aposto-logo
TR
TREN

Telefonunuzu uçuş moduna almayı unutursanız ne olur?

Uçakta telefonunuzu kullanamamanızın gerçek nedenleri.

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

Nedir? Sivil Havacılık Otoritesine göre, "bilimsel araştırmalar cep telefonlarının uçak ekipmanlarının normal çalışmasına müdahale edebileceğini ve pilot kulaklıklarında da parazite neden olabileceğini göstermiş” olsa da uçuş sırasında yolcular ısrarla teknolojik araçlarını kapatmıyor.

Ne zaman? Uçuş yapılan her zaman

Meraklısına: Bazı elektronik cihazların yaydığı radyo dalgaları pilotun navigasyon ve radar araçlarını, yer kontrolü ile bağlantısını ve hatta çarpışma önleme teknolojilerini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip. Skyscanner'ın seyahat uzmanı Laura Lindsay, "Çoğu cep telefonu güçlü radyo dalgaları yaymazken Kindle'lar, iPod'lar, dizüstü bilgisayarlar ve hatta el tipi oyun konsolları gibi cihazların tümü, özellikle de kompakt bir alanda radyo dalgaları yayar." diye açıklıyor.

Wizz Air'in iletişim müdürü Tamara Vallois da aynı fikirde: "Havadayken cep telefonlarımız telefon kulelerinin erişim alanının dışında kalıyor, ancak cihazlarımız bu bağlantıyı aramak için elektrik sinyalleri göndermeye devam edecek. Uçuş modu açıldığında, hücresel (ve bazı durumlarda kablosuz sinyaller) devre dışı bırakılır. Bu sayede uçuş boyunca radyo frekanslarının iletilmesi önlenir ve navigasyon sistemleri ya da iletişim cihazları gibi kritik uçak aletleriyle etkileşim olasılığı azalır."

Bugünlerde: AB uçuşlarında telefon görüşmelerine izin verileceği açıklandı. Öte yandan ABD ve AB üyesi ülkeler 5G frekans bantlarını uçaklarda kullanılabilir hâle getirmek için çalışıyor. Karar farklı yorumlayanlar olsa da "AB'deki yolcular yakında uçakta telefonlarını kullanabilecekler. Yeni kurallar çerçevesinde, havayolu şirketleri uçaklarda daha yavaş mobil verinin yanı sıra mobil ağa bağlanmak için yeni bir teknoloji sağlayabilecek. Bu durum, insanların telefonlarının aramaların yanı sıra müzik ve video akışı sağlayan uygulamalar dahil olmak üzere tüm özelliklerini kullanabilecekleri anlamına geliyor." diyor Laura.

Sonuç olarak: Uçuş modunun açık olması uçağın işlevi için aslında zorunlu değil, bu kural sadece uçuş ekibinin bu tür parazitlerden kaçınma ve uçuş sırasında tam konsantrasyon sağlama amacıyla aldığı bir önlem. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe diğer havayolları ve ülkelerin de aynı yaklaşımı benimsemesi oldukça muhtemel. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto SeyahatAposto Seyahat

BÜLTEN SAYISI

YAZARLAR

Rana Mengü

Editor @ Aposto

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;