aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Yerli otonom robot girişimi Saha Robotik, 3 milyon dolar yatırım aldı

Girişim son olarak 2021 yılında 380 bin dolar yatırım almıştı

Tam otonom servis, hizmet ve teslimat robotları geliştiren; Speedy Market ismiyle de bilinen yerli teknoloji şirketi Saha Robotik'in 3 milyon dolar yatırım aldığı bildirildi. Mevcut yatırımcılar APY Ventures ve Happy Center CEO'su Yavuz Altun'a ek olarak Ford Otosan'ın Kurumsal girişim yatırım şirketi Driventure, Coşkunöz Holding Kurumsal Girişim Sermayesi CVentures, Nurus'un ileri teknoloji şirketi Nupa ve 2 yabancı melek yatırımcı tarafından Türkiye'de kurulan SPV'ler de yatırım turunda yer aldı.

Geniş açı: Geliştirdiği kullanımı kolay otonom servis, hizmet ve teslimat robotları ile restoran, otel, kompleks yapılar, iş merkezleri ve havalimanları gibi oldukça geniş bir alanda çözümler sunan Saha Robotik, böylece işletmelerin maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olmakla birlikte süreçlerin daha optimize hâle gelmesine de yardımcı oluyor.

  • Ayrıca, girişimin Mayıs 2021'de hizmete aldığı otonom çevrimiçi market konsepti "Speedy.market" ile de şimdiye kadar 60 bini aşkın siparişi asansör aracılığıyla kullanıcılara teslim ettiği aktarılıyor.
  • Saha Robotik kurucu ortağı ve genel müdürü Murat Ayrancı, yeni yatırım ile seri üretim altyapısının oluşturulmasının ve girişimin yurt dışı operasyonlarının genişletilmesinin hedeflendiğini aktarıyor. 

Bir adım geriden: Saha Robotik, 2022 yılında 380 bin dolar yatırım almış; bu yatırımla hizmet ve kurye modellerine yönelik çalışmalara ek olarak önemli firmalara robot satışı da gerçekleştirmişti. 

  • Bununla birlikte, Saha Robotik, Ocak ayında Las Vegas'ta düzenlenen CES Fuarı'na katılan 53 Türk teknoloji girişimi arasında yer almıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

robot

Saha Robotik

Ford Otosan

Türkiye

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🦾 CVS Konferansı, yerli otonom robot yatırımı

Yayın & Yazar

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

;