aposto-logo
TR
TREN

“İş yapmak için dolar kuru en az 22 olmalı”

Doğan Holding CEO’su Çağlar Gö­ğüş, seçim sonrası verilecek ilk mesajların kritik önem taşıdığını söyledi

Doğan Holding CEO’su Çağlar Gö­ğüş, Türkiye'nin pahalı bir ülke olmasına rağmen yabancı yatırımcı için hâlâ cazip olduğu görüşünü paylaştı.

"Şu anda nabız yoklamalar yapılıyor, ne olup bittiği izleniyor. 

Stratejik yatırımlar hemen o gün gelmiyor ama portföy yatırımlarında hızlı giriş bekliyorum. Yani holding­ler ve bankalar yatırımda ilk hedef ola­cak. Bu, seçimden sonra verilecek ilk mesajlara da bağlı, kapalı olan swap­lar açılacak mı? Bunlar yatırım için belirleyici olacak."

Detaylar: Dünya Gazetesi'nden Nurdoğan Arslan Ergün'ün haberine göre, 2023’ün ilk 4 ayının doların baskılan­dığı, TL enflasyonunun yüksek olduğu bir dönem olarak zor geçtiğini söyele­yen Doğan Holding CEO'su; enflasyon, faiz gibi göstergelerin kârlılığı doğrudan olum­suz etkilediğini kaydetti. 

“Böy­le bir 12 ay daha giderse çok zorlanırız. Piyasanın iş yapabilmesi için do­ların en az 22 seviyesinde olmalı. Çünkü enflas­yon develüasyon farkı şu anda %15- 20 arasında. Oysa en az 2-3 puan farkla makul bir bantta hareket etmesi lazım. Şu anda bant iyice açıldı."

Dahası: Dövizin sabit kalmasıyla ithalatın arttığını, bunun da cari açığı büyüttü­ğünü ifade eden Göğüş, bu sürecin üreti­min düşmesine ve işten çıkar­malara neden olacağı konusunda uyardı. 

"Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence.”

  • Göğüş, dövizdeki artışın da kontrollü olması gerektiğini vurgulayarak tersi durumun enflasyonu tetiklediğini belirtti.

Geniş açı: Küresel tarafta uzun vadeli finans­man sıkıntısı yaşandığını dile getiren Göğüş, fonlamanın, hem maliyet hem de bulabilmek anlamın­da sıkıntılı olduğunu, yatırımların bundan etkilendiğini kaydetti. 

Ek olarak: Güncel olarak ABD ve Avrupa'yı etkisi altına almış bankacılık krizine yönelik olarak, Türkiye’nin genç ve dinamik yapısının bir avantaj oldu­ğunu vurgulayan Göğüş, “Türkiye’de faiz-kur dengesini sağladığınız zaman daha iyimser yaklaşabiliriz” açıklamasında bulundu. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Doğan Holding

Çağlar Gö­ğüş

Türkiye

Dünya

Nurdoğan Arslan Ergün

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🚢 Yapay yatırımcı, tedarik sorunları

Yapay zeka yatırım kararlarını yatırımcıdan daha iyi verebilir mi? Tedarik zinciri aksakları 2023'te de üretim ve ticarete ket vuracak mı?

10 May 2023

Fotoğraf: Behance Matt Mawson

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;