🍿 Örümcek-Evreni, Dardenneler'in toplumsal gerçekçiliği

2 Haziran haftasında vizyona giren filmlerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Spider-Man: Across the Spider-Verse, 2023
Yönetmen: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren yeni filmleri arasında, 2018 yılında hem hikâye anlatıcılığı hem de animasyon teknikleri açısından çığır açan, Oscar ödüllü Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün devam filmi Spider-Man: Across the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş öne çıkıyor. Farklı boyutlar ve farklı evrenlerden onlarca Örümcek-İnsanın bir araya geldiği nefes kesen maceranın merkezinde bir kez daha Örümcek-Adam Miles Morales ve Örümcek-Kadın Gwen Stacy var. 

Filmde Miles, farklı evrenlerin yüzleşmek zorunda kaldığı bir tehditle karşı karşıya kalıp işleri kendi başına düzeltmeye çalışınca, Gwen dâhil birçok Örümcek-İnsanı karşısında buluyor. İç içe geçen farklı animasyon tekniklerinin ahengi, yaratılmış farklı evrenlerin görsel zenginliği ve Daniel Pemberton’ın temposu yüksek müzikleri ilk filmin ötesine geçmenin yanında son yılların en iyi süper-kahraman filmlerinden birini ortaya çıkarıyor. Sana bir solukta okuduğun bir çizgi-roman tadı verecek filmin devamı Spider-Man: Beyond the Spider-Verse ise çok bekletmeden, önümüzdeki yıl gösterimde olacak.

The Boogeyman | Kaynak: 20th Century Studios

The Boogeyman, 2023
Yönetmen: Rob Savage
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren filmlerinden bir diğeri, Stephen King’in aynı adlı kısa hikâyesinden uyarlanan korku filmi The Boogeyman. Filmde; kısa süre önce kaybettikleri annelerinin yasıyla başa çıkmaya çalışan iki kardeş, kendi acısıyla yüzleşmekte zorlanan terapist babalarından destek göremiyor ve kendilerini tüyler ürpertici doğa üstü bir varlıkla karşı karşıya buluyorlar. Yönetmen Rob Savage’ın deyimiyle en temel çocukluk korkularını anımsatacak, tüyler ürpertici bu seyir deneyimi; karanlıktan korkman için bir sebep vermek için geliyor.

Tori & Lokita | Kaynak: Başka Sinema

Tori & Lokita / Tori ve Lokita, 2022
Yönetmen: Dardenne Kardeşler
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Başka Sinema salonlarında ise haftanın filmi, geçtiğimiz yılki Cannes Film Festivali’nde gösterilen Dardenne Kardeşler imzalı Tori & Lokita. Günümüz Belçika’sında geçen film, Afrika’dan Belçika’ya refakatsiz göçen iki küçük çocuğun hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Her ikisi de 10’lu yaşlardaki Tori ve Lokita’nın refah seviyesi yüksek toplumların vurdumduymazlığının karşısındaki en büyük kalkanı, dostlukları oluyor. Dardenne Kardeşler'in toplumsal gerçekçi üslubu aracılığıyla gerçeklerle yüzleşmeye hazır ol.

Bir öneri daha...

Haftanın gösterime giren diğer 4 filmi arasında; ünlü ressamı Ben Kingsley'nin canlandırdığı ve Salvador Dalí'nin büyük bir sergiye hazırlıklarını konu alan biyografik yapım Daliland (2022, Mary Harron) öne çıkıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Joaquim Dos Santos

Kemp Powers

Justin K. Thompson

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Örümcek-Adam

Miles Morales

Gwen Stacy

Daniel Pemberton

Spider-Man:

ond the Spider-Verse

The Boogeyman

20th Century Studios

Rob Savage

Stephen King

Tori & Lokita

Başka Sinema

Tori ve Lokita

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🕷️ Spider-Man: Across the Spider-Verse, Avatar: The Way of Water, #BelgeselFilmKuşağı

Örümcek-Evreninden Pandora’ya, ’93 yazından aşk, isyan ve özgürlüğe dair belgesellere; 2 - 8 Haziran haftası için izleme listen.

03 Haz 2023

Spider-Man: Across the Spider-Verse | Kaynak: TME Films

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;