aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Yerli blokzinciri girişimi Metatime, 11 milyon dolar yatırım aldı

Yıldız Tekno GSYO, %1 hisse için 150 bin dolarlık yatırımla tura öncülük etti

Blokzinciri tabanlı akıllı uygulamalar, dijital ürünler ve yüzlerce farklı hizmet sunan Türk blokzinciri girişimi Metatime, Yıldız Tekno Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Yıldız Tekno GSYO) liderliğinde aralarında Halkbank, Türk Telekom Ventures ve Kalyon Ventures gibi yatırımcıların da bulunduğu yatırımcıdan 11 milyon dolar tohum yatırım aldı.

Geniş açı: Yıldız Tekno GSYO, ilk kullanıcılarına kripto para borsası, kripto para cüzdanı, blokzinciri altyapısı, NFT pazaryeri ve stabil kripto para birimi gibi ürün ve servislerle hizmet vermeye başlayan platformun tohum yatırım turuna %1 hisse için 150 bin dolarlık yatırımla katıldı. 

  • Finansmanın geri kalanının bir token turunda 33 gizli melek yatırımcı tarafından sağlandığını belirten Metatime Kurucu Ortağı ve CEO'su Yusuf Sevim, Metatime ekosisteminin kripto para birimi MetaCoin (MTC) üzerinden gerçekleşen turda ilk 100 milyon MTC'nin 5 sent; diğer 100 milyon MTC'nin ise 6 sentten Ocak ve Şubat aylarında alıcı bulduğunu; ön satışlara Türkiye dışında Danimarka ve Almanya'dan da yatırımcıların katıldığını aktardı.
  • Sevim, yatırıma ilişkin açıklamasında, "kullanıcıyı merkezine alarak planlanan en kapsamlı dijital ekosistemi" sunduğunu belirttiği Metatime'ın yeni yatırımla birlikte en kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediğini bildirdi.
  • 2021 yılından beri 210'u aşkın çalışanıyla çalışmalarını sürdüren Metatime'ın sınırlı ortakları arasında Türkiye'nin lider banka ve telekomünikasyon şirketleri de yar alıyor.

Dahası: Sevim'in açıklamalarına göre, iki kurucu ortağın gerçekleştirdiği 10 milyon dolarlık yatırımla 2019'dan bu yana gelişme faaliyetleri devam eden Metatime, tohum yatırım aldığı ön satış sürecinde, 4 haftalık süre içinde 230 binden fazla kullanıcıyı platformuna katmış bulunuyor. Buna göre, Metatime, kripto para borsasını, yerel blokzinciri ağını, stabil kripto para birimini ve MTC kripto para birimini 11 Kasım’da yayına almayı hedefliyor.

  • Metatime'ın NFT pazaryeri ve ekosistemine ait kripto para cüzdanının ise 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceği aktarılıyor. 11 Kasım itibarıyla melek yatırımcıların sahip olduğu kripto para birimlerinin %10'unun kilidinin açılacağını belirten Sevim, 
  • Geliştirme faaliyetlerinin 2019’dan bu yana sürdüğünü ve projenin iki kurucu ortağı tarafından yapılan 10 milyon dolarlık yatırımla faaliyete başladığını belirten Metatime Kurucu Ortağı ve CEO’su Yusuf Sevim, "Geri kalan %90’lık arzın kilidini ise 11 Kasım’ı takip eden 225 gün boyunca, günlük %0,4’lük bir oranla açacağız” ifadelerini kullanıyor.

Bununla birlikte: Web3 ve blokzincir teknolojileri alanında faaliyet gösteren yerli girişim GAMI Teknoloji, Mart ayında Bulls Girişim’den 3,5 milyon lira yatırım almıştı. Bulls Girişim Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akkaya, Türk uzmanlarca geliştirilip kullanıma açılan blokzincir fonlama ve Web 3.0 tabanlı pazarlama platformlarının yanı sıra Metaverse, cüzdan ve trade platformlarının da 2023 yılı içerisinde kullanıma açılacağını aktarmıştı.

  • Kripto odaklı analitik platformu Chainalysis’in 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre Türkiye, listede 146 ülke arasında 12. sırada yer alıyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

kripto para

kripto para birimi

token

Blokzinciri

blokzinciri

Metatime

Türk Telekom Ventures

Kalyon Ventures

MetaCoin

Türkiye

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🛵 Getir'den yeni hamle, BiSu'dan konkordato ilanı

Yayın & Yazar

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

;