aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Kripto borsası Bittrex, iflas başvurusunda bulundu

SEC, bundan 3 hafta önce kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işletmek suçlamasıyla Bittrex'e dava açmıştı

Seattle merkezli kripto borsası Bittrex, iflas koruma başvurusunda bulundu. 30 Nisan'da ABD'deki faaliyetlerini durduran Bittrex'in iflas başvurusunun, merkezi Lihtenştayn'da bulunan, borsanın ABD dışı operasyonlarından sorumlu Bittrex Global'ı etkilemeyeceği aktarıldı.

Geniş açı: Wilmington, Delaware mahkemesinde açılan iflas dilekçesine göre, Bittrex'in varlıkları ve yükümlülükleri 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında bulunuyor. Bununla birlikte, 30 Nisan'dan önce varlıklarını çekmeyen ABD'li müşterilerin varlıklarını elinde bulunduran Bittrex, bu varlıkların "güvenli ve emniyetli" olduğunu belirterek iflas mahkemesinden müşteri hesaplarının sınırlı bir şekilde yeniden açılmasını talep edeceğini ifade ediyor.

  • Dilekçeye göre, Bittrex'in en büyük teminatsız alacaklısının, 24 milyon doları aşkın borç ile Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi olduğu aktarılıyor. Buna ek olarak, Bittrex'in kalan en büyük müşteri hesabında 14,6 milyon dolar değerinde varlık bulunduğu belirtiliyor.

Bir adım geriden: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işlettiği iddiasıyla 17 Nisan'da Bittrex'e dava açmıştı. Buna göre, SEC, eski CEO William Shihara'yı, token'larını şirketin platformunda kullanıma sunmak isteyen kripto varlık ihraççılarını, düzenleyicilerin bu token tekliflerini menkul kıymet olarak soruşturmasına yol açabilecek kamu beyanlarını silmeye teşvik etmekle suçlamıştı.

  • Kripto varlıklarının menkul kıymet veya yatırım sözleşmesi olmadığını belirterek SEC'in iddialarını reddeden Bittrex, söz konusu davaya ek olarak, daha önce bazı ülkelere yönelik yaptırımları ve kara para aklamayla mücadele yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Hazine Bakanlığı'na 29 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Öte yandan: Varlık fiyatlarındaki düşüş, yenilenen düzenleyici incelemeler ve cezai suçlamalarla birlikte 2022 yılı, kripto sektöründen pek çok şirketin iflasını gördü. Bir dönemin lider kripto borsalarından biri olan FTX başta olmak üzere Three Arrows Capital, BlockFi, Voyager Digital, Celcius ve Core Scientific gibi kripto sektörünün dev isimleri geçtiğimiz yıl iflas başvurusunda bulundu. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

kripto

Seattle

Bittrex

Lihtenştayn

Bittrex Global

Geni

William Shihara

Three Arrows Capital

Voyager Digital

Core Scientific

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🪙 Musk'tan müdahale, AB'den yeni düzenleme

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

;