünden rahatsız olduğunu söylemek mümkün. Ancak kendisinin geçtiğimiz gün benzer şekilde İzmir Valiliğinin koordinasyonunda; ama bağımsız olarak organize edilen yardım TIR'ına kendi pankartını asarak fotoğraf çektiren AK Parti Menemen ilçe teşkilatına yönelik bir yorumu bulunmuyor.

Ahbap’ın repütasyonundan rahatsız olan diğer bir isimse Ülke TV’de katıldığı programda “Haluk Levent’e 1 milyar lira teslim edemezsin, çünkü yönetemez.” sözleriyle halkın bağışlarını yönetebileceğine güvenerek yardımlarını emanet ettiği Levent’i hedef alan Akşam Gazetesi yazarı Turgay Güler oldu.

Öte yandan eski MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, tepkisinin merkezine YouTube yayıncısı Oğuzhan Uğur’u da dahil ederek şu anda silinmiş olan aşağıdaki tweet’i atıyor:

Ve en nihayetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da kendi görüşünü ortaya koyuyor: 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştuğu sırada kürsünün çevresinde bulunan çocuklardan birinin soğuktan üşümesine aldırış etmeden kapüşonunu açarken ne kadar tereddüt ettiyse; -eğer iddia edildiği gibi 1 milyar lira bağış toplamayı başardıysa- halkın ve yardımseverlerin de Ahbap'a bağış yaparken o kadar tereddüt ettiğini söylemek mümkün olacaktır.


Not: Serbest Kürsü'de yer alan tüm görüşler yazarlara ait olup, Aposto'nun editoryal bakış açısını yansıtmamaktadır.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Kahramanmaraş

Hatay

Atatürk Havalimanı

İstanbul Havalimanı

İskenderun limanı

Haluk Levent

Twitter

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Büyük Kahramanmaraş Depremi: 6. gün

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde 20 binin üzerinde kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısının 80 bin 52 kişi olduğu aktarıldı. Bölgedeki ekibimiz ve Uçan Süpürge Yerel Kadın Muhabirler Ağı bölgeden izlenimlerini aktardı.

11 Şub 2023

Fotoğraf:Reuters

YAZARLAR

Atilla Büyükurvay

Haber Koordinatörü

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;