aposto-logo
TR
TREN

Kararsızlık ile İlgili Şehir Efsaneleri

Kararsızlık ile ilgili yanlış bilgiler, kararsızlık deneyimini daha da artırabiliyor. Kararsızlık ile ilgili doğru olduğu düşünülen yanlışları sizin için derledik!
Kararsızlık ile İlgili Şehir Efsaneleri

1 - Seçenekler arasında mükemmel kararı vermek mümkün.

Bunun doğruluğundan şüphe duymamız için aslında “mükemmel” kelimesi yeterli! Her seçenek, içinde avantaj ve dezavantajları barındırıyor. Bu sebeple mükemmel ve hatasız bir seçim yapmak çok da mümkün olmayabiliyor. Verebileceğimiz en iyi karar ise yüksek ihtimalle içinde bulunduğumuz koşullar altında en yüksek avantaja sahip seçenek oluyor. Ancak bu bile herkes için değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple, seçenekleri mükemmel yapan bir unsur aslında bulunmuyor. Mükemmel seçeneği aradığımızda ise aslında asla olmayan bir şeyin peşinden koşuyoruz ve bu da bizim var olan seçeneklerle ilgili kararsızlık deneyimlememize sebep olabiliyor.

2 - Bir kere karar verdiğimizde geri dönüşü olmuyor.

Vereceğimiz kararın geri dönüşü olmadığını düşündüğümüzde en iyi kararı vermek için düşünmek ve kararsızlık yaşamak oldukça doğal! Ancak çok nadir durumlar dışında, verdiğimiz karar ve tercih ettiğimiz seçenekler kaderimiz olmuyor. Farkında olmasak da hayatta her an seçim yapıyoruz. Bir şey yapmayı seçtiğimizde başka bir şeyi yapmamayı seçiyoruz ve bunlar bir döngü gibi birbirini besliyor. Bu sebeple, karar verme süreci aslında doğrusal olmaktan ziyade döngüsel bir süreç. Yani, çoğu zaman verdiğimiz kararların geri dönüşü olabiliyor. Bunun yanı sıra, bu şehir efsanesi pişman olma korkumuzu yansıtabiliyor. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi her seçenek kendi içinde dezavantajlar ve dolayısıyla pişmanlıklar da barındırabiliyor. Pişmanlıkların doğal ve beklenebilir olduğunu kavradığımızda karar verme süreci daha da kolaylaşıyor.  

3 - Kararsızlık kötü bir şey, kararsız olmamalıyız.

Kararsızlık aslında kendi başına kötü veya zararlı olan bir durum değil. Hatta bazı konular özelinde gayet doğal bir deneyim. Ancak kararsızlık, işlevselliğimizi ve harekete geçme becerimizi azalttığı zaman zarar verici olabiliyor. Bazı araştırmalara göre kararsızlık deneyimleyen kişiler, daha rasyonel hareket etmeye meyilli oluyorlar. Ayrıca bu kişiler, ön yargılarının etkisine düşmeden diğer kişilerin davranışlarını daha iyi ve nesnel bir biçimde değerlendirebiliyorlar. Bu durum, yüksek ihtimalle daha fazla seçeneği göz önünde bulundurabildikleri ve aynı anda karşılaştırabildikleri için ortaya çıkıyor. Bu sebeplerle, her ne kadar kararsızlık kötü bir şey gibi algılansa da göz önünde bulundurulmayan bazı faydaları da olabiliyor. 

4 - Seçenekler arttıkça kararsızlık azalır.

Bir kıyafet almak istediğimizde dört renk arasından seçim yapmak mı daha kolay olur, iki seçenek arasından mı? Seçim paradoksu olarak bilinen bir teoriye göre iki renk arasından seçim yapmamız daha kolay oluyor. Başka bir deyişle, fazla seçeneğe sahip olmak aslında karar vermemizi zorlaştırıyor. Az seçeneğimiz olduğunda her seçeneğin fayda ve zararlarını daha kolay tartabiliyoruz. Bu sayede aynı anda daha fazla ihtimali düşünerek bize en iyi gelebilecek seçeneği daha kolay seçebiliyoruz. Kısacası bu anlayışa göre fazla seçenek bizi özgürleştirmekten ziyade kısıtlayabiliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kararsızlık

Kararsızlık

kararsızlık

NEREDE YAYIMLANDI?

Yakın İlişkilerYakın İlişkiler

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🤔 Bu Bülteni Okusam mı Okumasam mı?

Şu anda bu bülteni okuyup okumayacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Bu bülten de dahil olmak üzere günlük hayatta karar vermemiz gereken birçok konu bulunuyor. Ah bir de şu kararsızlığımız olmasa…

21 Tem 2022

Montmartre Nights - Ania Hobson

YAZARLAR

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

İLGİLİ OKUMALAR

;