Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Türlerin ötesinde Sena Şahin ile buluşuyoruz

Sena Şahin ile Kuş Uçuşu projesi, yaratıcı süreci ve ilhamları üzerine...

Her ne kadar bizim için pek alışıldık olmasa da Avaz Avaz olarak bu hafta röportaj köşemizde uzun bir aradan sonra ilk defa henüz daha ilk albümünü yayımlamamış bir sanatçıyı ağırlıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda Netflix'te yayınlanan Kuş Uçuşu dizisini duymuşsunuzdur. (Duymadıysanız da ülkemiz dizi çizgisine göre bayağı iyi - bakın derim) Dizinin en büyük keşiflerinden biri de şarkılarını bu yapıma emanet eden Sena Şahin oldu. Henüz daha teklilerini art arda piyasaya süren müzisyen, şarkılarında türlerin ötesine geçme cesareti ve kariyerinin hemen başında büyük bir projeye imza atması ile radarımıza girdi.

Sena Şahin ile Kuş Uçuşu projesi, yaratıcı süreci ve ilhamları üzerine söyleşimizde bize katılın:

Seninle bir röportaj yapıp bunu sormadan edemeyiz. Kuş Uçuşu dizisinde şarkılarının yer alması ile birlikte birçok müzikseverin hayatına giriş yaptın. Olaylar nasıl gelişti?

Dizi yayınlanmadan önce bizimle dizinin prodüksiyon ekibi iletişime geçip şarkılarımı kullanmak istediklerini söylediler, tabii ki çok heyecanlandım. Dizi yayınlandığında ise hangi sahnelerde kullanıldığı vs. hiçbir fikrim yoktu, bu yüzden izlemek çok keyifliydi benim için de. Böyle bir projede kariyerimin bu kadar erken bir safhasında yer almak inanılmaz duygulu ve mutluluk verici tabii ki.

Sena Şahin’in şarkıları nasıl bir araya geliyor? Bize birazcık şarkılarını oluştururken geçtiğin yaratıcı süreçten bahseder misin?

Şarkılarımı yaparken çoğunlukla aklımda belli bir düşünce olmuyor. Belki bir melodi veya bir cümle geliyor önce aklıma sonra o büyüyor, büyüyor ve şarkıya dönüşüyor. O an bir duygu veya gördüğüm bir haber bile etkili olabiliyor. Dünyada olup biten her şeyden çok etkileniyorum ve müziğime de yansıyor.

Son dönemlerde müzikte “türsüz” şarkılar daha fazla öne çıkıyor. Sen de türsüz ve zamansız şarkılar ortaya koyduğunu açıkça ifade eden bir müzisyensin. Peki, sence müzik neden türsüz ve zamansız olmalı? Müziğinin akışkan bir yapıya sahip olması senin için neden önemli?

Bence müziğin türsüz olması -müzisyen öyle istiyorsa- mümkün. Yani dinleyiciye her seferinde farklı bir şey vermek amacı ile yaptığım bilinçli bir şeyden değil bu, hislerimi ifade etme şeklim değişiyor ve müziğim de böyle evriliyor, ama hepsine benden bir parça koymak hepsinde aynı Sena’yı duymak benim için önemli bir detay. Bu da zaten onu akışkan yapan şey, hepsinde aynı kişiyi duymak.

Sena Şahin’e hangi müzisyenler ilham verir? Özellikle yerli sahnede kendine örnek aldığın bir isim var mıdır?

İlham aldığım birçok müzisyen var; Elton John, Amy Winehouse… Yeni isimlerden Dua Lipa, Jorja Smith. Türkiye’den Sezen Aksu besteci ve söz yazarı karakteriyle benim için çok ayrı bir yerde, MFÖ de aynı şekilde.

Geçen seneden beri tekliler yayımladığını biliyoruz. Peki, ilk albüm için çalışmalara başladın mı? Gelecek dönemde neler beklemeliyiz?

Albüm benim için bir araya gelmiş 15-16 şarkıdan çok daha fazlası. Bunu çoktan yapabilecek kadar hazırda tuttuğum şarkım var aslında ama birçoğu tekli olarak yayınlanacak. Benim için albüm bir hikâye oluşturmalı ve bunu yapmak için henüz yolun başında olduğumu düşünüyorum.

Sena Şahin'in müziğini keşfedin:

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

✨ Sena Şahin'in teklileri ve yaratıcı süreci üzerine

Yayın & Yazar

Avaz Avaz Dergi

Haftalık müzik haberleri, keşifler, röportajlar ve özel içerikler. Her cumartesi.

Hande Yıldırım

Müzik nereye dokunursa!

;