aposto-logo
TR
TREN

❌ Microsoft & Activision Blizzard anlaşmasına "cloud gaming" engeli

Birleşik Krallık rekabet kurumu CMA, 68,7 milyar dolarlık anlaşmayı engellediğini açıkladı. Microsoft karara itiraz edecek.

Anlaşmanın açıklandığı günden beri oyun dünyasının en hararetli tartışmalarına yol açan ve Ludens'in satırlarını da sık sık meşgul eden 68,7 milyar dolar değerindeki dev satın alıma Birleşik Krallık engel oldu.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), anlaşmanın hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceğine dair endişelere sahip olduğunu ve Microsoft'un bu endişeleri etkili bir şekilde gideremediğini söylüyor. Yani anlaşmaya koyulan engelin sebebi, en başından beri sürekli tartışılan Game Pass, konsol hâkimiyeti ya da Call of Duty değil, bulut oyunculuğu oldu.

  • Ne olmuştu? Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alma süreci Call of Duty krizine takılmıştı. 69 milyar dolar değerindeki dev anlaşmanın elbette rekabet kurumlarınca incelenmesi bekleniyordu, ancak bu inceleme süreci Microsoft'un istediği gibi gitmedi.
  • Neden önemli?  Anlaşmanın reddedilmesi, tüketiciler üzerindeki sonuçlarının yanı sıra büyük teknoloji şirketlerinin gelecekteki birleşme ve satın alımlarına yönelik de önemli bir referans noktası olacak. 

🔸 Microsoft: "Britanya'da geçirdiğimiz 40 yılın en karanlık günü"

Microsoft tarafı, Activision Blizzard'ın popüler oyunlarını 150 milyon cihazda daha kullanılabilir hâle getirmek için şimdiden sözleşmeler imzaladıklarını ve uzun müzakerelerden sonra bu kararın kendilerini büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı.

Microsoft başkanı Brad Smith, anlaşmanın engellemesiyle birlikte yaşadığı şoku "Britanya'da geçirdiğimiz 40 yılın en karanlık günü" sözleriyle ifade etti. Birleşik Krallık düzenleyicisini ağır bir şekilde eleştiren Smith, engelleme kararının ülkedeki inovasyon ve yatırımı caydıracağını düşünüyor: "Bu satın alma konusunda tamamen kararlıyız ve temyize gideceğiz. CMA'in kararı, rekabet endişelerini gidermek için pragmatik bir yolu reddetmekte ve Birleşik Krallık'ta teknolojik inovasyon ve yatırımın cesaretini kırmaktadır."

CMA'in aksine Microsoft, şirketin süreç boyunca Activision Blizzard kataloğunu rakiplerine herhangi bir kısıtlama olmadan sunma taahhüdünü, düzenleyicinin endişelerine yönelik fazlasıyla yeterli bir çözüm olarak görüyor.

🔸 CMA: "Microsoft, bulut oyunculuğu piyasasının yüzde 70'ine sahip"

CMA'in iddiasına göre Microsoft'un hâlihazırda bulut oyunculuğu piyasasındaki pazar payı yüzde 60-70 civarında. Buna dayanarak düzenleyici kurum, Microsoft'un Activision Blizzard kataloğunu kendi bulut oyun hizmetine özel hâle getirmesinin ticari olarak Microsoft'a fayda sağlayacağı sonucuna varıyor ve ekliyor: "Anlaşma, Microsoft'a Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft gibi önemli oyun içerikleri üzerinde kontrol sağlayarak pazardaki avantajını pekiştirecek."

CMA Microsoft'un bulut oyunculuğu piyasasının yaklaşık yüzde 70'ine sahip olduğunu söylese de bu ifade biraz tartışmalı. Örneğin, Microsoft'un Xbox Cloud hizmeti Game Pass Ultimate aboneliğinin bir parçası olarak sunuluyor. Yani Game Pass aboneleri Xbox Cloud hizmetini kullanmasalar bile pazar payına etki edecek şekilde dahil edilmiş. Bu da mevcut durumu biraz karmaşıklaştırıyor. Brad Smith açıklamalarında, verilen bu kararın bulut yayıncılığı konusundaki kusurlu anlayışa dayandığını da ifade etmişti.

🔸 Anlaşma suya düşerse ne olacak?

Microsoft bu karara güçlü bir şekilde itiraz edecek, ancak herhangi bir değişiklik olmayacağını düşünen analistlerin sayısı az değil. Anlaşmanın onaylanmaması bir emsal teşkil edeceği için oyun sektöründe bir daha bu denli büyük bir birleşme ve satın alıma yeltenilmesi oldukça düşük ihtimal olarak görülüyor.

  • Öte yandan: PlayStation tarafındaki birinci parti oyunlarla rekabet etmekte zorlanan Xbox için Microsoft'un farklı stüdyolarla görüşüp satın alımlarına devam etmesi bekleniyor. Activision Blizzard ise bu karardan en az etkilenen taraf olacak gibi görünüyor. Uzmanlara göre itiraz sürecinin ardından tekrar bir karar çıkması 2023'ün sonlarını bulabilir.

Fazlasıyla dallı budaklı olan bu satın alım süreciyle ilgili hafızasını tazelemek isteyenleri şu bağlantılara alalım:

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bulut oyunculuğu

Birleşik Krallık

Microsoft

Game Pass

Call of Duty

Activision Blizzard

Britanya

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🖼️ Video oyunları ve gerçekçiliğin sınırları

Unrecord fragmanı, oyunlardaki gerçekçilik tartışması, Microsoft & Activision Blizzard anlaşması...

09 May 2023

Ben Simonsen

YAZARLAR

Tahsin Özyer

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri

İLGİLİ OKUMALAR

;