Küçük denizkızı, Suzume'nin kapıları

26 Mayıs haftasında vizyona giren filmlerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

The Little Mermaid / Küçük Denizkızı, 2023
Yönetmen: Rob Marshall
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren yeni filmleri arasında, Disney’in klasik animasyonlarını canlı aksiyon filmi olarak yeniden paketlediği yeniden-çevrim serisinin yeni halkası The Little Mermaid / Küçük Denizkızı öne çıkıyor. Biliyorsun Hans Christian Andersen’in ünlü masalı, 1989’da Disney tarafından yorumlanmıştı. Film bizi; denizkızı prenses Ariel dışında bizi yengeç Sebastian, sevimli balık Flounder, şaşkın martı Scuttle ve yarı-insan yarı-ahtapot cadı Ursula ile tanıştırmıştı. Küçük Denizkızı, bu kez Chicago, Nine, Into the Woods ve Mary Poppins Returns gibi müzikal filmlerle tanınan yönetmen Rob Marshall’ın yorumuyla bir canlı aksiyon filmi olarak karşımıza çıkıyor. 

Filmde denizkızı Ariel babasına başkaldırarak yüzeye çıkınca bir insana, Prens Eric’e âşık oluyor ve insana dönüşüp onunla birlikte olmak için Ursula’yla tehlikeli bir kumar oynuyor. Üç günlüğüne bacakları karşılığında sesini feda ediyor ve üç gün içinde prensi öpemezse Ursula’nın tutsağı olmayı kabul ediyor. Klasik animasyondaki “Under the Sea” ve “Kiss the Girl” gibi aşina olduğumuz şarkılara ek olarak film için Lin-Manuel Miranda tarafından yepyeni dört şarkının bestelendiğini de hatırlatayım.

War Pony | Kaynak: İKSV

War Pony / Savaş Atı, 2022
Yönetmen: Gina Gammell, Riley Keough
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Başka Sinema salonlarında ise haftanın filmi, geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde festivalin en iyi ilk-filmine verilen Altın Kamera ödülünün sahibi olan War Pony / Savaş Atı. Oglala Lakotalarına mensup oyuncuların rol aldığı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerika yerlilerine ayrılmış özerk alanlardan Pine Ridge Reservation’da çekilen film iki genci merkezine alıyor. 23 yaşındaki Bill kısa yoldan başarıya ulaşmanın yollarını ararken, 12 yaşındaki Matho babasına kendini kanıtlama sevdasıyla yazgısını karartıyor. War Pony, hayalleri sınırlanmış iki genç ve yanlış kararları üzerinden "Amerikan rüyasının" işlevsizliğini ele alıyor. 

Suzume | Kaynak: TME Films

Suzume, 2023
Yönetmen: Makoto Shinkai
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren bir diğer filmi ise anime tutkunlarını sevindirecek Suzume. Your Name ve Weathering with You gibi anime filmlerle tanıyabileceğin Makoto Shinkai’nin yeni filmi, gizemli kapıların çağırdığı 17 yaşındaki Suzume’nin hikâyesini anlatıyor. Felaketin eşiğindeki Japonya’yı kaos yaratan ve başkasının göremediği doğaüstü güçlerden kurtarma görevini üstlenen Suzume, tehlikeli bir yolculuğa atılıyor.

Bir öneri daha...

Haftanın gösterime giren diğer 4 filmi arasında; popüler korku serisinin yeni uzantısı, uyku probleminden kurtulmaya çalışırken kendisini korkunç bir kabusun içinde bulan bir kadının hikâyesi Conjuring: The Beyond / Conjuring: Şeytan Ayini öne çıkıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🧜‍♀️ The Little Mermaid, The Great, Göz Alıcı Biyograf

Denizkızlarından Rus sarayına, Fransız Yeni Dalgası’ndan Avrupa sinemasının en eski örneklerine 26 Mayıs - 1 Haziran haftası için izleme listen.

27 May 2023

The Little Mermaid | Kaynak: Disney Türkiye

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;