aposto-logo
TR
TREN

Stan #20: Berk Kır

Hayran oldukların seni nasıl etkiledi, Berk?

17 Aralık - Sneaks Up - Punto
Sneaks Up ile birlikte

AF1 efsanesinin kırkıncı yılı: Sneaks Up Sneaks Up'ın Air Force 1'in 40. yaşını kutladığı videoyu fotoğrafa tıklayarak izleyebilirsin Bugünkü bültene her adımında buram buram sokak kültürü kokan, artık ikonikleşmiş bir çift sneaker’ı davet ediyoruz: Karşında Nike Air Force 1 . Basketbol sahasından çıkıp zamanla müzik ve sokak kültürünün bir parçası hâline gelen, müzisyenlerden dans sanatçılarına ve sokak giyimi ikonlarına kadar herkes için her zaman bir spor ayakkabıdan daha fazlası olan AF1 , efsaneleştiği kırk yılı geride bırakıyor ve önündeki uzun yıllarda da sahneyi terk etmeyecek gibi görünüyor. Dünya çapında rapçiler ve tanınmış, sevilen isimler tarafından benimsenmesi nedeniyle popüler kültürde desteklenen AF1 , 2000'lerin başında müzik endüstrisinde modanın temel unsuru hâline geldi. Roc-a-Fella Records, üzerinde plak şirketinin işlemeli logosu bulunan özel bir beyaz Air Force 1 çiftine sahipken; Jay Z, Shyne, Nelly, Young Jeezy, Fat Joe ve G-Unit gibi o dönemin en büyük isimleri Air Force 1'i giymekle kalmayıp albümlerine de konu ettiler. Nike Air Force 1 ’in uzun ömrünü kutlamak ve AF1 ’in en yeni versiyonlarıyla tanışarak kırk yıllık bir moda ailesine katılmak için Sneaks Up mağazalarını ya da burayı ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

🦸‍♀️ Stan: Berk Kır

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin?

Hayran olduğum şey çeşitlilik ve çokluk: Kavrayışın çokluğu, biçimin çokluğu, ifadenin çokluğu, üretmenin çokluğu.

Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

En iyi anladığımı varsaydığım şey kendi evrenim. Onu derinlemesine keşfederken farklı evrenleri ortaya çıkarmış olabilirim. Ancak bunun bir hayranlık üzerinden ilerlediğini hatırlamıyorum.

Balthazar konseri, 2021
Fotoğraf: Berk Kır


Hayran oldukları seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor?

Doğrudan etkiliyor—bunun kendiliğinden bir dengeyi yarattığına inanıyorum. Daha çok anlamaya çalışmak için daha çok üretmek gibi bir denge.

Hayran oldukların ürettiklerinle kesişiyor mu?

Kesinlikle kesişiyor. Akışın sirkülasyonu içerisinde bulunduğum biçimi ve biçimin bulunduğu yeri anlamlandırıyor olmak gerekiyor. Bunu hem seçiyor hem de seviyorum.

Kendilik yemeği, 2021 (Vogue İtalya)
Fotoğraf: Berk Kır


İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

O evrende yaşıyorum. Daha cömert, daha erdemli, daha şeffaf olması bakımından bunu ben inşa etmekteyim. Topografyanın dışında bir evreni var edebilmenin ölçülerini henüz keşfediyorum. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Berk Kır

Balthazar konseri

Kendilik yemeği

Vogue İtalya

NEREDE YAYIMLANDI?

FanonFanon

BÜLTEN SAYISI

🏴‍☠️ Feminist aktivizm, kendi evrenine hayran olmak

Berk Kır'la kendi evrenini yakından tanımayı, Lola's Works'ün kurucusu Gizem Öğüt'le feminist tasarımlarla hayal ettiğin dünyayı inşa etmeyi konuşuyoruz.

15 Mar 2023

Sneaks Up ile birlikte
İllüstrasyon: Gizem Öğüt

YAZARLAR

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;