aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

27 saniyede oluşturulan 'meme' coin, dolandırıcılık endişelerine yol açtı

27 saniyelik rekor, 22,45 saniye ile 24 saatten kısa bir süre içinde kırıldı

Twitter'da "whitelights.eth" ismiyle tanınan dijital sanatçı Johnny Shankman'ın mizahi bir dille "EASY_MONEY" olarak adlandırılan tamamen yeni bir 'meme' coin'i sadece 27 saniyede oluşturup dağıttığı bir "speedrun"ı tamamladığı video, Twitter'da büyük ilgi gördü. Dahası, Shankman'ın bu rekoru, "diid" isimli bir kullanıcının aynı işlemi sadece 22,45 saniyede tamamlamasıyla 24 saatten kısa bir sürede kırılmış oldu. Gelgelelim, bir token speedrun'ının bu kadar kısa sürede tamamlanabilmesi, dolandırıcılık endişelerini de beraberinde getirdi.

Detaylar: Söz konusu videoda Shankman, herhangi bir kullanıcının kripto siber güvenlik firması OpenZeppelin tarafından oluşturulan, sadece birkaç hızlı tıklama ile bir ERC-20 token için kod üreten ve kullanıcıların token'ları için bir dizi özellik seçmesini mümkün kılan Contracts Wizard adlı bir programı kullanarak nasıl hızlı bir şekilde yeni bir token oluşturabileceğini gösteriyor.

  • Kod oluşturulduktan sonra token'ın akıllı sözleşmesini derleyen ve belirli bir blokzinciri ağında dağıtan Remix adlı bir uygulama kullanan Shankman, EASY_MONEY (EZ) token'ını Ethereum test ağında konuşlandırmayı tercih ediyor.
  • Bununla birlikte, Shankman, videonun "yalnızca eğitim amaçlı olduğunu" belirterek EASY_MONEY'nin üzerine spekülasyon yapılacak gerçek bir token olmadığını ifade ediyor.

Nedir: Dragster ve Super Mario Kart gibi retro klasiklere kadar uzanan ve oyuncuların video oyunlarını olabildiğince hızlı tamamlamaya çalışması olarak tanımlanabilecek olan "speedrunning" kavramı, oyun camiasında onlarca yıllık köklere sahiptir. Shankman'ın videosuysa, video oyunlarında ustalaşmak için zaman içinde test edilmiş bu yöntemi alıp Web3 teknolojisine uyguluyor.

Neden önemli: Shankman'ın gönderisinin viral popülaritesi, çoğu ERC-20 token'ları olan meme coin'lerin daha geniş kripto ekosisteminde büyük ölçüde popülerlik kazandığı bir zamanda geliyor. Son meme coin patlamasına büyük ölçüde, 14 Nisan'daki başlangıcından bu yana değeri %5 binden fazla artan Pepe isimli "tamamen işe yaramaz" kurbağa temalı bir token öncülük etmişti.

  • Her ne kadar pek ciddiye alınmasalar da meme coin'ler, astronomik kazançlar sağlamak içi potansiyel taşımaları nedeniyle aslında sadece bir şaka olmaktan daha fazlasıdır. Buna göre, meme coin'lerin, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu'na (FoMO) yol açabileceği ve bu korkunun da kötü aktörler tarafından bir araç olarak kullanılabileceği ifade ediliyor.
  • Kimi kullanıcılar Shankman'ın videosunun meme coin'leri dolandırıcılık için kullanacak kişiler için bir eğitim niteliğinde olduğunu düşünse de bazıları da bu durumu bir "fırsat" olarak değerlendiriyor. Buna göre, bir token yaratmanın ne kadar kolay olduğu ne kadar çok insan tarafından bilinirse, insanların aslında değersiz olan meme coin'leri satın alma olasılığının da o kadar azalacağı belirtiliyor.
  • Konuya ilişkin olarak "Bunların nasıl çalıştığını öğrendiğinizde, bu onları değersiz ya da yapılmasını daha kolay hale getirmiyor," ifadelerini kullanan Shankman, işin aslının ne olduğunu görmelerinin insanları bir meme coin'e para yatırmadan önce iki kez sorgulamaya iteceğini belirtiyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

blokzinciri

token

Twitter

Johnny Shankman

OpenZeppelin

Ethereum

Super Mario Kart

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🐸 Mümkün olmayan hata, 'meme coin' paniği

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

;