Rusya'nın Belgorod bölgesine saldırının arkasında kimler var?

Belgorod valisi Pazartesi yaptığı açıklamada saldırıyı düzenleyenlerin "Ukraynalı bir sabotaj grubu" olduğunu öne sürerken, saldırıyı üstlenen gruplar Ukrayna yanında savaşan Rusya vatandaşlardan oluşmakta.

Together with Vodafone

Vodafone ’da çalışmak güzel iş Ebeveynliğe adım atarken Vodafone'da çalışmak güzel iş Hızla değişen iş dünyası, farklı insan kaynakları çözümlerine ve çalışma düzenlerine ihtiyaç duyuyor. Çoğumuzun hayatına 2020 yılında giren evden çalışma pratiği ve onu takip eden hibrit çalışma sistemi de bu çözümlerden biri. Neler oluyor? Çalışan deneyimini en üst seviyelerde tutmak için farklı politikalar izleyen Vodafone , hibrit çalışma düzenini 2021 yılından beri kalıcı olarak uyguluyor. Böylece uzaktan veya ofisten çalışacakları günleri önceden planlayabilen çalışanlar seyahat programlarını kolaylıkla öngörebiliyor. Dahası: Çalışanlarının karşılaştığı farklı koşulları çeşitli çözümler aracılığıyla başarıyla yöneten Vodafone , çalışan babalara 4 aylık ücretli izin gibi uygulamalarla çalışanlarına en özel anlarını sevdikleriyle birlikte geçirme imkânı sunuyor. Siz de “Vodafone’da çalışmak güzel iş” demek için Vodafone’a katılarak ayrıcalıklı bir iş hayatının parçası olabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesine Pazartesi günü düzenlenen saldırı hakkındaki gelişmeler dikkat çekmeye devam ediyor. Belgorod valisi Pazartesi yaptığı açıklamada saldırıyı düzenleyenlerin "Ukraynalı bir sabotaj grubu" olduğunu öne sürerken, saldırıyı Ukrayna yanında savaşan Rusya vatandaşlarından oluşan gruplar üstlendi. 

  • Neler oldu? Pazartesi günü erken saatlerde Belgorod Valisi Gladkov, Ukraynalı bir "sabotaj grubunun" Grayvoron bölgesindeki Rusya topraklarına girdiğini söyleyerek Kremlin'i alarma geçirmişti.
  •  Bölge yetkilileri üzerinden aktarılanlara göre saldırıyı düzenleyenler konutlara, idari binalara ve sivil altyapıya havan topları ve toplarla ateş açtı. Bununla birlikte, sabotajcı gruplar bölgesel telefon ve internet ağlarına yönelik siber saldırılar düzenledi. 

Nerede? Saldırı, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesindeki çatışmaların merkez üssünden uzakta ve kuzeydeki Kharkiv bölgesindeki cephe hatlarından yaklaşık 160 km uzaklıkta gerçekleşti.

Neden önemli? Gerçekleştirilen saldırı, Rusya'nın Ukrayna'yı Şubat 2022'de başlayan işgalinden bu yana Rusya topraklarına yapılan en büyük saldırı niteliğinde. 

  • Saldırı, Rusya'nın savaşın en yoğun çatışmalarını yaşadığı Bahmut kentini tamamen ele geçirdiğini ilan etmesinden bir gün sonra gerçekleşti. Ukrayna ise Bahmut'ta mücadelenin hâlâ devam ettiğini söylüyor. 

Rusya'dan geri püskürtme: Rusya ordusu, Salı günü yaptığı açıklamada, önceki gün zırhlı araçlarla batı Belgorod bölgesine saldıran militanları bozguna uğrattığını, 70'ten fazla "Ukrayna milliyetçisini" öldürdüğünü ve geri kalanları da Ukrayna'ya geri püskürttüğünü söylemişti.

Ukrayna saldırıları üstlenmedi: Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, “Ukrayna, Rusya’nın Belgorod bölgesindeki olayları ilgiyle izliyor ve durumu inceliyor. Ukrayna’nın bununla doğrudan bir ilişkisi yoktur” ifadelerini kullandı. Podolyak, “Bildiğiniz gibi tanklar herhangi bir Rus askerî mağazasında satılıyor ve gerilla grupları da Rusya vatandaşlarından oluşuyor” dedi. 

Kim suçlandı? Rusya'nın batı Belgorod bölgesindeki çatışmalar üzerine Kremlin, Ukraynalı silahlı grupları suçlayarak terör soruşturması başlattı. Kiev ise, saldırılarda rolü olduğu iddialarını reddederek saldırganların Rusya vatandaşı olduğunu söyledi.

Peki saldırıların arkasında kim var?  Saldırının sorumluluğunu, Rusya Gönüllü Birliği (RVC) ve Rusya'nın Özgürlüğü Lejyonu isimlerinde iki grup üstlendi.

Rusya'ya saldıran silahlı grup

                                                               kaynak: Reuters

Rusya Gönüllü Birlikleri (RVC): Geçtiğimiz Ağustos ayında bir Rusya vatandaşı tarafından kurulmuş olan RVC, Ukrayna'da Ukrayna için savaşan Rusya vatandaşlarından oluşuyor.

Rusya’nın Özgürlüğü Lejyonu: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından hemen sonra bahar 2022'de kurulmuş olan Rusya'nın Özgürlük Lejyonu ise, Ukrayna silahlı kuvvetleri ile işbirliği yaptığını ve Ukrayna emrinde faaliyetlerini sürdürdüğünü söylüyor. 

Rusya'nın Özgürlüğü Lejyonu'nun siyasi kanadının sözcüsü Alexei Baranovsky, Reuters'a yaptığı açıklamada, operasyona katılan asker sayısını açıklayamayacağını ancak lejyonun toplam dört taburu olduğunu söyledi.

  • Dahası: Baranovsky ağır kayıplar olduğunu reddetti ve Rusya'nın büyük kayıplar olduğuna dair haberlerini dezenformasyon olarak niteledi. Birliğin, Ukrayna'nın Uluslararası Lejyonu'nun ve dolayısıyla silahlı kuvvetlerinin bir parçası olduğunu; ancak saldırının Ukraynalı yetkililerle koordine edilmediğini söyledi. 

Baranovsky, konuşmasının devamında "Bunlar Putin rejimini silahlı güç yoluyla devirme ana hedefinin ilk adımlarıdır. Başka bir alternatif yok" ifadelerini ekledi. 

Ne dendi? 

  • Ukrayna askerî dairesi sözcüsü, Belgorod saldırılarının yalnızca Rusya vatandaşları tarafından düzenlendiğini ve amaçlarının Ukraynalı siviller için "güvenli bölge" yaratmak olduğunu söylemişti. 
  • Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, yaptığı açıklamada, “Sabotaj grubunun amacı dikkati Bahmut’tan uzaklaştırmak ve Bahmut’u kaybetmenin Ukrayna tarafı için siyasi etkisini azaltmaktır” demişti. 

"Cepheden uzaklaştırma": Askerî analistler, Bolgorad'a yapılan saldırının, Kiev hâlihazırda büyük karşı saldırıya hazırlanırken, Kremlin'i askerlerinin cepheden uzaklaştırmaya zorlayabileceğini ve ülkeye psikolojik bir darbe indirebileceğini öngörüyorlar. 

"Ukrayna ordusuyla koordine": Reuters'ın haberine göre, uzmanlar, Kiev'in saldırılarda herhangi bir rolü olduğunu reddetmesine rağmen, işgalin başlamasından bu yana Ukrayna'dan yapılan en büyük sınır ötesi baskının, topraklarını geri almaya hazırlanan Ukrayna silahlı kuvvetleriyle neredeyse kesinlikle koordine edildiğini düşünüyorlar. 

Kırım benzetmesi: Belgorod saldırılarının, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak ederken Kremlin'in başlangıçta Kırım'a giren birliklerin Rus olduğunu reddeden söylemlerine benzemesi dikkat çekiyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

📬 “Cehennemin kapılarını kapatacağız”

Zafer Partisi lideri Özdağ, ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı. Modern kölelik koşullarında yaşayan insan sayısının 50 milyona ulaştı. Netflix, ABD ve Birleşik Krallık'ta şifre paylaşımını yasakladı.

24 May 2023

Vodafone ile birlikte
Reuters

YAZARLAR

Tanem Zaman

Haber Editörü

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;