aposto-logo
TR
TREN

Hunter Biden davasında “uzlaşmazlık”

Biden’ın vergi kaçırmak ve silah bulundurmaktan soruşturulduğu davaya bakan yargıcın, sanık ile savcılık arasında sağlanan uzlaşmanın maddelerine ikna olmaması sonucunda anlaşma –en azından şimdilik– suya düştü.
Hunter Biden davasında “uzlaşmazlık”

4 Ağustos - EY Türkiye (Ernst & Young)
EY Türkiye (Ernst & Young) ile birlikte

Geleceğe ışık tutar: EY Endüstrilerin Geleceği Araştırması 2023 EY Endüstrilerin Geleceği 2023 yayında Uluslararası danışmanlık şirketi EY (Ernst Young) , 5G ve IoT teknolojilerini odağına alan EY Endüstrilerin Geleceği Araştırması 2023 ’ü yayınladı. Nedir? Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin gelişmekte olan teknolojilere yönelik tutumları ve ileriye dönük hedefleri hakkında önemli ipuçları sunan araştırma ; yeni nesil teknolojilerin kullanım alanları, 5G ile ilgili trendler, işletmelerin öncelikleri, karşılaştıkları zorluklar ve ekosistem etkileşimleri gibi konulara odaklanıyor. Araştırmada öne çıkanlar : Gelişmekte olan yeni nesil teknolojilere yönelik yatırım kararlarında sürdürülebilirliğin temel bir etken olarak öne çıktığını gösteriyor. Araştırmaya katılan işletmelerin %76'sı, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) konularını, bu alandaki yatırımlarında öncelikli faktörler olarak belirtiyor. Geleceğin en önemli tedarikçi özelliklerinde "sürdürülebilirlik yetenekleri ve referanslar” birinci, "rekabetçi fiyatlandırma" ise ikinci olarak sıralanıyor. Gelişmekte olan sekiz yeni nesil teknoloji alanı; robotik ve otomasyon, analitik ve yapay zekâ (AI), uç bilişim (edge computing), IoT, 5G, artırılmış ya da sanal gerçeklik, blok zinciri, kuantum bilgi işlem için yatırım seviyelerinin arttığını ortaya koyuyor. Öyle ki 5G ve uç bilişim teknolojileri geçtiğimiz yıla kıyasla %4 artış gösteriyor. Dahası: Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 73 firmanın teknoloji alanındaki üst düzey yöneticilerinin yanıtladığı EY Endüstrilerin Geleceği araştırmasının Türkiye’ye ilişkin bulgularına “Türkiye’de Endüstrilerin Geleceği” başlığından ulaşabilirsiniz. İş dünyasının geleceğini şekillendirecek bulguların tamamını EY Endüstrilerin Geleceği Araştırması 2023 ’te detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Hunter Biden, babası Joe Biden’ın Demokrat Parti adayı olarak ABD Başkanı seçildiği 2020 yılından beri Adalet Bakanlığı’nın kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmalar ve özellikle Cumhuriyetçi medyanın takip ettiği bir dizi skandal ile ABD gündeminde yer alıyor.

Bu gelişmelerden sonuncusu ise; Biden’ın vergi kaçırma ve silah bulundurma suçlarından soruşturulduğu davaya bakan yargıcın, sanık ile savcılık arasında sağlanan uzlaşmanın maddelerini sorgulaması sonrası savcılığın sunduğu anlaşmanın suya düşmesi oldu. Dün itibarıyla anlaşmanın kamuya açık hâle gelmesi ile de detaylarına ilişkin birçok yeni bilgi açığa çıktı.

Bir adım geriden: Biden ve savcılık arasındaki anlaşmanın mahkeme tarafından kabul edilmesi hâlinde Biden vergi kaçırma suçunu kabul etmiş olacak, savcılık ise silah bulundurma iddiasını takip etmeyi bırakırken vergi kaçırma için şartlı tahliye önerecekti. 16 Temmuz tarihli duruşmadan federal yargıcın anlaşmanın maddelerini ikna edici bulmaması sonrası Biden da ifadesinde tüm suçları reddetti.

Bir adım sonrası: Hukuk uzmanları, anlaşmanın tekrar göz önüne alınarak Delaware Bölge Mahkemesi Yargıcı Maryellen Noreika’yı memnun etmeyen bazı şartların değiştirilmesi ve mahkemenin bazı maddeler üzerindeki soru işaretlerinin netleştirilmesi durumunda Ağustos ayı içinde uzlaşmanın onay alabileceğini düşünüyor.

Uzlaşmadan çıkan detaylar

İtiraf anlaşmasının ekleri, Biden'ın her iki davadaki davranışlarından uyuşturucu ve alkol bağımlılığını sorumlu tuttu.

Ortak dosyada “2015 yılında kardeşinin ölümünün ardından Biden’ın alkol bağımlılığı nüksetti ve zamanla 2016 yılında kokain de dahil olmak üzere yasadışı uyuşturucu kullanımına başladı” ifadeleri yer aldı. 

Belgeye göre, Biden’ın uyuşturucu bağımlılığı sorunları ertesi yıl daha da kötüye gitti. Biden'ın kazandığı büyük meblağlara –ve muhasebecisi ile iş ortağının vergilerini ödemesi için yaptığı sayısız hatırlatmaya– rağmen, her iki yıl da vergilerini ödeyemediği ve savurgan harcamalarının onu nakit sıkıntısı içinde bıraktığı belirtildi.

Biden, 2018 yılının Ekim ayında Delaware’deki federal lisanslı bir ateşli silah satıcısından bir tabanca satın aldı. Silahı satın aldığında, yasadışı uyuşturucu kullanıp kullanmadığını soran federal olarak zorunlu bir form dolduran Biden, belgelere göre “o sırada kokain kullanıcısı ve bağımlısı olmasına rağmen ‘hayır’ cevabını verdi” denildi.

Belge, Biden’ın 2019 yılının Mayıs ayında uyuşturucu kullanımını bıraktığını ve üçüncü bir tarafın yardımıyla 2021 yılının Ekim ayına kadar yaklaşık 2 milyon dolarlık vergi ve ceza borcunu ödediğini belirtiyor.

Reddedilen anlaşmanın detaylarının ortaya çıkması, Cumhuriyetçilerin önerilen savunma anlaşmasını “tatlı” bir anlaşma olarak eleştirmesine neden oldu. ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi komite başkanlarından oluşan bir üçlü, Noreika’nın endişelerini dile getirdiği hükümler de dahil olmak üzere, anlaşmanın koşullarını araştırdıklarını açıkladı

Ukrayna bağlantıları

Hunter Biden’ın babasının politik konumunu kullanarak kurduğu iş ilişkileri de uzun süredir mercek altında. Biden, 2014 yılında daha önce Ukrayna'nın Rusya yanlısı eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in hükümetinde görev yapmış olan Mykola Zlochevsky tarafından yönetilen Ukrayna merkezli enerji şirketi Burisma’nın yönetim kuruluna katıldı. 

O dönemde Joe Biden, Obama yönetiminin Ukrayna politikasını yönetmeye yardımcı oluyordu. Bazı ABD'li yetkililer bu iş ilişkisi hakkında kendi içlerinde endişelerini dile getirirken; The New York Times gazetesi 2015 yılında yayınladığı bir başyazıda Hunter’ın Burisma’nın yönetim kurulunda yer alarak babasının Ukrayna çalışmalarını baltaladığını yazdı.

Hunter, Burisma’nın yönetim kurulundayken, babası Ukrayna hükümetini Burisma’yı soruşturan savcı Viktor Shokin'i görevden almaya zorladı. Joe Biden, Shokin'in görevden alınması için baskı yaparken yalnız değildi; bir dizi Avrupalı müttefik ve uluslararası kurum da Shokin'in görevden alınması çağrısında bulunuyordu. Ayrıca, Hunter Biden’ın babasını Shokin'in kovulmasını talep ettiğine ilişkin herhangi bir kanıt ortaya çıkmadı. Ancak Cumhuriyetçiler, Başkan Yardımcısı’nın oğlu ile ilişkili şirketi korumak için bu baskıyı yaptığını iddia etti.

2019 yılında, dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden ile içinde olduğu başkanlık yarışında öne geçmek adına Hunter’ın Burisma ile ilişkisinin ve Shokin'in kovulmasının araştırılmasını istedi. Hakkındaki görevi kötüye kullanma suçlaması sırasında ortaya çıkan belgelere göre Trump, 25 Temmuz’da yaptığı bir telefon görüşmesinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye Biden hakkında soruşturma açılması için baskı yaptı.

Laptop meselesi

Trump tarafı, 2020 başkanlık kampanyasının son haftalarında Hunter Biden’ın Delaware’deki bir bilgisayar tamircisinde bıraktığını iddia ettikleri bir dizüstü bilgisayardan bilgiler elde ettiklerini açıkladı. Trump’ın avukatı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, bu bilgileri New York Post gazetesi ile paylaştı ve gazete de bilgisayarın içeriğini haberleştirdi. 

Bu içeriklerden bazıları Hunter Biden’ın Burisma ile yaptığı anlaşmalarla ilgiliydi. Diğer materyaller arasında ise cinsel içerikli fotoğrafların yanı sıra yasadışı uyuşturucu kullanımını belgeleyen fotoğraflar da yer alıyordu.

Post’un haberi, Demokrat yanlısı ve merkez medyada büyük tepki topladı. Onlarca eski istihbarat yetkilisi de dahil birçok uzman, dizüstü bilgisayarın bulunmasının ve içeriklerinin Rusya kaynaklı bir dezenformasyon kampanyasının “tüm klasik işaretlerini” taşıdığını söyleyen bir açık mektuba imza attı. Bunun üzerine Twitter, haberle ilgili tweetleri engelledi ve New York Post'un hesabını iki haftadan fazla bir süre askıya aldı. Facebook da kullanıcıların haberi paylaşmasını geçici olarak engelledi.

Aradan geçen sürede ise dizüstü bilgisayara ilişkin haberin bir Rus dezenformasyon operasyonundan kaynaklandığına dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadı. Politico, The New York Times ve The Washington Post gibi kaynaklar da bilgisayarın içeriğini haberleştirdi. Twitter'ın eski güvenlik ve dürüstlük şefi bu yıl Kongre önünde platformun haberi engelleme kararını bir hata olarak değerlendirdi. Facebook'un çatı şirketi Meta’nın CEO'su Mark Zuckerberg de bu hareketten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

şartlı tahliye

uyuşturucu

kokain

ateşli silah

Joe Biden

Delaware

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ İlk kadın amiral, “olağanüstü bir hâl”

Günaydın. Yüksek Askerî Şûra toplantısında TSK'nın üst kademesi belirlendi. Aylık enflasyon son 1,5 yılın en yüksek seviyesini gördü. 6 Akdeniz ülkesi iklim değişikliğine karşı mücadele için ortak bildiri yayımladı.

04 Ağu 2023

Reuters

YAZARLAR

Can İnal

Editor @ Aposto

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;