aposto-logo
TR
TREN

🌊Su Elementi, Su Şarapları

Yengeç, Akrep, Balık
🌊Su Elementi, Su Şarapları

Yengeç

Yengeç, zodyak çemberindeki ilk su burcu olarak öncü yapısı ile ruh hâlimizi ve duygusal ihtiyaçlarımızı besleyen enerjilerin temsilcisidir. Duygularımızı, köklerimizi, ailemizi ve çocukluk koşullanmalarından gelen alışkanlıklarımızı ifade eder.

Yengeçler, hisleri üzerinden çıktığı yaşam yolculuğuna başkalarını bir anne gibi beslemeyi hedefleyerek devam eder. Ruhun annelik yapma ve şefkat ihtiyacını aktive ederek kendisinden önce başkalarına iyi gelmek ister. Böylelikle sert kabuğu içindeki yumuşak tarafını incitmeden daima içsel olarak çocuk kalabilmenin getirdiği masumiyeti ve saflığı korumak ister.

Yengeç burcunun sahip olduğu kabuk, onu tehlikelerden koruyacak ve böylelikle yaşamda kendini savunmasız hissetmeyecektir. Kabuğu içindeki o yumuşak et parçası duygusal köklerimizin temelini oluşturan aileyi ve atalarımızı temsil eder. Bu bilgilerle istinaden Yengeçlerin şarabını ne seçtik dersin? Tabii ki Yengeç gibi köklerimizi temsil eden bir şarap seçiyoruz; yerel üzümlerimize, yerli şaraplara dönüyoruz: Öküzgözü.

Öküzgözü, bu coğrafyanın sahip olduğu zengin bağcılık kültürünü, şarap yapım tekniklerini, gelenekleri ve ritüelleri temsil eden yerel üzümlerimizden. Asma köklerinin toprakta birlikte salındığı üzüm bağlarında somut bir bağ var; birliktelik ve birlik var. Yengeçler bu bağı, kökleri ve aile kavramını yerel bir üzümle hissedecek; fikren. Öküzgözü’nün yumuşak taneni, zarif yapısı ve bol meyveleri Yengeçlerin duygusal yapıları ile pek uyum sağlayacak; fiilen.


Akrep

Akrep burcu astrolojide dönüşümün ve ölümün gezegeni Plüton tarafından yönetilir. Plüton her şeyi yıkma ve tekrardan yaratabilme gücüne sahip olan tek gezegendir; yaşam ve ölüm arasındaki doğal ve evrensel yasaları temsil eder. Doğadaki her şey Akrep burcu zamanı geldiğinde sonbahardan kışa geçer ve baharda tekrardan canlanabilmek adına kış uykusuna yatar. Bir nevi yaşamda tekrar hayat bulabilmek için yeryüzünün uyuması, geçici olarak ölmesi gerekmektedir.

Akrep burcu glifi, dışarıdan bakıldığında bile gücü belli olan bir semboldür. Öldürücü, dönüştürücü ve yok etme potansiyeli olan karakteri dışardan da görünür hâldedir. Akrep enerjisini en iyi şekilde yönlendirebilmek adına evrenin kış uykusu, metafor olarak varoluşun en büyük gerçeği ve gücü; yani ölümü simgelemektedir. Ancak içimizdeki bu dönüşüm gücünü kontrol ederek ve kendi irademize hükmederek gelişebilir ve dönüşebiliriz. İşte Akrep burcunun evrensel mesajı bu!

Riesling düştü aklımıza; şişede çok farklı hâllere evrilebilen, olgunlaşan şaraplardan kendileri. Yıllanma potansiyeli en fazla olan şaraplardan; âdeta yıllanmak ve dönüşmek için yaratılmış. Çelik gibi yüksek ve güçlü asiditesi Riesling'in en belirgin karakteristik özelliği. Tattığında gücü farketmemek imkânsız. Akreplerle kendileri gibi güçlü ve dönüşüme çok açık olan bu şarabı eşleştirdik. Güçlü yapısı ile olgunlaşarak farklı stillerde ve yaşlarda var olabilen bu şarap Akrepleri anlatıyor sanki.


Balık

Balık Zodyak’ın son burcu olarak tüm enerjilerin birleşimini, insanın ruhsal bütünlüğüne ulaşmasını, bilinçaltını ve derin bilgi arayışını temsil eder. Kendini, somut ve maddi gerçekler yerine soyut ve ruhsal olana odaklar. Bilinçaltı duygularımızı eylemlerimiz üzerinden, duygusal olarak ifade etmemize hizmet eder. 

Su elementine ait yapısı ile içten bir şeyleri kendiliğinden bilmekle ilgilidir. Hayal gücü en yüksek olan Balıklar, bilinç altınının derinliklerinde gezebilen yapıdadır. Değişken niteliğinden ötürü Balık sembolünde daima bizi karşılayan iki adet balık mevcuttur. Biri görmezden gelen diğeri ise teslimiyet ile kabule geçen. Biri aldatan biri aldanan, biri kahraman diğeri kurban. Tüm enerjileri su bükücü gücü ile birleştiren ve bizi saflığa ve masumiyete davet eden bu iki balığın burcuna Sauvignon Blanc dedik. 

Üzümün aromatik profili ve çeşitliliği sanki içgüdüsel ve duygusal yapımızdaki değişimleri temsil ediyor. Soğuk iklimlerde ve nispeten düşük olgunluk seviyelerinde asiditesi yüksek, yeşil notları daha çok aldığımız, greyfurt yönünde tart bir aroma profilini çıkıyor karşımıza. Sıcak iklimlerde ve nispeten yüksek olgunluk seviyelerinde ise tropik meyveler ön planda. Stillerine göre çok değişkenlik gösterebiliyor. Duygu havuzu gibi, uçlarda. Aynı zamanda yazın su gibi içilebilecek, şöyle bir güzel akıp gidecek bir şarap.Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

zodyak

burcu

üzüm

Yengeç

Yengeçler

Yengeç burcu

Akrep

Akrep burcu

Plüton

NEREDE YAYIMLANDI?

VeraisonVeraison

BÜLTEN SAYISI

🍷Astrolojik Şarap

Burcunun şarabı, şarabının burcu.

26 Oca 2023

YAZARLAR

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;