aposto-logo
TR
TREN

Lola Marsh röportajı: Covid-19 esnasında kaydedilen bir albüm

Shot Shot Cherry albümü üzerine Gil Landau ve Yael Shoshana'yla soru-cevap.

✏️ Röportaj: Yiğitcan Genç

Lola Marsh, kariyerlerinin 5. yılında artık kendilerinden daha emin, kimliğini bulmuş bambaşka bir çehreye sahip. Yeni albümlerini pandemi süresince kaydeden grup, Fransız diskodan, dramatik şarkılara referans veren yeni bir ses paletiyle süslediği Shot Shot Cherry albümüyle karşımıza çıkıyor. Yeni yayımlanan bu albüm baştan sonra birkaç kez dinledikten sonra merak ettiklerimi sormak için grup üyeleri Gil Landau ve Yael Shoshana’ya bağlanıyorum. 

Tasarım: Dila Dinçoğlu


Yeni albümünüzde klasik sound’unuzu korurken daha keskin sesler ve dans müziği unsurlarına da yer verdiniz. Albümün üretim süreci nasıl ilerledi?

Aslında bu kadar kısa süre içinde yeni bir albüm kaydetmeyi planlamıyorduk. Son albümümüz Someday Tomorrow Maybe 2019 yılında yayımlandıktan sonra Covid-19 hayatımıza girdi ve Avrupa turnemizi daha başlamadan iptal etmek zorunda kaldık. Herkes gibi eve kapandık ve bugünlerin bitmesini bekledik.

Bu süreç beklediğimizden uzun sürünce elimizden gelen tek şeyin yeni bir albüm kaydetmek olduğunu anladık. Gizlice stüdyoda buluştuk ve elimizdeki şarkıları yeniden gözden geçirdik. Prodüksiyon tarafında duyulan değişikliklerin de yeni tonlar araştırmak için bolca vaktimizin olmasına bağlıyoruz. Birdenbire farklı yönlere eğilmek ve denemek için zamanımız oldu. Bu yönleri de Lola Marsh sound’uyla birleştirmek bizim için önemliydi. 

Dönem dönem gelen müziğinize yeni ögeler ekleme isteğinin içinizde bulunan yenilenme isteğiyle mi ortaya çıktığını yoksa kişisel olarak geçtiğiniz dönemlerden etkilendiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bizce ikisi de! Kendi müziğimizi geliştirmek için hem kendi yaşantılarımızdan hem de etkilendiğimiz şarkılardan ilham alıyoruz. Fransız diskodan dramatik müziklere sürekli yeni şarkılar dinliyoruz. Yeni fikirler topluyoruz ve ilham dolu olarak stüdyoya giriyoruz.

Shot Shot Cherry klibi


Albümü Covid-19 salgınından dolayı Avrupa turneninizi yarıda keserek evlere kapanmak zorunda kaldığınız günlerde oluşturmaya başladığınızı biliyorum. Dinleyicilere albümü dinlerken gelen bu belirsizlik hissinin etkilerinin bu dönemden geldiğini söyleyebilir miyiz?

Evet, kesinlikle. O zamanlar bizim ve tüm insanlar için çok sallantılı ve belirsizdi. Yeniden canlı hissetmek, yaratmak ve hayatta bir amaca sahip olmak için stüdyoya gittik. Aslında bu şarkılar bizim o dönemki ilacımız gibiydi.

Shot Shot Cherry şarkısına çektiğiniz klip uzun zamandır izlediğim en eğlenceli kliplerden. Klibin arkasındaki yaratıcı süreç nasıl ilerledi?

Klibin yönetmeni Asaf T. Mann’la tanıştıktan sonra beyin fırtınasına başladık. Pek çok harika fikir vardı ve bir noktada Yaeli kendisinin de bir mimar olduğunu ve zamanında bir havaalanı tasarladığını hatırladı. Sonra Asaf’a videoyu havaalanında çekip çekemeyeceğimizi sordu. Birlikte terk edilmiş bir havaalanında mahsur kaldığımıza dair güzel bir konsept geliştirdik. 

Remember Roses albümü çekimlerinden


Albümle ilgili dinleyicilerinizin yorumlarına bakarken “Bir şarkıda ‘Bu bir son değil,’ diyor, sonrakinde dünyanın sonunun geldiği bir senaryoyu masaya yatırıyor.” cümlesiyle karşılaştım. Sizce bu cümle albümü tam olarak özetliyor mu?

Aslında bu iki hissin albümde yan yana olması tesadüf oldu. This is Not the End şarkımız romantik bir ilişkinin bitişinden bahsederken albümün son şarkısı End of the World insanlar olarak bu dünyayı nasıl mahvettiğimizden bahsediyor. Bizce bunu pandemi boyunca yaşadığımız duygu değişikliklerine bağlayabiliriz. 

Peki yeni albümle birlikte nasıl bir sahne performansı planlıyorsunuz?

Hmm. Güzel soru, emin değiliz. Yeni şarkılar çalmak ve onları set listemize eklemek her zaman garip geliyor. Konserlerimizde yeni albümümüzden bazı şarkıları çalmaya başladık ve bu bizim için çok heyecan verici—taze bir nefes gibi. 

İlk albümünüz Remember Roses’dan bugüne beş yıl geçti. Geride bıraktığınız beş yıla baktığınızda Lola Marsh tarafında nelerin değiştiğini düşünüyorsunuz?

5 yıl önce Lola Marsh’ın sesini arıyorduk, bugün kim olduğumuzdan ve bizi biz yapan özel rengimizin ne olduğundan eminiz.

🪩 Editörün notu: Lola Marsh, 30 Mart Perşembe günü İstanbul'da konser verecek.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Lola Marsh

pandemi

Shot Shot Cherry

Gil Landau

Dila Dinçoğlu

Someday Tomorrow Maybe

Covid-19

YAZARLAR

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;