aposto-logo
TR
TREN

Severance, 2022 - ...

İnsanlığınızı danışmaya bırakın.
Severance, 2022 - ...

Çok iyiydi ya. ve Altı nokta bir şey. kanalları altında görmeye alıştığınız kişisel film incelemelerini bu sayıda bir kenara bırakıyor, beyaz cama özel bu sayı için, zamanında Duende'deki yazı dizilerimden birinin başlığını ödünç alarak Televizyonda ne var? diye soruyorum. Televizyonda son zamanlarda izlediğim en iyi dizi, bir gece değil ama bir hafta sonunda tükettiğim en iyi dizi var: Severance. 

Plaza insanlarının habitatı, beyaz yakalı ofis yaşamı, "yapıyor olacağızlar", patrondan çok patronculuklar, pasif agresif cc'lemeler, zorunlu ve yapmacık arkadaşlıklar ne mutlu ki yıllar önce aldığım bir kariyer U-dönüşüyle beni teğet geçti. Yaratıcı endüstrinin ofislerinde benzer dinamiklerin, eylemlerin, hislerin yaşanmayacağını farz etmek aptallık olurdu ama en azından o ofislerin ışıkları çoğunlukla beyaz değil, camlarıysa açılabilir türdendi.

Kaçtığım beyaz yakalı ofis yaşamına sinemada ve televizyonda sıklıkla rastlıyorum. En sevdiğim komedi dizilerinden The Office'e yıllarca kahkahalarla gülmüştüm örneğin; fakat bu dünya bu kez, şaşırtıcı derecede tüyler ürpertici bir ofis distopyası olarak çıktı karşıma. Dan Erickson'ın yaratıcısı olduğu, Apple TV+'ta yayınlanan Severanceofis yaşamı ve "gerçek hayatını" ayrı tutmak ve bu ayrımın verimliliği üzerine inşa ettiği distopyasını, sürükleyici bir hikâye, iyi yönetmenlikler, derinlikli karakterler ve yetenekli bir oyuncu kadrosuyla destekliyor.

Severance (2022, Apple TV+) | Kaynak: IMDb

Beyinlerine yerleştirilen bir çip sayesinde ofisin kapısından girdikten itibaren kim olduklarını, nasıl bir insan olduklarını, kişiliklerine dair her detayı unutan, ofisten çıktıktan sonraysa ne iş yaptıklarına ve iş arkadaşlarının kim olduğuna dair hiçbir fikirleri olmayan bir grup insanın hikâyesini anlatan dizi, tüm bu süreci toplumsal, psikolojik ve etik anlamda tartışmalara açıyor. "İçerideki" ve "dışarıdaki" benliklerin karşı karşıya geldiği, kimi zaman insanın en büyük düşmanının kendisi olduğunu hatırlatan çatışmalar ve büyük, güçlü twistler dizinin en etkileyici yanı. Bir bölümü dışında adeta nefesimi tutarak izlediğim, özellikle sezon finalinde kendimden geçtiğim bir televizyon deneyimini Succession'ın ilk sezonundan beri yaşamamıştım. 

En İyi Drama Dizisi dâhil 14 dalda Primetime Emmy adaylığı bulunan Severance'ın ikinci sezon onayını aldığını da ekleyeyim.

★★★★★

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Duende

The Office

Dan Erickson

Apple TV

IMDb

Succession

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

📺 Ağustos Postası: Beyaz camda görüntüler; hepsi o kadar dürüst ki.

74. Primetime Emmy Ödülleri öncesinde bir televizyon molası, bana göre yılın en iyi dizileri, Zeynep Naz İnansal'ın kaleminden Fire of Love ve daha fazlası...

27 Ağu 2022

IMDb

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;