aposto-logo
TR
TREN

Önemli gün ve haftaları değerlendirme rehberi 📝

Önemli gün ve haftaları değerlendirme rehberi 📝

Eveeet geldik önemli gün ve haftaların art arda kutlandığı yılın o en özel günlerine…

Ülkemizde 29 Ekim, yurt dışında (ve ülkemizde muhtemelen sadece İzmir ve Kadıköy’de 😉) Cadılar Bayramı sonra hep beraber yılbaşı derken markaların birbirinden renkli özel gün çalışmalarını zevkle izleyip hunharca eleştireceğiz. 😈 

Diğer taraftan saatlerimiz Twitter’daki saçma sapan yorumlar ve tartışmalarda kaybolup gidecek ama olsun ben yine de çocuklar gibi şenim! Muhtemelen siz bu satırları okurken milli duygularımıza dokunan Cumhuriyet Bayramı temalı ilk reklam filmi de ekranlara düşmüş olur. Bakalım bu sene en çok kim Cumhuriyet’i sahiplenecek kimler suya sabuna dokunmadan devam edecek kimler güzel bişi yapayım derken baltayı taşa vuracak. Yorumlarını [email protected]'a yaz olur mu çok merak ediyorum!

Son yıllarda, konu önemli gün ve haftalar olunca üstüne bir de real time marketing yapma hevesleri tavana vurunca markalar neredeyse her günü kutlar hale geliyorlar. Tabi ki bu günleri kutlamak, farkındalık yaratmak, mesajlarını iletmek, belki yeni ürün lansmanını bu günlere denk getirmek, hayır kurumları ile işbirliği yapmak ve hatta markanın kişiliğini cümle aleme göstermek için oldukça faydalı. Ancak günümüzde ev bitkilerini sulama gününden, yürürken sakız çiğneme gününe dek (tabii ki abartacağım😊) neredeyse her günün kutlanacak özel bir gün olduğunu düşünürsek bunların hangilerinde yer almalı ve nasıl bir fayda elde etmeli konularında biraz daha ince eleyip sık dokumakta fayda var sanki.

Önemli gün ve haftaları pazarlama stratejinde kullanmaya başlayınca bunun cazibesine kapılmak da, habire özel gün paylaşımı yapmanın markan üzerinde olumsuz bir etki yaratması da çok kolay oluyor maalesef. 

Peki hangi günleri seçeceğim diye soracak olursan -ki sor lütfen bunca şeyi sorasın diye yazdım- işte sana bazı ipuçları; üzerinde önemli gün veya haftayla ilgili bir çalışma yapmadan önce bu soruları dönüp kendine bir sor lütfen:

 • Dahil olmak ve iletişimde kullanmak için çılgıncasına arzu duyduğum bu önemli gün veya hafta işimle ve içinde bulunduğum sektörle ilgili mi?
 • Bu gün özünde markamın kişiliğine ve değerlerine uyuyor mu?
 • Bu konuda bir çalışma yapmak bana markamın kişiliğini ifade etme şansı veriyor mu?
 • Böyle bir çalışma yapıp paylaşmak hedef kitlemi rahatsız edebilir mi?
 • Halihazırda yürütmekte olduğum pazarlama çalışmalarımı kesintiye uğratır veya onlarla alakasız kalır mı?
 • Bahsi geçen özel gün hakkında çok tartışmalı bir konu var mı?
 • Nasıl?
 • Nerede?
 • Kimi?
 • Kimden?
 • Neyi?
 • Ne Belli? 😊

Hehe kendimi tutamadım bi anda kusura bakma. (Efsaneyi hatırlamak isteyenleri buraya alalım.)

Bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim 3. maddedeki hedef kitlemi rahatsız eder mi konusunu bir de bu paylaşımdan rahatsız oluyorlarsa onlar gerçekten benim hedef kitlem mi diye de değerlendirmek fayda olabilir sanki. Örneğin Cumhuriyet Bayramı gibi temel bir değere ilişkin bir paylaşımdan rahatsız olanlar varsın bana para kazandırmasın demek de önemli bir duruş şu günlerde bence…

Neyse konuyu dağıtmayalım peki sorulara yanıt verdin ve bu özel günü pazarlama çalışmalarına dahil etmeye karar verdin diyelim. Peki bundan sonra nelere dikkat etmelisin bir de ona bakalım.

Duygulara dokun 💘 

Bu, ING Bank’ın geçen seneki Cumhuriyet Bayramı reklamında yaptığı gibi 29 Ekim’de tatile çıkmayı planlayanlardan yola çıkıp günün önemini anlatarak milli duygularımıza dokunmak da olabilir….

Anneler Günü'nde Halkbank’ın yaptığı gibi annemize duyduğumuz sevgiyi ön plana çıkarmak da olabilir. 

Turkcell’in old but gold Sevgililer Günü kampanyasında yaptığı 14 Kubat şarkısı gibi hedef kitleni eğlendirmek yoluyla ters köşe yapmak da olabilir 😊

Cüzdanlara göz dik 💰 👀 

Malum özel günler tüketimin de bir hayli arttığı ekonominin canlandığı günler oluyor. Bundan payını almak da önemli, evet indirimlerden, kampanyalardan çılgın promosyonlardan bahsediyorum.

Bu noktada yine saygı duruşu niteliğinde bir pazarlama efsanesi paylaşmak isterim.

Yıl 2017, Cadılar Bayramı arifesinde Amerika’dayız.🎃 İnsanlar bir kutlama havasındalar, kostümler, partiler o biçim. Tabii markaların da birbirinden ilginç kampanyaları var her şey balkabağı veya hayalet, iskelet, zombi işte ne ararsan o şekilde satılıyor tabii.  

Burger King de bu önemli günden nasibini almak istiyor doğal olarak ve diyor ki bu kutlama havasına en iyi gider? Tabii ki bedava yemek!

Marka, Cadılar Bayramı gecesi herkese bedava Whopper vereceğini açıklıyor ama bir şartla: Kral gibi yemek için palyaço gibi giyineceksiniz! 🤡 Yani, Burger King restoranlarına McDonalds’ın ünlü maskotu gibi palyaço kostümü ile gelip Whopper yiyeceksiniz. Yemin ederim şeytanın aklına gelmez!

Peki ne mi oluyor? Amerikalılar bedava Whopper için palyaço kostümleri ile Burger King restoranlarını dolduruyor!

Marka o gece bir sürü bedava hamburger dağıtmış olsa da bu sayede aldığı milyarlaca etkileşim bir yana global satışlarını %15 oranında artırmış. Kampanya gibi kampanya değil de ne?🍔 

Farklı ol 🧠 

Burger King örneğinden de anladığın üzere sıradan çalışmalarla ne öne çıkıp duygulara hitap edebilir ne de dikkatleri üzerine çekip cüzdanlardan pay alabilirsin. Yaratıcılığını konuşturman gerek.

Sevgililer gününde her yeri kalpler ve güllerle donatmak ya da yılbaşında süslü çam ağaçlarını kullanmak yerine daha yaratıcı çalışmalar yapılabilir pekala. 👇🏻

Gördüğün gibi önemli gün ve haftalar, yaratıcı şekilde duygulara dokunabildiğinde oldukça kazançlı olabiliyor.  

Tüm bunların yanı sıra altını çizmek istediğim bir şey daha var; kişisel pazarlama çalışmalarının tüketicileri bu denli etkilediği günümüzde önemli gün ve haftaların yanı sıra müşterilerinle ilişkindeki özel günleri de mutlaka hatırlaman gerek. Müşterinin kendi doğum günü zaten asla atlanmayacak ama senden ilk alışveriş yaptığı günün yıl dönümü olur, uygulamanı indirmesinin üstünden geçen 3. yıl kutlaması olur bu tip özel zamanları da hatırlamak marka sadakati için altın değerinde, aman diyeyim unutma.

Bülteni bitirmeden son olarak, reklamlar, ilanlar, yorumlar, işler, güçler bir kenarda dursun önemli gün ve haftaların en ama en önemlisi Cumhuriyet Bayramımız şimdiden kutlu, mutlu olsun! Yaşasın Cumhuriyet! 🇹🇷 

Sonraki sayıda görüşmek üzere!

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

real time marketing

İzmir

Cadılar Bayramı

Cumhuriyet Bayramı

NEREDE YAYIMLANDI?

YAZARLAR

The Marketeer

Güncel pazarlama stratejileri, ilginç marka örnekleri ve az bilinenleriyle pazarlama dünyasını masaya yatırıyoruz.

İLGİLİ OKUMALAR

;