aposto-logo
TR
TREN

Meta'nın Twitter rakibi, önümüzdeki ay yayınlanabilir

"Düşünceleriniz için Instagram"
Meta'nın Twitter rakibi, önümüzdeki ay yayınlanabilir

Aylardır süren spekülasyonların ardından, Meta'nın Twitter rakibi olarak geliştirdiği, şirket içinde "Barcelona" ve "P92" kod adlara sahip merkeziyetsiz sosyal medya platformuna ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre, dijital medya pazarlama uzmanı Lia Haberman, uygulamanın tamamlanmak üzere olduğunu ve Haziran sonu gibi piyasaya sürülebileceğini öne sürdü.

Geniş açı: Haberman, Meta'nın platformu konuşmak üzere bir araya geldiği seçkin içerik oluşturuculara dayandırdığı iddialarına göre, içerik oluşturucuları Meta'nın Twitter rakibini "düşünceleriniz için Instagram" olarak tanımlıyor. 

  • Bu kapsamda, platformun Instagram parametreleri üzerine inşa edildiği belirtiliyor ki bu da hâlihazırda bir Instagram hesabının olması hâlinde yeni platformu anında kaydolarak mevcut takipçilerinizle otomatik olarak senkronize olabileceğiniz anlamına geliyor. Hatta, engellenen Instagram hesaplarının ve gizli kelimelerin bile yeni platforma aktarılacağı kaydediliyor. 

  • Rapora göre platformdaki metin gönderilerinin 500 karakter sınırına sahip olacağı, platformda beş dakikaya kadar video ile fotoğraf paylaşılabileceği ve paylaşımlarda Twitter'da olduğu gibi beğeni, yanıt ve yeniden paylaşım seçeneklerinin olacağı belirtiliyor. 
  • Bununla birlikte, Meta'nın yeni merkeziyetsiz platformunun Mastodon gibi diğer platformlarla entegre olabileceği ve böylelikle uygulamalar arasında sürekli geçiş yapmak zorunda kalmak birden fazla hizmetteki kullanıcılarla etkileşim kurmanın mümkün olacağı aktarılıyor.

Öte yandan: Elon Musk'ın geçtiğimiz yıl Twitter'ı satın almasını takiben platformda yapılan değişiklikler, birçok Twitter kullanıcısını alternatif platformlar aramaya itti. Pew Research'ün 10 bin 701 Twitter kullanıcısıyla gerçekleştirdiği anketine dayanan bir rapora göre, ABD'li Twitter kullanıcılarının "çoğunluğunun" geçen yıl platforma "ara verdiği" ve platformun "en aktif" kullanıcılarının çoğunun eskiye kıyasla daha az paylaşım yaptığı bildirildi.

  • Bu kapsamda, her on ABD'li Twitter kullanıcısından altısının bu süre içinde birkaç hafta ya da daha uzun süre platformda ara verdiği; bununla birlikte, "en aktif" kullanıcılardan 1002'sinin aylık ortalama tweet sayısının satın almanın ardından yaklaşık %25 oranında azaldığı ifade edildi.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sosyal medya

Twitter

Lia Haberman

Instagram

Mastodon

Elon Musk

Pew Research

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🍕 "Aşırı yükleme" uyarısı, USDT desteği

Ethereum kurucusundan "aşırı yükleme" uyarısı. Tether'den yüz milyonlarda dolarlık BTC satın alımı. Meta'nın yeni merkeziyetsiz Twitter rakibinin detayları.

23 May 2023

Lionel Ng/Bloomberg

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;